TEGV’den Vanlı çocuklara yesyeni bir eğitim parkı

TEGV’den Vanlı çocuklara yesyeni bir eğitim parkı

ABONE OL
Kasım 25, 2022 01:00
TEGV’den Vanlı çocuklara yesyeni bir eğitim parkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen merasimle açıldı.

2008’de hayatını kaybeden TEGV miras bağışçısı merhum Nirun Şahingiray’ın ismini yaşatacak olan ve temeli 27 Mayıs’ta atılan Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı 28 Ekim’de düzenlenen merasimle açıldı. Açılış merasimine; Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Edremit Kaymakamı Yücel Fazilet, Ulusal Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Malzemeleri Daire Lideri Serdar Arhan, Edremit Belediye Lideri Yardımcısı İmadettin Çiçek, Van Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Tuşba İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Bakır Bedevioğlu, Edremit İlçe MEM’den Elif Yörük, İpekyolu İlçe MEM’den İsa Şipal, Nirun Şahingiray’ın ailesi, TEGV İdare Şurası, çalışanları, gönüllüleri, çocukları, eğitim dostları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“Parkın imalinde emeği geçenlere çocuklarımız ismine şükranlarımızı sunuyorum”

Törende açılış konuşmasını yapan TEGV İdare Şurası Lideri Oktay Özinci, şunları söyledi:

“Eğitim aşığı büyük bağışçımız Nirun Şahingiray 2008 yılında vefat etti. O vakitten bu yana kendisi ismine bir tahsil ünitesi açtık. İki de Ateşböceği, gezici eğitim ünitemiz var. Bu tesisle de ülkesini çok seven eğitim aşığı bu güzide kişinin anısını pekiştirmiş olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz.

TEGV 27’nci yılını tamamlıyor. Bugüne kadar Türkiye çapında 90 binin üzerinde istekli ile 3 milyonu aşkın çocuğa eğitim takviyesi verdik. Maksadımız devletin verdiği eğitime katkı sağlamaktır. Eğitimde fırsat eşitliği sağlama çalışmalarına yardımcı olmaktır. Eğitim uzmanlarının tabiriyle çocuklarımız 21’inci yüzyılın maharetlerine sahip olmalıdırlar. Biz de hedefe yönelik hazırlanmış programlar ile TEGV çocuklarının düşünebilen, sorgulayan, bilimsel düşünen, özgüvene sahip ve ayrımcılık yapmayan bireyler olabilmeleri için efor gösteriyoruz. Biliyoruz ki ülkemizin nitelikli eğitim almış, donanımlı bireylere sahip olabilmesi ülkemiz için yaşamsal ehemmiyete sahip bir önceliktir.”

“TEGV’in değerli yönetici ve gönüllülerine teşekkür ediyorum”

Van Valisi Dr. Ozan Balcı, şöyle konuştu:

“Cumhuriyetimizin kurulmasında, yükselmesinde yücelmesinde halkımızın huzur ve refahının iyiliğinin sağlanmasında, katkıları olan fakat rahmete giden herkese rahmet diliyorum, kalanlara da sıhhat afiyet diliyorum. Bu bir bayrak yarışı aslında. Bizim emelimiz yılmadan yorulmadan bana ne demeden mazeret üretmeden bezginlik göstermeden aşkla, şevkle, canla başla, memleketimizin ve milletimizin bilhassa de Van’ımızın biz Van’dan sorumluyuz, imarı, ihyası ve inşası için Vanlı hemşerilerimizin bilhassa gelecek nesillerimiz olan sevgili çocuklarımızın yükselmesi yücelmesi onların hayallerinin gerçekleştirmesi için büyük bir takım ruhuyla çalışıyoruz. Bugün çok manalı bir günde geldiniz ve bilhassa de Van’a dışarıdan gelen eğitime gönül veren bu ülkenin gelişmesine büyümesine katkı sağlayan çok değerli hanımefendiler beyefendiler var. Tıpkı vakitte da TEGV’in çok değerli temsilcileri onlara da Van ismine Vanlı hemşerilerimiz ismine bir sefer daha beğenilen geldiniz diyorum gurur verdiniz. Sizleri bugün burada ağırlamaktan büyük memnunluk duyduğumu söz etmek istiyorum.”

