İzmir, Türkiye’ye ihracatı öğreten kent

İzmir, Türkiye’ye ihracatı öğreten kent

ABONE OL
Ekim 30, 2022 23:03
İzmir, Türkiye’ye ihracatı öğreten kent
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 yılında 51 milyon dolar olan ihracatımız sonraki yıllarda daima bir gelişim göstererek, 99 yıl sonunda 252,6 milyar dolara ulaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Türkiye’nin ihracatına 18 milyar dolar katkı sağladık.

Türkiye’nin ihracatı 99 yılda yaklaşık 5 bin kat artış gösterirken, İzmir, tarih boyunca Türkiye’nin ihracatına en büyük katkı sağlayan kentlerin başında oldu.

Türkiye’nin yaptığı 51 milyon dolarlık ihracattan 43,4 milyon dolar üzere epeyce değerli kısmı İzmir’den gerçekleştirildi. Bir liman kenti olan İzmir’i “Türkiye’ye ihracatı öğreten kent” diye tanımlamak en gerçek tanımlamalardan biri olacaktır.

O yıllarda Türkiye’nin ihracatında eser deseni yüklü olarak; pamuk, tütün, zeytin, zeytinyağı, kuru incir, kuru üzüm, fındık üzere eserlerden oluşuyordu.

Türkiye’nin ihracatında İzmir’in liderliği 1980’e kadar devam etti. 1980 sonrasında Türkiye’deki endüstrileşme atılımı, ihracatın yükünün İstanbul’a kaymasına yol açsa da, İzmir 2021 yılında; 14 milyar 737 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı ve İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci ili pozisyonunu sürdürüyor.

İzmir, güçlü ihracatçı kimliği yanında dış ticaret fazlası veren vilayetlerimiz ortasına da ismini daima yazdırıyor.

İzmir, 2021 yılındaki 14 milyar 737 milyon dolarlık ihracatına karşılık 10 milyar 956 milyon dolar ithalat performansı ortaya koydu. İzmir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 134’e ulaştı.

İzmir, 14 tane organize sanayi bölgesi, iki hür bölgesi, teknoparkları, 10 tane üniversitesi, limanları, otoyollarıyla yatırım için son derece cazip pozisyonda.

İzmir’in 2021 yılındaki ihracatını dallar bazında irdelediğimizde kimya kesiminin 2 milyar 160 milyon dolarla önder olduğunu görüyoruz.

Hazırgiyim ve konfeksiyon kesimimiz İzmir’in ihracatına 1 milyar 469 milyon dolarlık katkı sağlarken, çelik bölümümüz 984 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu. Bu dallarımızı sırasıyla 756 milyon dolarlık ihracatla otomotiv yan sanayi ve 695 milyon dolarla makine dalı izledi.

Ülkemizde ihracatçılarımızın bir çatı altında toplanması Ulu Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Mart 1937 tarihinde imzaladığı, “İhracatçı Birlikleri Kuruluş Kararnamesi” ile oldu.

Bu kararname sonrasında Türkiye’nin birinci ihracatçı birliği 1939 yılında İzmir’de kurulan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği idi.

Bugün sayıları 110 bine ulaşan Türk ihracatçıları olarak, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Arkadaşlar, ithalattan fazla ihracattır ki, memleketi güçlü yapacak” kelamını bir an bile aklımızdan çıkarmıyoruz.

İhracatçılar olarak; inovasyon, AR-GE, tasarım, sürdürülebilirlik, pazarlama, mesleksel eğitim öncelik verdiğimiz mevzular.

Dünya genelinde pandeminin tesirleri azalsa da, günümüzde hissetmeye başladığımız resesyon, 2023 yılı ile ilgili amaçlarımızda temkinli davranmamız gerektiğini bizlere gösteriyor.

Orta Vadeli İstikrar Programı’nda 2023 yılı için ortaya konulan 265 milyar dolarlık ihracat amacı yakalanması güç bir gaye üzere gözüksede, bu amaca ulaşmak için dünyanın dört bir tarafındaki fuarlara ihracatçılarımızın daha ağır iştirakini sağlama çabası içinde olacağız. URGE Projeleriyle firmalarımızın memleketler arası rekabetçiliğini artıracağız. Dijitalleşmeden azami yararlanmak için Metaverse projelerini hayata geçireceğiz.

Cumhuriyetimizin 99. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor, bize bu Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını hürmet ve minnetle anıyorum.

Jak ESKİNAZİ

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.