Ferdi Merter kimdir? Ferdi Merter hangi dizi ve filmlerde oynadı? Ferdi Merter ne zaman öldü?

Ferdi Merter kimdir? Ferdi Merter hangi dizi ve filmlerde oynadı? Ferdi Merter ne zaman öldü?

ABONE OL
Eylül 20, 2023 09:00
Ferdi Merter kimdir? Ferdi Merter hangi dizi ve filmlerde oynadı? Ferdi Merter ne zaman öldü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tam ismi Ferdi Merter Fosforoğlu olan sanatçı, İstanbul’da 19 Haziran 1939’da dünyaya geldi ve bir yaşındayken rol aldığı “Tosun Paşa” sinemasıyla sinema dünyasıyla tanıştı.

Babası Renan Fosforoğlu ve annesi Muazzez Arçay’ın müsaadeden giderek oyunculuğa devam eden Merter, 1952’de “Dağların Kızı” sinemasında çocuk oyuncu olarak rol aldı. Tıpkı vakitte tiyatro ve sinema sanatkarı Enis Fosforoğlu‘nun ağabeyi olan sanatçı, sonraki yıllarda çocuk ve genç oyuncu olarak 20’ye yakın sinemada oynadı.

Merter, İstanbul’da 1958’e kadar süren sinema, dublaj ve tiyatro çalışmalarının akabinde İtalyan Lisesi’ni bitirdi ve 1959’da Ankara Devlet Konservatuvarı’na kaydoldu. 1963’te Sivas’ta askerliğini yapan sanatçı, 1965’te Cansın hanımla evlendi ve kızı Almula Merter 1966, oğlu Teymuralp Merter ise 1970’te dünyaya geldi.

Emekilik hasebiyle Devlet Tiyatrolarından 1983’te ayrılan usta oyuncu, yaklaşık 2 yıl sonra kuruma dönerek 1962 ile 2004 ortasında farklı vakitlerde oyuncu, direktör, edebi heyet üyesi, disiplin konseyi üyesi, baş rejisör ve sanat direktörü olarak vazife aldı.

Ferdi Merter, Devlet Tiyatroları Çalışanları Derneği (DETÇA) Genel Başkanlığı, Tiyatro Müellifleri Derneği Başkanlığı, Türkiye Oyun Müellifleri ve Mütercimleri Derneği İdare Konseyi Üyeliği de yaptı.

Daha sonra Ferdi Merter Sanat Akademisi’ni ve 2004’te Almula Merter’le birlikte Çığır Sahne’yi kuran usta oyuncu, 2012’ye kadar “Akvaryum”, “Barbaros Hayrettin” ve “Madalyon”un da ortasında bulunduğu çok sayıda oyun yönetti.

“Zincir”, “Lise ve Dengi Okullara Tiyatro”, “İlköğretim Okullarına Tiyatro”, “Ateşte Semaha Durmak” ve “Tiyatro Tiyatro Tiyatro” isimli kitapları da kaleme alan Merter, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitmenlik yaptı.

FERDİ MERTER FOSFOROĞLU’NUN EŞİ KİM?

1965 yılında eşi Cansın Hanım’la evlendi. Çiftin bu evlilikten iki çocuğu oldu.

FERDİ MERTER FOSFOROĞLU’NUN ÖLÜMÜ

“Sanat kültürlerle özgürleşen bir olgudur” görüşünü savunan oyuncu, 2008’e kadar Devlet Tiyatroları çatısı altında 30’dan fazla oyunda rol aldı.

Merter, 2018’in şubat ayında, konutunda düşerek kalçasını kırdı ve geçirdiği operasyonun akabinde 2 Mayıs 2018’de bir özel hastanede ağır bakıma alındı.

Uzun süren tedavilerinin akabinde 19 Eylül 2018’de, 79 yaşında hayatını kaybeden sanatkarın cenazesi Ankara Karşıyaka Mescidi’nde kılınan cenaze namazının akabinde Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Merter, vefatından kısa bir mühlet evvel verdiği röportajda, “En kıymetli tutkum topluma insanı anlatmak, büyüklüğünü ve gücünü ortaya çıkarmaktır. 79 yaşındayım, kendimi bildim bileli, sanatımı ve toplumsal vazifelerimi ön planda tutarak yaşadım, yazdım, sahneye koydum, oynadım. 79 yıldır bu türlü oldu.” tabirlerini kullanmıştı.

FERDİ MERTER FOSFOROĞLU’NUN YER ALDIĞI DİZİ VE FİLMLER

“Beyefendi’ye Bir Yalancı Aranıyor”, “Anadolar”, “Genç Osman”, “Cengiz Han’ın Bisikleti”, “Kuğular Müzik Söylemez”, “Barbaros Hayrettin”, “Yanlışlık” “Silahlar ve Melekler”, “İhtiras Kurbanları”, “Asi Evlat”, “Ayrı Dünyalar”, “Turist Ömer Uzay Yolunda”, “Şeytan”, “Kurt ve Kuzu”, “Kuruluş / Osmancık”, “Kurtuluş”, “Cumhuriyet”, “Acı Hayat”, ” Kaptan”, “Kurtlar Vadisi Pusu”, “Kolpaçino: Bomba”, “Vay Başıma Gelenler 2,5”, “Kiralık Aşk”

Rol aldığı tiyatro oyunlarının kimileri da şunlar:

“Kral Oidipuz”, “Büyük Jüstinyen”, Göç”, “Dumanlı’da Telakki Var”, “Juls Sezar”, “Buzlar Çözülmeden”, “Dumanlıda Telaki Var”, “Dünyanın Düzeni”, “İstanbul Efendisi”, “My Fair Lady”, “IV. Hanry”, “Deli İbrahim”, “Çınar Dede ile Ihlamur Nine”, “Meçhul Asker ve Karısı”, “Lisistrata”, “IV. Murat”, “Becket Veya Rablerinin Şerefi”, “Yanlışlıklar Komedyası”, “Akın”, Bağdat Hatun”, Kedi Oyunu”, “Pas Pas”, “Aman Bana Bir Eğlence”, “III. Selim”, “Cephede Piknik”, “Güneş Çocukları”, “Bir Umut İçin Montserrat”, “Hep Vatan İçin”, “Scapin’in Dolapları”, “Yaz Misafirleri”, “Bir Sabah Gülerek Uyan”, “Cumhuriyet Kızı”, “Buzcu Geliyor”, “Kuğular Müzik Söylemez”, “Sınıf Bunadı”, “Mustafam Kemal’im”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.