10. Boğaziçi Sinema Şenliği Başladı

10. Boğaziçi Sinema Şenliği Başladı

ABONE OL
Ekim 22, 2022 21:30
10. Boğaziçi Sinema Şenliği Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri ortasında seyircisiyle buluşacak olan 10. Boğaziçi Sinema Şenliği, Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenen açılış merasimi ve Michal Blaško’nun “Victim” sinemasının gösterimiyle başladı.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin açılış merasimi 21 Ekim Cuma günü Atlas 1948 Sineması’nda yapıldı. Açılış merasiminde usta direktör Lav Diaz’a “Onur Ödülü” takdim edildi.

Festival programının da tanıtıldığı gecede birinci konuşmayı Boğaziçi Sinema Şenliği ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı İdare Konseyi Başkanı Ogün Şanlıer yaptı. Şanlıer, konuşmasında “Ülkemizde gerçekleştirilen ulusal ve milletlerarası aktifliklerin en değerlilerinden birisi olmayı, şenlikler için kısa sayılacak bir müddette başarmış olmanın memnunluğunu yaşıyoruz.” dedi. Ayrıyeten şenliğin artık çift sayılara ulaştığını vurgulayarak, 10 yıl evvel hedefledikleri noktaya gelmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Şenliğe takviye olan tüm kurumlara ve sponsorlara teşekkür eden Şanlıer, şenlik grubuna de teşekkürlerini ileterek kendilerini sahneye davet etti.

Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız ise Beyoğlu’nun kültür ve sanatın kalbi olduğunu belirterek, “Sanatın doğduğu yer olan Beyoğlu’nda böylesine manalı bir şenliği gerçekleştirmek büyük bir memnunluk.” dedi. Yıldız, şenliğin 11’inci yılında da Beyoğlu’nda buluşma temennisinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan yaptığı konuşmada, sinemanın değerli bir toplayıcı rolü olduğunu vurgulayarak, “Anlatacak, yapacak çok iş var. Bu takım de sanat uğruna, sinema ve dünyanın kültürlerini birbirine tanıtmak uğruna büyük çabalar gösteriyor. Yeterli ki bu uğraşın içine giriyorsunuz.” diye konuştu.

Lav Diaz’a Onur Ödülü

Konuşmaların akabinde Filipinli direktör Lav Diaz’a “Onur Ödülü” verildi. Diaz’a mükafatını Boğaziçi Sinema Şenliği ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı İdare Şurası Lideri Ogün Şanlıer takdim etti. Şanlıer, çağdaş sinemanın en kıymetli seslerinden biri olan Lav Diaz’ın, anlattığı destansı portreleriyle dünya sinemasına ismini altın harflerle yazdığını ve kendisini Boğaziçi Sinema Festivali’nde ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti.

Lav Diaz, sinemanın değiştirici gücüne işaret ettiği konuşmasında, dünyada yaşanan savaşlara da dikkat çekerek, “Savaşa karşın sinema başarılı olacak.” dedi.

Konuşmalar ve ödül takdimi sonrası, açılış sineması olan “Victim”in gösterimine geçildi. Gecenin sunuculuğunu ise Koray Abay gerçekleştirdi. Merasimde ayrıyeten Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı İdare Heyeti Üyesi Fecir Alptekin tarafından Türk Hava Yolları Kurumsal Bağlantı Lideri Rafet Fatih Özgür’e ve Boğaziçi Sinema Şenliği Lideri Ogün Şanlıer tarafından Anadolu Ajansı Proje İdare Koordinatörü Oğuz Karakaş ile TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol’a plaket takdim edildi.

Festivalde 22 Ekim Programı

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin ikinci günündeUlusal Uzun Metraj Sinema Yarışı ve Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda yer alan sinemalar ile özel gösterimler gerçekleşecek.

Atlas 1948 Sineması’nda saat 13.00 seansında Ümran Safter’in “Kabahat”, 16.00 seansında Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedik’in “Tebessüm”, 18.30 seansında Özcan Alper’in “Karanlık Gece” sinemaları seyirciyle buluşurken;21.00 seansındaLav Diaz’ın “When The Waves Are Gone” sinemasının özel gösterimi yapılacak.

AKM Yeşilçam Sineması’nda saat 13.00 seansında Nihan Belgin’in “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” ve Mehmet Güreli’nin “Bir Vakitler Yeşilçam: Abdurrahman Keskiner” sinemaseverlerle bir ortaya gelirken; 21.00 seansındaBiket İlhan’ın “Bir Doktorun Anıları” sinemasının özel gösterimi gerçekleşecek.

Sinemaseverler, Kadıköy Sineması’nda ise 13.00 seansındaMiloš Pušićin “Working Class Heroes”, 18.30 seansında Mihai Mincan’ın “To The North”, 21.00 seansında Lola Quivoron’ın “Rodeo” sinemalarını izleyebilecekler. Tıpkı sinemada 16.00 seansında ise Ildikó Enyedi’nin “The Story of My Wife” sinemasının özel gösterimi olacak.

Festival Biletleri Satışta!

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin sinema gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Şenlik biletleri 30 TL, belgesel ve kısa sinema gösterimleri ise 20 TL olmak üzere mobilet üzerinden satışa sunuluyor. Ayrıyeten biletler, şenlik müddetince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün takviyesi, VakıfBank’ın Ana Sponsorluğu, TRT’nin Kurumsal İş İştiraki, Anadolu Ajansı’nın Küresel Bağlantı İştiraki ile gerçekleşecek “10. Boğaziçi Sinema Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve şenliğe dair aktüel haberlere bogazicifilmfestivali ve şenliğin resmî toplumsal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.