“Eğitim Parkı’nın ilçemize ve vilayetimize iyi olmasını diliyorum”

Edremit Belediye Lider Yardımcısı İmadettin Çiçek, merasim yaptığı konuşmada, “Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda eğitim alacak olan tüm çocuklarımızın yarının Türkiye’sinde birliğimizin beraberliğimizin ve kalkınmanın birer öncüleri olmasını umut ediyorum. Bu temenni ile Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın özelde ilçemize ve vilayetimize iyi olmasını diliyorum.” dedi.

“Her bir çocuğa tesir etmek çok önemli”

Millî Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Gereçleri Daire Lideri Serdar Arhan, merasim yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Vakfın bir motto kelamı var ‘Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir’. Nitekim bu çok değerli. Her bir bireye, her bir çocuğa tesir etmek çok değerli. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak da Temel Eğitim Müdürlüğü olarak da TEGV ile protokollerimiz var, çalışmalarını takip ediyoruz ve yenilenen bu parkın açılışı, Cumhuriyetimizin kuruluşunun arifesinde bu manalı bir günde olmuş. Güzel olmasını diliyorum. Herkese farklı başka teşekkür ediyorum. Çalışmalarının devamını diliyorum.”

“TEGV, Nirun Şahingiray’ın ülkülerini Türkiye genelinde gerçekleştiriyor”

Parka ismini veren merhum Nirun Şahingiray’ın kıymetli ailesinden Haldun Şahingiray yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Nirun Şahingiray 2008 yılında hayata gözlerini yumdu. Otomotiv bölümünün en değerli isimlerinden olmasına karşın ömrü boyunca yaptığı yardımları büyük bir tevazu içinde sessizce yaptı. Asla ön plana çıkmak istemedi. Birikiminin birçoklarını vakıflara ve bilhassa en güvendiği kurum olan TEGV’e aktarıp çağdaş eğitim konusunda bir maksat verdi. TEGV onun ülkülerini, hatta ülkülerinin ötesini bütün Türkiye genelinde gerçekleştirdiğini görebilmek çok büyük memnunluk veriyor. Van eğitim parkının kuruluş basamağında bildiğimiz kadarıyla kimi ufak tefek zorluklar oldu fakat TEGV büyük bir özveri ile hepsine bir tahlil buldu ve büyük mana taşıyan bu çok özel güne gelindi. Kendilerine Şahingiray ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Nirun Şahingiray ismini yaşatacak olan Van Eğitim Parkı’nın herkes için güzel olmasını diliyoruz.”

“Açtıkları yol daima aydınlık kalacak”

Şahingiray ailesi ismine konuşma yapan birebir vakitte TEGV mütevelli heyet üyesi olan pahalı Melih Fereli ise, “Suna Kıraç ve Nirun Şahingiray’ın besledikleri ve münasebetiyle içlerinde büyüttükleri temel his kendilerinden sonraki kuşaklara insanı insan yapan üniversal pahaların verilebileceği bir eğitim sisteminin garanti altına alınmasıdır. Bu nedenledir ki gençleri ve onları hizmet etmeyi misyon edinen TEGV’i varsıllıklarının mirasçıları olarak belirlemiştir. Açtıkları yol daima aydınlık kalacak bundan eminim. O yola TEGV tarafından ekilen tohumların Cumhuriyetin gelecek aydınlıklarının temel ögeleri olacağına inanıyorum.” dedi.

