Tarım sektörü Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’a dert yandı

Tarım sektörü Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’a dert yandı

ABONE OL
Ağustos 29, 2023 03:00
Tarım sektörü Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’a dert yandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 yılı Ziraî Üretici Temsilcileri İstişare Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin üç yıllık siyasetini içerecek Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları kapsamında tarım dalının fikir ve önceliklerine büyük değer verdiklerini söyledi.

Bayraktar, toplantının yararlı geçtiğine işaret ederek, bilhassa yapısal sıkıntıların lisana getirildiğini lisana getirdi.

SU YATIRIMLARININ DEĞERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Arazi parçalanmasının ülkede önemli bir yapısal sorun olduğunu söz ettiklerini belirten Bayraktar, arazi toplulaştırılmasının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, su yatırımlarının ehemmiyetine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Su verimliliktir ve 2 milyon hektar toprağımızı suyla buluşturamadık. Sulama barajlarımızın bitirilmesi, kapalı sisteme geçilmesi ve verimlilik yani sulama randımanının kesinlikle surette artırılması gerektiğini tabir ettik. Şu an kullanılan suyun yüzde 32’si basınçlı sulama olarak kullanılıyor. Basınçlı sulamaya geçilmesi konusundaki görüşlerimizde tabir ettik.”

ÜRETİCİ FAİZ YÜKÜYLE KARŞI KARŞIYA

Üretim maliyetlerinin daima bir artış içerisinde olduğunu aktardıklarını bildiren Bayraktar, üreticinin faiz yüküyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Bayraktar, toplantıda planlı üretimin ehemmiyetine de değinildiğini belirterek, “Plansız üretim üreticilerimiz üzerinde çok önemli yük. Bu ortada bir değerli mevzu da 2000’den beri tarım envanteri yapılmıyor. Bu değerli. Tarım sayımının, hem tarım siyasetlerinin sağlıklı yapılabilmesi, bunun dışında üretim planlamasının gerçekleştirilebilmesi açısından da çok kıymetli olduğunu tabir ettik” diye konuştu.

Tarımda sürdürülebilirliğin de kıymetli olduğuna işaret eden Bayraktar, “Zaman vakit enflasyonu tedbire ismine üretici fiyatlarının baskılanmasının orta ve uzun vadede hem üreticimize hem tüketicimize hem iktisada önemli ziyanlar verdiğini ve üreticimizin üretiminden vazgeçtiğini anlattık. Bunun dışında süt hayvancılığımızda, besi hayvancılığımızda yaşadığımız kasvetleri da söyledik.” değerlendirmesinde bulundu.

ÇOBAN MESELESİNİN TAHLİLİ İSTENDİ

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik de bu cins toplantıların kesim için olumlu olduğuna dikkati çekerek, toplantıda küçükbaş hayvancılığa özel bir değer verildiğini anlattı.

Küçükbaş hayvancılıkta aile işletmeciliğinin ehemmiyetine değinildiğini aktaran Çelik, “Aile işletmeciliği bu ülke için çok değerli, üretimin sürdürülebilirliği açıdan paha teşkil ediyor” sözünü kullandı.

Çelik, genç çiftçileri teşvik etmek için verilen takviyelerin artması gerektiğini de söyledi.

MAZOT TAKVİYESİ İSTENDİ

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Lideri Ziya Şahin de tarımın her noktasında arıların olduğunu anlattı.

Şahin, Türkiye’nin balcılıkta dünyadaki pozisyonunu muhafazası için gençlerin bölüme girmesinin kıymetli olduğunu vurguladı.

Su Eserleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Lideri Ramazan Özkaya da balıkçılarda yetiştiriciliğin avcılığı geçtiğini belirterek, kesimde kontrollerin artırılması gerektiğini tabir ettiklerini kaydetti.

Denetim için eleman sayısının yetersiz olduğuna işaret eden Özkaya, su eserlerine ait kısımlardan mezun olanların kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özkaya, balıkçılara bir periyot ÖTV’siz mazot verildiğini anımsatarak, bu imkanın yine sağlanması gerektiğini söylediklerini aktardı.

TOHUMCULUK BÖLÜMÜ AR-GE DESTEPİ TALEP ETTİ

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Lideri Yıldıray Gençer de sağlıklı ve emniyetli besin için en stratejik eserin tohum olduğuna dikkati çekerek, bitkisel ve hayvansal üretimde her şeyin tohumlaştığına işaret etti.

Sektör olarak Türkiye’de her toprağı sertifikalı tohumla buluşturmayı hedeflediklerini belirten Gençer, şunları kaydetti:

“Halihazırda bizim bütün topraklarımız sertifikalı tohumla buluşursa 3 milyon ton üzere bir sertifikalı tohuma gereksinimimiz var. Biz hali hazırda bunun yarısını üretebiliyoruz. Bu manada da AR-GE dayanaklarının artmasına muhtaçlığımız var. Ayrıyeten dalımıza sağlanan kredilerin devam etmesi için de talebimiz oldu.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.