Ciltte hissedilen karıncılanma: Parestezi nedir?

Ciltte hissedilen karıncılanma: Parestezi nedir?

ABONE OL
Ağustos 24, 2023 09:00
Ciltte hissedilen karıncılanma: Parestezi nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Parestezi; karıncalanma, iğnelenme, batma, uyuşma üzere ciltte hissedilen farklı hallerde tabir edilen durumların tümüne verilen isimdir.

Parestezi, hastalık, bozukluk yahut hudut yaralanması üzere çok çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Süreksiz parestezi üzere bacak bacak üstüne atarak birebir durumda oturmak, uzun vadeli bisiklet cinsleri üzere kolay nedenlerle hudutlara bası yapılmasına bağlı olabilir.

Parestezi, hudut sistemi hastalıklarının yanı sıra önemli ortopedik durumlarda da ortaya çıkabilir. Kimi durumlarda parestezi, acil bir ortamda mümkün olan en kısa müddette kıymetlendirilmesi gereken önemli yahut hayatı tehdit eden bir durumun belirtisidir.

PARESTEZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Parestezi bilhassa kol, bacak ve ellerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Parestezi en önemli yanma ve karıncalanma ile kendini gösterir.

Uzuvlarda karıncalanma hissi.

Uzuvlarda uyuşukluk hissi.

Vücuda bir iğne batıyormuş üzere hissetme.

PARESTEZİ TEDAVİSİ

İlaç tedavisinde hastaların mevcut meselelerine yönelik uzman hekim tarafından ağızdan ilaç dayanağı verilir. Hastalığın tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir yoldur.

Fizik tedavide ise uzman fizyoterapist eşliğinde hastanın kaslarının güçlenmesi, dokuların onarılması ve hudut baskısının ortadan kaldırılması amaçlanır. Kaslara esneklik kazandırılır ve hareket açıklığı artırılır.

Cerrahi tedavi ise uygulanan tüm yolların tesirli olmadığı durumlarda yapılan operasyondur. Birtakım hastalarda hudut sıkışması için basıncın azaltılması gerekebilir. Bu nedenle ameliyat tercih edilebilir.

Dinlenme ve dayanak tedavisi, hudut sıkışması sonucu oluşan ağrıyı gidermek için bedenin tamamına yahut bir kısmına uygulanan tedavidir. Dokuların güzelleştirilmesi aslına dayanır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.