Tel Aviv Menkul Değerler Borsası, dijital varlık platformu kurmayı planlıyor

Tel Aviv Menkul Değerler Borsası, dijital varlık platformu kurmayı planlıyor

ABONE OL
Ekim 31, 2022 00:30
Tel Aviv Menkul Değerler Borsası, dijital varlık platformu kurmayı planlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BTCHaber TV yaptığı yayınlarla Türk kripto ve finans piyasalarına ışık tutmaya devam ediyor. Emirhan Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında Beste Naz Süllü finans piyasalarındaki son gelişmelerle birlikte gündemi kıymetlendirdi ve tahlillerini paylaştı. Programda; Tel Aviv’in dijital varlık platformu çalışmaları, Avustralya hükümetinin kriptolara bakışı, kripto destekçisi Rishi Sunak’ın İngiltere başbakanı olması ve Fireblocks ile Worldplay ortasında imzalanan muahede üzere birçok husus ele alındı.

Kripto para ve blokzincir ile ilgili en son haberleri okurlarıyla buluşturan BTCHaber’in YouTube kanalı BTCHaber TV, yaptığı yayınlarla kripto para, blockchain ve global iktisattaki gelişmeleri izleyicileriyle buluşturuyor. Bu hafta yayınlanan programda; Tel Aviv’in dijital varlık platformu çalışmaları, Avustralya hükümetinin kriptolara bakışı, kripto destekçisi Rishi Sunak’ın İngiltere başbakanı olması ve Fireblocks ile Worldplay ortasında imzalanan mutabakat üzere gündem hususları ele alındı. Emirhan Erdoğan moderasyonundaki yayında Beste Naz Süllü gündem değerlendirmelerinin yanı sıra piyasalara dair tahlillerini paylaştı.

Tel Aviv Menkul Değerler Borsası, dijital varlık platformu kurmayı planlıyor

İsrail Tel Aviv Menkul Değerler Borsası, kripto para ve Blockchain araçlarını hizmetlerine entegre etme planlarını açıkladı. 2023’te başlayacak olan plana nazaran, bir dijital varlık borsası da geliştirilecek. Platformun oluşturulması, kurumun önümüzdeki beş yıl için yol haritasını ortaya koyan dokümanda belirtilen dört amaçtan biri. İsrailli düzenleyiciler ve milletvekilleri, ülkedeki düzenlenmiş kripto faaliyetlerini teşvik etmeye ilgi duyduklarını belirttiler. Bu yılın başlarında, ülkenin sermaye piyasası düzenleyicisi, kripto servis sağlayıcıları için birinci lisanslarını verdi. TASE, blockchain tabanlı bir dijital devlet tahvili çıkarmak için Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Kripto destekçisi Rishi Sunak, İngiltere’nin yeni başbakanı oldu

Son devrin tahminen de en çok merak edilen olaylarından biri gerçekleşti. Maliye bakanı olarak vazife yaptığı mühlet boyunca İngiltere’nin yeni kripto gayelerine rehberlik eden Rishi Sunak, Liz Truss’un geçen hafta tartışmalı olarak misyondan ayrılmasının akabinde ülkenin bir sonraki Başbakanı olarak seçildi. Sunak, Muhafazakar Parti üyeleri tarafından yalnızca 45 gün misyonda olan, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa yol açan ekonomik canlandırma planının süratle çözülmesinden sonra istifa etmek zorunda kalan Truss’un yerine seçildi.

Avustralya kriptoları varlık sınıfı olarak görmeye devam ediyor

Günümüzde kripto para düzenlemeleri faal olarak devam ederken, hâlâ aşılamamış birtakım sıkıntılar bulunuyor. Bu meselelerin başında da düzenlemeleri büyük ölçüde etkileyen tarif eksikliği geliyor. O denli ki düzenleyiciler, kripto paraları tam olarak nasıl tanımlayacaklarına ve bu tarif üzerinden nasıl sınıflandıracaklarına şimdi karar verebilmiş değil. Avustralya da 2022 bütçesinde, kripto para ünitelerinin yabancı para ünitesi yerine varlık sınıfı olarak vergilendirilmeye devam edileceğini açıkladı.

Fireblocks, kripto ödeme motoru için Worldpay ile anlaştı

Kripto ödeme tahlilleri günümüzde gittikçe yaygınlaşıyor. Şirketler bir taraftan kripto ödemelerini kabul etmeye başlarken, başka taraftan bu alanda yeni iştiraklere imza atıyor. Bu alanda bir paydaşlık da kripto odaklı güvenlik şirketlerinden biri tarafından geldi. Kripto borsalarına sunduğu cüzdan tahlilleri ile tanınan Fireblocks, kripto ödeme motoru çalışmaları için Worldpay ile paydaşlık kurdu.

