Garanti BBVA’nın güçlü sermayesi, TL kredilerde pazar hissesi kazanarak büyümesine imkân sağlıyor

Garanti BBVA’nın güçlü sermayesi, TL kredilerde pazar hissesi kazanarak büyümesine imkân sağlıyor

ABONE OL
Ekim 30, 2022 22:06
Garanti BBVA’nın güçlü sermayesi, TL kredilerde pazar hissesi kazanarak büyümesine imkân sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Eylül 2022 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide finansal tablolarına nazaran, yılın birinci 9 ayında, net kârı38 milyar 726 milyon 62 bin TL oldu. Aktif büyüklüğü 1 trilyon 223 milyar 427 milyon 168 bin TL düzeyinde gerçekleşirken, iktisada nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı dayanak ise 873 milyar 289 milyon 170 bin TL oldu. Fonlama bazını dinamik bir biçimde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük tartısı mevduatlar oluşturmaya devam etti; etkinlerin 69,5’i mevduatlar ile fonlanıyor. Müşteri mevduat tabanı yılın birinci 9 ayında 47 büyüme ile 850 milyar 605 milyon 561 bin TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan Bankanın sermaye yeterlilik oranı 16,2*, özkaynak kârlılığı 49**, aktif kârlılığı ise 5** düzeylerinde gerçekleşti.

* BDDK’nın süreksiz tedbirleri hariç

**Ortalama faal kârlılığı ve ortalama sermaye kârlılığı hesaplamalarında net kâr yıllıklandırılırken tek seferlik kalemler dahil edilmemiştir

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “Bankacılık bölümü TL kredilerde birinci 9 ayda 51 büyüdü. Büyüme geçtiğimiz yılların epey üzerinde olsa da, enflasyonun altında bir düzeye işaret ediyor. Kredi büyümesi, yüklü olarak Türk Lirası ve hukukî tarafta gerçekleşti. Garanti BBVA olarak bu devirde hem hükmî hem kişisel kredilerde, sırasıyla 72 ve 37 büyümeyle dalda pazar hissesi kazanarak öncü pozisyonumuzu pekiştirdik. Yabancı para kredilerde ise talebin düşük olması ve vadesi gelen kredilerin kapatılmasının tesiriyle küçülme hızlanarak sürüyor. Kredilerin büyümesiyle takviye bulan ekonomik aktivite ve düşük faiz ortamı sıkıntılı kredilerdeki büyümenin önünü kesti. Dal genelinde olduğu üzere Bankamızda da etkin kalitesi güzelleşiyor, tahsilatlar güçlü devam ediyor. Kredilerin fonlamasında ise Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) ana eser oldu. KKM hacmimizi yalnızca üçüncü çeyrekte nette 30’a yakın artırdık. Bugün KKM mevduatları TL vadeli mevduatlarımızın 60’dan fazlasını oluşturuyor. KKM tesiriyle, dalda birinci kere mevduat vadelerinin uzadığına şahit olduk ki bu gelişme de banka bilançolarındaki vade farkı idaresine olumlu manada takviye oldu.

Küresel ekonomilerde büyümenin yavaşlaması ana gündem maddesiyken, ülkemizdeki büyüme oranı olumlu ayrışarak güçlü seyrini koruyor. Bu büyümede bankacılık kesimi her vakit olduğu üzere lokomotif vazifesi görüyor. Dalın, bugüne kadar verdiği imtihanlardan muvaffakiyetle geçmesinin ardında ise güçlü sermayesi yatıyor. Ülkemizin önümüzdeki süreçte büyüme gayelerinin gerçekleşmesi için bu sermaye gücüne daima muhtaçlığımız olacak. Eylül prestijiyle vergi sonrası kârımız 39 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Bu da 49’luk bir sermaye kârlılığına işaret ediyor. Enflasyonun 83’e ulaştığı bir periyotta, bu kâr sayısını doğuran sermayeyi enflasyon karşısında korumak bankaların en kritik gayreti oldu. Enflasyonun bir başka tesiri bankamızın konsolide edildiği ana sermayedarımızın bilançosunda kendini gösterdi. BBVA Kümesi, bankamızı kendi bilançosuna konsolide ederken IAS 29 enflasyon muhasebesi kurallarını uyguluyor. Biz Türkiye’de 39 milyar TL kâr açıklarken, sermayedarımız bizden elde ettiği kârı enflasyon tesirinden arındırarak yalnızca 336 milyon Euro, yani 6 milyar TL beyan ediyor.

Recep Baştuğ kelamlarını şöyle sürdürdü: “Banka olarak yalnızca yeni müşteri kazanmaya değil, hizmetlerimizi daima güzelleştirerek, kusursuz bir müşteri tecrübesi sunmaya da odaklanıyoruz. Müşteri tecrübesinde taşınabilir bankacılığı ana merkez olarak konumluyoruz. Taşınabilir kanallarda “insan” faktörünü dışarıda bırakmadan teknolojinin de gücünü sunarak gerçek vakitli, akıllı, bireye özel içerikler ve teklifler sunmaya odaklanıyoruz. Taşınabilir bankacılığımız 15. yılını geride bırakırken, taşınabilir müşteri sayımız 12,6 milyona ulaştı. Taşınabilir bankacılık süreç adetlerimiz de pandemi şartlarının tesiriyle yüzde 100 arttı ve artmaya devam ediyor. Ulaşılan bu sayıların faal işlenmesi, müşteriye kıymet yaratan tahliller sunulması, müşteri tecrübesi ve müşterinin finansal sıhhati en temel önceliğimiz. Bu önceliklerimizi son derece gelişmiş yapay zekâ tahlilleriyle destekleyerek, müşterilerimizle uzun vadeli, sağlıklı ve kalıcı alaka yaratmaya odaklanıyoruz. Bankamızın önümüzdeki periyotta de en değerli sermayelerinden biri bu yaygın ve faal yapı olacak. Bu süreçte çok büyük emek ve katkısı olan çalışma arkadaşlarımla birlikte bize bu seyahatte iştirak eden, bizi destekleyen ve güvenen, başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Garanti BBVA’nın 30 Eylül 2022 yılına ilişkin BDDK konsolide finansal sonuçlarına ait Türkçe sunuma garantibbvayatirimciiliskileri adresindeki Garanti BBVA Yatırımcı Bağları web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hesap Devrine İlişkin Faaliyet Sonuçlarına Ait Özet Finansal Bilgiler

  • Ortalama etkin kârlılığı 5.0 oldu.
  • Ortalama özkaynak kârlılığı 49.0 düzeyinde gerçekleşti.
  • Ekonomiye nakdi ve gayri nakdi kredileraracılığıyla sağladığı dayanak 873 milyar 289 milyon 170 bin TL oldu.
  • Toplam canlı krediler, TL krediler ve YP krediler pazar hisseleri sırasıyla 9,9, 10,5 ve 8,6 düzeyinde gerçekleşti.
  • Yılbaşından bu yana toplam müşteri mevduatları 47 büyüdü ve pazar hissesi 10,4 düzeyine geldi.
  • Vadesiz mevduatların, toplam mevduatlar içindeki hissesi 47’ye ulaştı.
  • Sermaye yeterlilik oranı 12,2 olan yasal limitlerin üzerinde 16,2* düzeyinde gerçekleşti.
  • Donuk alacak oranı 2,9 düzeyinde gerçekleşti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.