Rektör Prof. Dr. Budak, “Bölgenin Ar- Ge ve inovasyon üssü olmak için değerli adımlar atıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Bölgenin Ar- Ge ve inovasyon üssü olmak için değerli adımlar atıyoruz”

ABONE OL
Kasım 24, 2022 05:00
Rektör Prof. Dr. Budak, “Bölgenin Ar- Ge ve inovasyon üssü olmak için değerli adımlar atıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege’den nanoteknoloji temalı disiplinlerarası iş birlikli projeler

Ege Üniversitesinde; disiplinlerarası bir anlayışla, ülkemizin sanayi eserlerinin rekabet gücünü ve katma pahasını artırmak için gerekli olan nanoteknolojiyi oluşturmaya yönelik değerli bilimsel araştırmalar yürütülüyor.

Son devirde yürüttüğü çalışmalarla tam akredite araştırma üniversitesi etiketi alan Ege Üniversitesi; stratejik alanlarda, ulusal ve rekabet gücü yüksek eserler üretmek gayesiyle nanoteknoloji alanında endüstrinin gereksinimlerine yönelik nitelikli araştırma ve projelere konut sahipliği yapıyor.

Ege Üniversitesi bünyesindeki ünitelerin disiplinler ortası çalışma ve iş birliği ile inovasyon ve Ar- Ge yerleşkesi olma yolunda değerli adımlar attıklarını söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam kurumsal akredite bir araştırma üniversitesi olarak, geleceğin teknolojilerine odaklanan Ar-Ge çalışmalarına sürat veriyoruz. Ülkemizin sanayi eserlerinin rekabet gücünü artırmak için sağlıktan tarıma, güneş sistemleri ile görüntüleme sistemlerinden savunma endüstriye, gereç teknolojileri ve elektronik sitemlere üzere pek çok farklı alanda kullanılan nanoteknolojiye yönelik kıymetli bilimsel araştırmalar yürütülüyor. Bilim insanlarımız, bu alanda takipçi değil öğreten, araştıran, geliştiren, üreten teknoloji tarifesi yapan olmak için disiplinlerarası ve iş birliğine dayanan bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

“Fabrikamız ulusal teknoloji atılımı vizyonuna değerli katkı sunacak”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Son beş yıldır stratejik maksatlarında Ar-Ge çalışmalarını ön plana çıkaran üniversitemiz; yayın, proje, patent, yenilikçi ve teşebbüsçü uygulamalarıyla ileri bir araştırma üniversitesi performansı gösteriyor. Ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik nitelikli projelerin hazırlandığı, ileri çalışma ve üretim kabiliyetine sahip araştırma üniversitelerinin başında gelen üniversitemizin; Güneş Gücü Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi, Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi iş birliğine dayalı multidisipliner bir ideolojiyle nanoteknoloji odaklı Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile dikkat çekiyor. Ege Üniversitesinde araştırma ekosistemimizi güçlendirerek, bilimsel araştırma ve mili teknoloji üretimi için yeni bir kapıyı daha açıyoruz. Ege Derin Teknoloji Fabrikasını hizmete alıyoruz. ‘Donanım ve Prototipleme Laboratuvarı’ ve ‘Yaşam Bilimleri Laboratuvarı’ ile birçok alanda yenilikçi ve teşebbüsçü çalışmalara mesken sahipliği yapacağız. Ege Derin Teknoloji Fabrikası’ ismini verdiğimiz tesis bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin araştırma, geliştirme, yenilik ekosistemine kıymetli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu fabrikamızı ulusal teknoloji atılımı vizyonumuzun bir kesimi olarak öne çıkaracağız. Burası standart bir tesis üzere değil daha ileri ve derinlemesine araştırmaların yapıldığı bir tesis olarak hizmet verecek. Eğitim, araştırma, prototipleme, teknoloji transferi elemanlarını yeni eserler için birleştirecek bir Ar-Ge ve inovasyon yerleşkesi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Tanyolaç ise “Nanoteknoloji artık hayatımızın her alanında yer almaktadır, örneğin; biyomedikal eserlerden elektroniklere, savunma sanayiinden sıhhat sanayisine, giysilerden güç sanayisine hatta yiyecek sanayisine kadar hayatın her alanında üretilen eserlerde artık nanomalzemelere rastlamak mümkün. Metrenin milyarda biri büyüklükteki ölçeklerde yapılan çalışmalar sayesinde bilhassa savunma endüstrinde ve teknolojik giysiler alanında yapılan çalışmalar insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Nanoteknolojinin en kıymetli uygulama alanlarından birisi de akıllı ilaçların geliştirilmesidir. Bu ilaçlar sayesinde yalnızca kanserli hücreler gaye alınmakta ve öteki sağlıklı hücrelere ziyan verilmemektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.