Japon kredi kartı şirketi JCB, ödemeler için CBDC’yi test ediyor

Son devirde birçok ülke merkez bankası, kendi dijital para ünitelerini (CBDC) çıkarma konusu ile yakından ilgileniyor. Bu kapsamda Japon kredi kartı şirketi JCB, bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) için altyapı deneyleri üzerinde çalışıyor. Şirket, ülkenin planlanan CBDC’sinin işleyişini taklit eden kendi dijital para ünitesini hazırlayacağını söyledi. Şirketin hedefi mevcut kredi kartı sistemlerinde ödeme yapmak için bir CBDC‘nin kullanılıp kullanılamayacağını test etmek.

Beste Naz Süllü, piyasalar ve kripto paralar ile ilgili tahlillerini ise şu halde paylaşıyor:

Piyasalar analizi

Geçtiğimiz cuma akşamı bir FOMC yetkilisinin yapmış olduğu açıklamaların yanı sıra resesyon telaffuzlarının FED’i sıkıştırması ve bu husus özelinde kamuoyunu ikna eden telaffuzların çoğalmasıyla bir beklenti oluştu. Bundan sonraki süreçte son 75 baz puan gelir, sonrasında ise kademeli olarak 50 ve 25 puan olarak faiz artırımına gidilerek yükselen faiz serüveni biter mi noktasına gelindi. Piyasa bu türlü bir durumda.

Bizi kısıtlayan, önümüzde barikat koyan FED’di. FED yalnızca faiz artırmıyor birebir vakitte dünyadaki para likiditesini de yönetiyor. Bu nedenle bizi bu kadar ilgilendiriyor. Buradaki maniler önümüzden kalkmaya başladı. Öte yandan Çin ve Japonya dolar satarak kendi paraları karşısında doları bir nebze dizginledi. Hasebiyle Asya tarafında da satıcılı imaj çizen dolar, Avrupa’da ve FED beklentilerinde yumuşamaya sebep oldu.

Dolar endeksi

Dolar endeksi şu anda 110 dolar düzeylerinden yüzde 2-3 civarında aşağı gidecekmiş üzere duruyor. Dolar endeksi yüzde 1.44 azaldığı gün Bitcoin’de (BTC) yüzde 7’ye yakın bir artış ve Ethereum’da (ETH) ise yüzde 13 artış gerçekleşti. Artık biliyoruz ki Ethereum’un (ETH) Bitcoin’i (BTC) geçeceğine ve ana kıssanın şimdi başlamadığına sıkça değinmiştik. Şimdilik doların gevşemesiyle yeni haftaya başlıyoruz. Doların gevşemesi başlamadan evvel özel ve kişisel fonlardan Bitcoin (BTC) alışları gelmişti. Tıpkı vakitte short Bitcoin (BTC) durum kapamaları gelmiş. Bitcoin (BTC) Ekim ayında rahatlamış. Bizim 21 Eylül FED toplantısından sonra rahatlama bekliyoruz dediğimiz durum da buydu.

Ethereum (ETH) analizi

Aylık bazda short Bitcoin (BTC) kapamaları gerçekleşmiş. Lakin şimdi Ethereeum’da (ETH) yeni alışlara başlanmadı. Bu durum Ethereum’da (ETH) zımnî bir potansiyel olduğu manasına geliyor. Ethereum (ETH) 15 Eylül’deki merge’den sonra enviromental social and governance dediğimiz ESG kurallarına uyumlu hale geldi. Süreç suratları ve süreç fiyatları ziyadesiyle düştü. Yeni bir kurumsal dalga şimdi başlamadı. Bunun ateşini yakacak olan kişi ayın 28’inde Fidelity olacak. Fidelity özel ve kurumsal müşterilerine Ethereum alım satım özelliği getiriyor.

2 Kasım’daki FED toplantısından çıkacak olan karar metnini görmeden buradaki gevşemeye aldanmamak lazım. Bu türlü durumlarda biraz emin olmak lazım zira makro geçişler yaşıyoruz. Şimdilik portföyün bir kısmıyla hazırlık yapılmalı. Öncelikle karar metnini görelim sonrasında parayı artırabiliriz. Piyasa şimdi net bir para girişi gelmedi. Tersine madenciler satar mı korkusu da var. Hasebiyle piyasaya para girmesi için short’çuların temizlenmesi lazım. Onun için de 22.550-22.700’ün kırılması lazım ki short squeeze dediğimiz olay gerçekleşsin. Bu gerçekleşirse piyasaya para girmeye başlar.

Korku ve açgözlülük endeksi

Ufak hareketlenmeler mevcut. 20’lerde olan endeks 33’e kadar yükseldi. Çok kaygı bölgesinden dehşet bölgesine ilerledi. Bizim için değerli bir gelişme. İbrenin uygunlaşması ileride para girişlerinin gelebileceği manasına geliyor. Münasebetiyle 22.500’ü kırmadan piyasaya ufak ufak para girmeye başlarsa, bu bir de fomo yaratır. 22.500’ün kırılmasıyla bize süratli bir biçimde hareket etme bahtı veriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.