“Bana özgüven kazandırdığı ve yanımda olduğu için TEGV ailesine teşekkür ederim”

2004-2008 yılları ortasında Van Eğitim Parkı’nda etkinliklere katılan ve TEGV’li çocuklar ismine konuşan Agit Elgün, şunları söyledi:

“Ben bir TEGV çocuğuyum. Birinci sefer TEGV’de bilgisayar kullandım. Giderek bilgisayar merakım arttı. Üniversite imtihanına girdim. Bilgisayar mühendisliği birinci tercihlerim ortasındaydı. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandım. Türkiye’nin öncü gelen bankalarında, e-ticaret firmalarında,San Francisco merkezli bir firmada çalıştım. Bana kattıkları için, verdiği eğitim için en kıymetlisi de küçükken verdiği özgüven ve yanımda olduğu için TEGV ailesine teşekkür ederim. Yeterli ki varsınız.”

Konuşmaların akabinde merasim, parkın üretimini destekleyen kurum ve şahıslara plaket takdimiyle devam etti. Akabinde konuklar parkın açılışını yapmak üzere çocuklarla birlikte kurdele kesitini gerçekleştirdi.

Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı hakkında:

Vanlı çocukları yesyeni bir aktiflik noktasıyla buluşturan, 1.850 m2’lik kapalı ve 12.900 m² açık alana sahip olan eğitim parkında, 120 kişilik çok gayeli salon, yüksek tavanlı geniş oturumlu tasarlanmış kütüphane, 2 Tasarım ve Maharet Atölyesi, Bilgi ve Teknoloji Odası ile 7 aktiflik odasının yanı sıra fizikî etkinliklere imkan sağlayacak formda; futbol alanı, basketbol alanı, tenis kortu ve çok gayeli spor alanı yer alıyor. Çocukların tarım tecrübesini yaşayabilecekleri tarım alanı da bulunan eğitim parkı, tasarım süreci boyunca ilgili öteki disiplinlerle birlikte çalışılarak sürdürülebilir bir ‘yeşil’ yerleşke elde etme maksadıyla geliştirildi. Çocuklara sunulan ek kullanım ve peyzaj alanları, mimari açıdan yer modelini geliştiren yenilikler oldu.

Sürdürülebilir yeşil bir yerleşke hedeflendi

Programda yer alan açık alan işlevleri; söğüt, akasya, çam ve çeşitli meyve ağaçlarından oluşan varlıklı ve bakımlı ağaç dokusu gözetilerek kalan boşluklara yerleştirildi. Ayrıyeten, mayıs ayında temeli atılmış parkın, yenilen halinde, hali hazırdaki spor alanlarının yerleri değiştirilmeyip, yalnızca kısmi müdahalelerle uygunlaştırıldı. Bu temel yerleşim kararları sayesinde mevcut ağaçların hiçbirinin kesilmemesi sağlandı.

Tasarım süreci boyunca ilgili öbür disiplinlerle birlikte çalışılarak sürdürülebilir ‘yeşil’ bir yerleşke elde etme amacı geliştirildi. Bu maksat doğrultusunda yapının çatısında toplanan tüm yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında tekrar kullanılması, gri su arıtma sistemiyle atık suların ıslak hacimlerde tekrar kıymetlendirilmesi, yıllık elektrik tüketiminin neredeyse tamamını üreten güneş panellerinin sisteme entegre edilmesi, tüm yerlerde doğal aydınlatma, doğal ve birden fazla vakit çift taraflı havalandırma imkânının oluşturulması sağlandı.

Güvenlik önlemlerinde son teknoloji kullanıldı

Eğitim parkında son teknoloji güvenlik önlemleri hayata geçirildi. Eğitim parkının tamamına yayılan ve merkezi olarak kumanda edilebilen dahili anons sistemi kuruldu. 24 saat çevrim içi ve çevrim dışı izlenebilen iç ve dış alan kamera sistemi de yerleştirildi. Yangın söndürme sistemi için kurulan su deposu; yangın algılama ve söndürme sistemleri ve bu sistemlerin kesintisiz çalışması için otomatik olarak devreye giren jeneratör, güvenlik algılama ve bildirme sistemi, acil çıkış senaryosu teknolojik ve güvenlik önlemleri kapsamında hayata geçirilen öteki uygulamalar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.