Rusya’nın tahıl muahedesinden çekilmesine ABD yansısı

Rusya’nın tahıl muahedesinden çekilmesine ABD yansısı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 01:00
Rusya’nın tahıl muahedesinden çekilmesine ABD yansısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü mutabakatından çekilmesinden keder duyduklarını belirtti ve Moskova’yı teşebbüsün işleyişini sürdürmeye çağırdı.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın BM aracılığındaki Karadeniz Tahıl Teşebbüsü operasyonlarına iştirakini askıya almasından ıstırap duymaktadır. Tüm tarafları bu hayati, hayat kurtaran Teşebbüsün işleyişini sürdürmeye çağırıyoruz. Karadeniz Tahıl Teşebbüsü şimdiden 9 milyon metrik tondan fazla gıdayı taşıdı ve düşük ve orta gelirli ülkeler için kritik değere sahip fiyatları düşürdü. Başarılı oldu ve devam etmeli.” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın bu kritik tahıl ihracatını bozmaya yönelik bir hareketi, dünyanın dört bir yanındaki insanların ve ailelerin yiyecek için daha fazla harcaması yahut aç kalmasına neden olacağına işaret eden Blinken “Bu düzenlemeyi askıya alan Rusya, başlattığı savaşta gıdayı yine silah olarak kullanıyor, bu da düşük ve orta gelirli ülkeleri ve global besin fiyatlarını direkt etkiliyor ve aslında dehşetli seviyedeki insani krizleri ve besin güvensizliğini daha da berbatlaştırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, Kremlin idaresini Teşebbüse iştirakini sürdürmeye, düzenlemeye tam olarak uymaya çağırdıkların yineledi.

Terörist taarruz münasebet gösterilerek Rusya muahedeyi askıya almıştı

Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi günü, Ukrayna’nın, ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik taarruz düzenlediğini bildirmişti.

Açıklamada, taarruzda çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği belirtilerek, hücuma uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl muahedesi kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı bildirilmişti.

Bakanlık açıklamasında, Kiev’in bugün “İngiliz uzmanların iştirakiyle Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör hareketi gerçekleştirdiği” belirtilmişti.

Açıklamada, “Terör aksiyonunu göz önünde bulundurarak, Rus tarafı Ukrayna limanlarından tarım eserlerinin çıkışına ait mutabakatların uygulanmasına iştirakini askıya aldı.” sözleri kullanılmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.