BM’den sürdürülebilir kalkınma için “şimdi ve birlikte” hareket etme çağrısı

BM’den sürdürülebilir kalkınma için “şimdi ve birlikte” hareket etme çağrısı

ABONE OL
Eylül 19, 2023 03:00
BM’den sürdürülebilir kalkınma için “şimdi ve birlikte” hareket etme çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 78. Genel Konseyi çerçevesinde düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Üst Seviye Siyasi Forumu”nda konuştu.

BM üyesi ülkelerin 8 yıl evvel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını kabul ettiğini anımsatan Guterres, bu çerçevede “daha uygun sıhhat, kalkınma ve eşit fırsatlar” dünyası için kelam verildiğini aktardı.

Guterres, gayelerin yalnızca bir listeden ibaret olmadığının altını çizerek, “İnsanların umutları, düşleri ve beklentilerini taşıyorlar.” diye konuştu.

HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

“Halihazırda maksatların yalnızca yüzde 15’i gerçekleştirilmiş durumda ve birçoklarında gerileme var.” bilgisini paylaşan Guterres, maksatları kurtarmak için “küresel hareket planına” gerek olduğunu söyledi.

Guterres, ülkelerin çabucak harekete geçmeleri ve birinci olarak açlıkla çaba etmeleri gerektiğini lisana getirdi.

‘AÇLIK İNSANLIK İÇİN BİR KARA LEKE’

“Bolluğun olduğu dünyada açlık, insanlık üzerinde kara bir leke ve insan hakları ihlalidir.” tabirlerini kullanan Guterres, öbür bir önceliğin yenilenebilir güce geçişin hızlandırılması olduğunu kaydetti.

Guterres, dijitalleşmenin yararlarının da daha geniş bir kitleye yayılması gerektiğine işaret ederek, eğitim, iş imkanları ve toplumsal güvenliğin de yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE İŞARET ETTİ

BM Genel Sekreteri, “Doğaya karşı savaşa bir son verilmesi gerekiyor.” diyerek, iklim değişimine de dikkati çekti.

Tüm dünyanın gözünün başkanlar üzerinde olduğunu kaydeden Guterres, “Dinlediğinizi gösterme vakti. Artık ve birlikte hareket edersek başarılı olabiliriz.” bildirisini verdi.

Forum marjında üye ülkeler bir siyasi deklarasyon da kabul etti. Deklarasyon BM Genel Şurası’na iletilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.