12. Antalya Kitap Fuarı açıldı

12. Antalya Kitap Fuarı açıldı

ABONE OL
Ekim 22, 2022 21:24
12. Antalya Kitap Fuarı açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kitapların büyülü dünyasına seyahat başladı

Başkan Böcek, “Okuyarak güzelleşecek, bilginin gücüne tanıklık edeceğiz”

Antalya’da 10 gün boyunca kitap şöleni yaşatacak olan 12. Antalya Kitap Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl “Hayata Okuyarak Devam” temasıyla Antalya Kitap Fuarını açtıklarını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, 21-30 Ekim tarihleri ortasında 215 muharrir ve 220 yayınevinin Antalyalılar ile buluşacağını kaydetti. Lider Böcek, “Sözcüklerin, kitapların büyülü dünyasına seyahat edeceğiz. Okuyarak güzelleşecek, bilginin gücüne tanıklık edeceğiz” dedi.

Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 12. Antalya Kitap Fuarı’nın açılışına, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Özgür Özel, MilletvekilleriAydın Özer, Cavit Arı, Rafet Zeybek, CHP Vilayet Lideri Nuri Cengiz, YETERLİ Parti Vilayet Lideri Mehmet Başaran, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Akın Gürkan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, ilçe belediye liderleri, Büyükşehir Belediyesi Daire Liderleri, 12’inci Antalya Kitap Fuarı’nın onur konuğu müellif Gülseren Budayıcıoğlu, muharrirler, Antalya Ticaret Borsası Lideri Ali Çandır, STK temsilcileri oda ve dernek liderleri, kitapseverler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan merasimde birinci kelamı onur konuğu ünlü müellif Gülseren Budayıcıoğlu aldı.

ONUR DUYDUM

Gülseren Budayıcıoğlu yaptığı konuşmada, Antalyalılarla birlikte olmaktan duyduğu memnunluğu ve heyecanı lisana getirdi. Budayıcıoğlu, Antalya Kitap Fuarı’na 3 yıl evvel katılacağını fakat pandemi nedeniyle gelemediğini belirterek, “Bana onur konuğu dediniz. Asıl ben burada olmaktan onur duyuyorum. Artık ülkemiz kitap okuyan, kitap okumaktan zevk alan, bu fuarları ağzına kadar dolduran bir ülke oldu. Bununla ayrıyeten gurur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Bunları görmek çok büyük bir gurur. Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek’e tertibe katkı veren, sanata, kitaba, okura takviye olan herkesi sevgilerimle selamlıyorum. Bu hoşlukların devam etmesini diliyorum” dedi.

KÜLTÜR VE SANAT COŞKUSUNU ÜST DÜZEYE ÇIKARDIK

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek de, turizmin ve tarımın başşehri Antalya’yı tıpkı vakitte kültür ve sanat kenti yapmanın memnunluğunu yaşadığını söyledi. Son bir ayda Antalya’da Hobifest, bu yıl birincisi düzenlenen Foodfest Antalya Gastronomi Şenliği ve 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliğini düzenlediklerini söyleyen Lider Böcek “Pandemi, enflasyon, ekonomik kriz üzere tüm aksiliklere karşın altyapı, üstyapı, toplumsal yardımlar, yerelden kalkınma, etraf üzere alanlarda projelerimizi teker teker hayata geçirirken, halkımızı kültürel etkinliklerden sanatsal faaliyetlerden, konserlerden, şenliklerden de asla yoksun bırakmadık. Mahallî, ulusal ve milletlerarası seviyede fark yaratan birçok etkinliğimiz ile kültür-sanat coşkusunu en üst düzeylere çıkardık” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FUARI

