Ordu’da taşınabilir koyun yıkama banyoları hizmete girdi

Ordu’da taşınabilir koyun yıkama banyoları hizmete girdi

ABONE OL
Aralık 5, 2022 03:00
Ordu’da taşınabilir koyun yıkama banyoları hizmete girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ordu Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı işbirliği ile uygulanan ‘Ordu Vilayetinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ çerçevesinde alınan 2 adet taşınabilir koyun yıkama banyosunu üreticilerin hizmetine sundu.

Kentte hayvancılığın geliştirilmesi ismine yapılan çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 190 bin adet küçükbaş hayvanın bulunduğu Ordu’da üreticilere dayanaklar verilirken, besiciler için taşınabilir koyun yıkama banyoları hizmete sunuldu. Üreticilerin 180 küçükbaş hayvan için kendi imkanları ile uyguladığı parazit ilaçlaması yaklaşık 4 saat sürerken, taşınabilir banyolar ile birebir sürünün süreçleri 6 dakikada tamamlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Mesudiye ilçesinin Yeşilce Mahallesi’nde alınan taşınabilir koyun yıkama banyoları ile küçükbaş hayvanlara yapılan dış parazit ilaçlamasına katılarak incelemelerde bulundu. Burada, hayvancılığın geliştirilmesi ismine verilen dayanaklar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “50 bin hektar mera alanlarımızın ve bahçe altı otlarımızın kıymetlendirilmesi noktasında ilimiz için küçükbaş hayvancılık hayli kıymetli olup, vilayetimizde yaklaşık 190 bin küçükbaş hayvanımız mevcuttur. Tarım ve Orman Bakanlığımızca ülkemiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ismine değerli takviyelerin veriliyor. Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 2022 yılında verilecek olan hayvancılık desteklemelerinde rekor artış gerçekleşti. Geçen yıl anaç koyun başına 30 TL olan destekleme bu yıl anaç koyun başına 50 TL olmuştur. Sürü büyütme dayanağında hayvan başına 125 TL olan destekleme, 200 TL ye çıkarılmıştır. Hayvan gen kaynaklarının korunması emeliyle ise halk elinde ıslah programı çerçevesindeki koyun, keçi ve yavrularına seçkin sürü için verilen 80 TL, 150 TL ye, taban sürü için verilen 40 TL’ye çıkartılmış ve rekor artış meydana gelmiştir. Geçtiğimiz yıl 6 bin TL olan sürü yöneticisi istihdam takviyesi 2 kat artırılarak 12 bin TL’ye çıkartılmıştır” dedi.

Yaklaşık 4 saat süren parazit ilaçlaması 6 dakikada yapılacak

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında DOKAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı ile birlikte uygulanan projelerin ehemmiyet taşıdığını tabir etti. Hizmete sunulan taşınabilir koyun yıkama banyolarının değerine değinen Yılmaz, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı işbirliğinde !Ordu Vilayetinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ni hayata geçirdik ve bu proje çerçevesinde alınan 2 adet taşınabilir koyun yıkama banyosunu yetiştiricilerimizin kullanımına sunduk. 180 küçükbaş hayvanı olan yetiştiricimiz daha evvelden sürüsünün parazit ilaçlamasını kendi imkanları ile 4 saat üzere bir müddette yapabilirken, dağıtılan taşınabilir koyun banyosu ile birlikte tekrar birebir sürüyü 6 dakika üzere çok kısa bir müddette ilaçlayabilmektedir. Vakitten, ilaçtan ve sudan tasarruf sağlayan ve üreticilerimizde büyük memnuniyet uyandıran bu taşınabilir aygıtların Vilayetimize ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize güzel olmasını diliyorum. Projemize takviye veren DOKAP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Hakan Gültekin ve grubuna ayrıyeten teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

Yılmaz son olarak bakanlık tarafından verilen takviyeler ile Ordu’da geçen yıllarda 110 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısının 190 bine ulaştığını, üreticilere verilen dayanakların devam edeceğini de kelamlarına ekledi. – ORDU

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.