Akciğer Kanserinin 8 Değerli Sinyali

Akciğer Kanserinin 8 Değerli Sinyali

ABONE OL
Kasım 25, 2022 09:00
Akciğer Kanserinin 8 Değerli Sinyali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akciğer kanseri dünyada kanser çeşitleri ortasında en sık görülen ve tekrar en sık vefata neden olan kanser tipi olarak birinci sırada yer alıyor. O denli ki tüm kanser ölümlerinin yaklaşık 3’te birinden akciğer kanseri sorumlu oluyor. Dünyada her yıl yaklaşık 2,2 milyon kişi sigaranın en değerli risk faktörü olduğu akciğer kanserine yakalanıyor ve 1,6 milyon kişi de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde de akciğer kanseri epey yaygın görülüyor. 2020 yılında 40 binin üzerinde yeni akciğer tanısı konulduğu belirtiliyor. Akciğer kanseri, çoklukla erken periyotlarında fazla belirti vermemesi yahut en tipik belirtisi olan öksürük geliştiğinde sigara içen bireylerin ‘sigara öksürtüyor’ kanısıyla tabibe geç başvurmaları nedeniyle sıklıkla ileri evrede teşhis ediliyor. Tedavinin gecikmesi de hastanın hayatını kaybetmesine yol açıyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur, halbuki gerek cerrahi tedavide gerekse öbür tedavi prosedürlerinde yaşanan kıymetli gelişmeler sayesinde bilhassa erken teşhis konabilen ve cerrahi olarak tedavi edilebilen akciğer kanserinden büsbütün kurtulmanın mümkün olabileceğini belirterek, “Hastalığın erken devrinde teşhis konabilmesi için yüksek riskli olarak belirlenmiş, ağır sigara içen yahut geçmişte içmiş olan 50 yaş üzeri bireylere her yıl düşük radyasyon dozlu bilgisayarlı akciğer tomografi çekimi yapılması öneriliyor. Bu sayede şimdi hiçbir belirti vermemiş erken evre akciğer kanserinin yakalanması mümkün olabiliyor” diyor. Pekala hangi belirtiler akciğer kanserine işaret ediyor, ne vakit tabibe başvurmak gerekiyor? Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur, “1-30 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında akciğer kanserinin belirtilerini anlattı; kıymetli ihtarlarda bulundu!

Öksürük

Akciğer kanserinin birinci belirtisi ekseriyetle öksürük oluyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur, öksürüğün tümörün havayolunu irrite etmesi yahut tıkanıklıklar yapması sonucu geliştiğini belirterek, “Kronik sigara içenlerde bilhassa sabahları, bir ölçü balgamın eşlik ettiği, kronik öksürük yaşanabiliyor. Lakin evvelden de var olan öksürükte artma yahut öksürüğün karakterinde bir değişiklik hissedildiğinde tabibe başvurmak yaşamsal kıymet taşıyor” diyor.

Kanlı balgam

Kanlı balgam akciğer kanserinin en özgül bulgularından biridir. Akciğer kanserinde ağızdan gelen kanama; derinden öksürükle gelen ve genelde balgamla birlikte, balgam içinde bir damla yahut çizgi biçiminde oluyor. “Balgamda kan görülmesi çabucak tabibe başvurma gerekliliğinin işaretidir” ihtarında bulunan Prof. Dr. Erdal Okur, “Bazen burun ve dişetlerinde de kanama olup ağızdan yahut balgamla karışık gelebiliyor. Bu nedenle her ağızdan kan gelmesi kesinlikle akciğer kanseri demek değildir. Lakin bilhassa orta yaş ve üstü sigara içen bireylerin bu hususta kuşkucu olmalarında fayda vardır” diyor.

Nefes darlığı

Akciğer tümörünün havayolunu tıkaması yahut akciğerlerde tümöre bağlı su toplanması nedeniyle nefes darlığı gelişebiliyor. Kronik sigara içenlerde, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) sık görülüyor ve bu hastalar nefes darlığı sorunu yaşayabiliyor. KOAH hastalarında akciğer kanseri de geliştiği vakit nefes kapasitelerinde bir ölçü daha bozulma yaşanabiliyor. Kişi daha az efor sarf ettiğinde, örneğin merdiven çıkarken yahut daha kısa ara yürüse bile çabucak yorulduğunu hissediyor. Daha evvel nefes darlığı yaşamayan şahıslarda de fizikî aktiviteyle nefes darlığı sorunu başlayabiliyor. Tüm bu bulgular tabibe müşavereyi gerektiren akciğer kanserinin sinyali olabiliyor.

Sık akciğer enfeksiyonu geçirmek

Tümör akciğerde havayolunda tıkanıklık yapabiliyor ve bu tıkanıklığın gerisinde kalan akciğer kısmında enfeksiyon gelişebiliyor. Antibiyotik ile tedavi edilip düzelse de akciğer enfeksiyonu bir mühlet sonra tekrarlıyor. Prof. Dr. Erdal Okur,“Dolayısıyla arka arda akciğer enfeksiyonu geçiren kişi bu durumda akciğerlerinde havayolunu tıkayan bir sorun olabileceği ihtimalini düşünmeli ve kesinlikle doktoruna başvurmalıdır.” diyor.

Ses kısıklığı

Ses tellerine giden sonlardan bilhassa sol tarafta olanı akciğerin yakınından geçiyor ve bu sona akciğer tümörünün kendisi yahut onun neden olduğu lenf bezi büyümesi bası yaptığı vakit hastanın sesinde büsbütün yahut kısmi kısılma başlayabiliyor. Ses kısıklığının öteki nedenleri olsa da, bilhassa akciğer kanseri için risk kümesindeki şahısların bu bahiste dikkatli olmaları büyük kıymet taşıyor.

Göğüs, omuz ve kol ağrısı

Göğüs bölgesinde ağrı akciğer tümörünün göğüs duvarına ulaşması durumunda görülüyor. Devamlı künt ve hiç kaybolmayan bir ağrı halinde gelişiyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur,Akciğerlerin en üst zirve kısımlarında gelişen tümörler ise omuz ve kol ağrısına yol açabiliyor. Münasebetiyle öbür neden olmadan ve 1-2 hafta içinde düzelme göstermeyen göğüs bölgesindeki ağrı akciğer kanserinin habercisi olabiliyor.” ikazında bulunuyor.

Kilo kaybı, halsizlik

Çoğu kanser üzere akciğer kanserinde de bedende yıkım artıyor, hastada kansızlık (anemi) gelişiyor. Hasta yavaş yavaş kilo kaybediyor ve kendini halsiz, bitkin hissedebiliyor. Bazen iştahı azalmamış olsa da ve âlâ beslense de kilo kaybı devam edebiliyor. Münasebetiyle istemsiz ve diyet yapmadan oluşan kilo kaybı bedende rastgele bir yerde gelişen berbat huylu tümörden kaynaklanabiliyor.

Nadir görülen başka belirtileri

Boyun bölgesinde beze büyümeleri, yutma zorluğu, kol ve bacaklarda devamlı geçmeyen ağrılar ve hırıltılı teneffüs üzere öteki belirtiler de aslında ileri evre akciğer kanserinden kaynaklansalar da bazen birinci sinyali olabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.