Belediye eliyle yapılan Türkiye’nin en büyük kitap fuarını 12. sefer gerçekleştiriyor olmanın gururunu ve memnunluğunu yaşadıklarını söyleyen Lider Muhittin Böcek, “Kültürün ve sanatın gücüne inanıyoruz. Sözcüklerin, kitapların büyülü dünyasına seyahat edeceğiz. Okuyarak güzelleşecek, bilginin gücüne tanıklık edeceğiz” dedi. Aydınlığa gerçek yürüyen toplumların meşalesinin kitaplar olduğunu söz eden Lider Böcek, şöyle konuştu; “Okumak Lazım sloganıyla yola çıktığımız birinci fuarımızı kent meydanında bir çadırda başlatmıştık. Emelimiz okurları yazarlarla buluşturmak, müelliflere ve emeklerine hürmetimizi ortaya koymaktı. Ortadan geçen 12 yıl içerisinde, fuarımız büyüyerek ülkemizin ve kentimizin en değerli kültürel aktiflikleri içerisinde birinci sıralarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıl pandemiye karşın 589.786 kitap severin ziyareti ile kitap fuarımızı başarılı bir halde gerçekleştirmiştik. Hepimiz için şiddetli geçen bu süreci, daima birlikte el ele, yürek yüreğe atlattık. Yeniden, her şeyi birlikte yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

İKİNCİ YAŞAM’I OKURLARLA BULUŞTURDU

Fuar bu yıl kendisi için daha da manalı olduğunu belirten Lider Muhittin Böcek,

“Hem Antalya Büyükşehir Belediye Lideri olarak hem de yeni kitabım “İkinci Hayat, Siyaset ve İhanet”in müellifi olarak aranızda yer alacağım. “Ben Bu Kente Aşığım” isimli birinci kitabımla birlikte fuar müddetince sizlerle birlikte olacağım” diyerek fuarın iyi olmasını diledi ve dayanak olan herkese teşekkür etti.

ÖZGÜR ÖZEL; ‘TÜRKİYE’DE KİTAP OKUMA MÜDDETİ 1 DAKİKA’

CHP Genel Lider Yardımcısı Özgür Özel de fuarın açılışında Antalya Kitap Fuarı’nda bulunmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Özgür Özel, Muhittin Böcek’in kitap fuarını Konyaaltı Belediye Başkanlığı devrinde başlatıp Büyükşehir’e taşımasının da büyük mana taşıdığını söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün vatandaşlarına en değerli vasiyetinin okumak olduğunu hatırlatan Özel, ‘Biz Atatürk’ün bilime ve bilgiye inanan yolunda yürümeye devam ediyoruz” dedi. Türkiye’de kitap okumaya ayrılan müddetin bir dakika olduğuna dikkat çeken Özgür Özel, “Avrupa’da bu mühletler 60-70 dakika. Japonya’da 300 dakika. Türkiye’de bir dakika. Bütün dünyada birinci olduğumuz mevzu ise TV izleme oranımız 6 saat. İnternette geçirilen mühlet ise 3 saat. UNESCO’ya nazaran dünyada kitap okumada 86. Sıradayız. TUİK’in muhtaçlık listesinde ise en değerli muhtaçlık bir ekmek. Kitap ise 235. sırada yer alıyor. Dünyada kitap okuma müddeti azaldıkça ulusal gelir düşüyor, demokrasi azalıyor, hukukun üstünlüğü azalıyor. İnsan hakkı ihlalleri artıyor, çocuk istismarı artıyor, şiddet artıyor. Çok üzücü. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kitap okuyanların sayısı artacak. Bizim üzere sizin gibiler ülkeyi yönetecek sayımız artacak” diye konuştu.

BAŞKAN BÖCEK KİTABINI İMZALADI

Açılış konuşmalarının akabinde protokol üyeleri ve Antalyalılar daima birlikte 12’nci Antalya Kitap Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Lider Böcek, protokol üyeleri ve Antalyalılarla birlikte kitap fuarını ziyaret etti. Lider Böcek, ‘İkinci Yaşam’, ‘İhanet ve Siyaset’ isimli kitabının tanıtımını yaparak okurları için imzaladı.

10 GÜN AÇIK

‘Hayata Okuyarak Devam’ temasıyla 10 gün boyunca 215 muharrir ve 220 yayınevini ağırlayarak olan 12. Antalya Kitap Fuarı’nda Türk ve dünya edebiyatının önde gelen isimleri kitap severler ile buluşacak. Birçok müellif imza günü ve söyleşi aktiflikleri düzenleyecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.