Diş Beyazlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş Beyazlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ABONE OL
Kasım 25, 2022 07:00
Diş Beyazlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bembeyaz dişlerim olsun diyorsanız, dikkat!

Diş beyazlatma süreciyle ilgili konuşan Acıbadem Ankara Hastanesi Protez Uzmanı Dr. Eda Özdere, “Sağlıklı bir ağzın estetik açıdan hoş görünmesi için son yılların en çok tercih edilen estetik uygulamalarından biridir” dedi. Dr. Eda Özdere işlemi “Diş beyazlatma, dişte var olan renk bozukluklarının giderilmesi yahut vakit içerisinde ağır çay, kahve ve sigara tüketimi üzere nedenlerden ötürü diş minesinde oluşan renklenmeleri gidermek için diş doktoru tarafından, diş beyazlatma jelleri yardımıyla gerçekleştirilen işlemdir” sözleriyle tanımladı.

İnsanlarla bağlantıda sağlıklı bir ağız ve hoş görünen beyaz dişler epey değerli olduğuna dikkat çeken Özdere “ Hal bozukluklarının yanı sıra daha koyu ve bakımsız dişler toplumsal hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Beyazlatıcılı diş macunları ve meskende uygulayabileceğiniz diş beyazlatma kalemi yahut stripleri üzere çeşitli diş beyazlatma teknikleri ile bir ölçü beyazlatma sağlasa da profesyonel bir diş beyazlatma sistemi ile klinikte diş doktorları tarafından yapılan ağartma ile daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak mümkündür” dedi.

“Bembeyaz dişler hayal değil”

”Anne karnında yahut bebeklik periyodunda kullanılan antibiyotikler, süt dişlerinin daimi dişlere dönüştüğü karma dişlenme devrinde meydana gelen yapısal bozukluklar, çay, kahve, sigara başta olmak üzere diş rengini etkileyebilecek besinlerin fazla tüketimi ve çok florür tüketimi dişlerde renk değişikliği ve beyazlık kaybına neden olabilir” açıklamasında bulunan Dr. Eda Özdere, dişlerin hem içten hem de dıştan renk değiştirebildiğini söyledi. “İç renklenme, diş minesine nüfuz etmiş ve diş fırçalama ile çıkarılamayan lekelerdir. Ağartma süreci de bu çeşit renklendirmelerde güzel sonuç verir. Dış renklenme ise dişleri lekeleyebilecek çay, kahve ve sigara üzere hususların sık tüketilmesinden kaynaklanır. Bu cins lekelerden çoğunlukla kolay diş taşı paklığı sonrası uygulanan polisaj (parlatma) süreci ile kurtulmak mümkündür. Bu süreçte değerli olan dişlerinize uygulanacak tedavinin diş doktorunuza danıştıktan sonra belirlenmesidir” açıklamasında bulundu.

Temel olarak uygulandıkları yere nazaran iki tip beyazlatma sistemi olduğunu tabir eden Acıbadem Ankara Hastanesi Protez Uzmanı Dr. Eda Özdere teknikleri şu halde anlattı;

“Ev beyazlatma sistemi için diş doktorunuz, ağzınızdan alınan ölçü ile size özel hazırlanmış plastik ağızlık hazırlar. Hasta konutta bu ağızlığın içerisine jeli yerleştirerek beyazlatma sürecini kendisi gerçekleştirir. Bu süreç ile ortalama bir hafta içerisinde istenilen beyazlatma sağlanır. Fakat uygulanan jele bağlı olarak bu plastik ağızlığın gün içinde 4-8 saat takılması gerekebilir.

Ofis beyazlatma sistemlerinde ise diş doktorunuzun klinik ortamında beyazlatma jeli ve ışıktan oluşan bir saatlik Power Bleaching uygulaması ile diş renginizi kısa müddette açarak beklentilerinizi karşılayacak bir beyazlığa ulaşabilecek sistemlerdir. Ofis beyazlatma sistemleri en süratli, en emniyetli ve tesirli beyazlatma uygulamasıdır.”

“Diş beyazlatmanın tesiri şahıstan şahsa değişmekle birlikte yaklaşık 6-24 ay kadar kalıcıdır” diyen Dr. Eda Özdere “Beyazlatma süreci sırasında ve süreçten sonraki yaklaşık 2 hafta boyunca çay, kahve, sigara üzere dişlerinizin rengini değiştiren şeylerden uzak durmalısınız” ikazında bulundu.

“Beyazlatma oranı diş yapısına nazaran belirlenir”

“Diş beyazlatma süreci sırasında kullanılan solüsyonlar zararsızdır. Diş ve diş eti hastalığınız olmadığı sürece klinikte diş doktorunuz dişlerinizi beyazlatabilir.” açıklamasında bulunan Acıbadem Ankara Hastanesi Protez Uzmanı Dr. Eda Özdere “Önemli olan diş beyazlatmada kullanılacak ilaçların diş yapınıza nazaran diş doktorunuz tarafından belirlenmesidir. Diş renginizin beyazlama oranı kullanılan ilaca ve dişinizin yapısına nazaran değişmektedir”dedi.

“Diş beyazlatma süreci sırasında kullanılan diş beyazlatma jelleri şahsa bağlı olarak dişlerde farklı oranda hassasiyete neden olabilir” açıklamasında bulunan Dr. Eda Özdere “Özellikle sıcak ve soğuk içeceklere karşı hassasiyet sizi rahatsız edebilir” dedi. Bunun beklenen bir yan tesir olduğunu belirten Özdere “Önemli olan 24-48 saat içerisinde hassasiyetin ortadan kalkmasıdır. Diş doktorunuz hassasiyeti azaltmak ve süreci daha kolay atlatmak için florür uygulayabilir ve hassasiyeti azaltan diş macunu önerebilir” sözlerini kullandı.

Diş çürüğü yahut gibisi bir sorun varsa yahut uzun müddettir diş eti sorunu yaşanıyorsa öncelikle bu sorunların çözülmesi gerektiğini belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Protez Uzmanı Dr. Eda Özdere, gebeler, emziren anneler ve şimdi gelişimini tamamlamamış çocuklara beyazlatma önerilmediğini söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.