Yapay zeka insanların sporda da önüne geçmeye başladı! İlk defa bir insanı yendi

Yapay zeka insanların sporda da önüne geçmeye başladı! İlk defa bir insanı yendi

ABONE OL
Eylül 3, 2023 03:00
Yapay zeka insanların sporda da önüne geçmeye başladı! İlk defa bir insanı yendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Drone yarışları, sürat, maharet ve dinamik denetim gerektiren şiddetli etkinliklerdir. Bu yarışları insan perspektifinden izlemek, büyük bir beyin gücü gerektiğini ve değişen şartlara anında reaksiyon verme yeteneğini hayal etmeyi zorlaştırır.

Yapay zeka dünyasında, evvel satrançta “Deep Blue” ve sonra Go oyununda “AlphaGo” üzere bilgisayar programları, milyonlarca oyunu ve hamleyi tahlil edebilme yetenekleri sayesinde zafer kazandılar.

FİZİKSEL SPOR KISMINDA BİR İLK

Ancak artık, bir yapay zeka sistemi gerçek dünyada fizikî bir spor kolunda insan şampiyonlarını yendi. Zürih Üniversitesi ve Intel araştırmacıları tarafından geliştirilen “Swift” isimli yapay zeka, sıkı ve teknik bir 3D yarış pistini süratle öğrendi ve dünya şampiyonlarından daha süratli bir yarış vakti elde etti.

Swift sistemi, insan pilotlarla birebir görüş tertibini kullandı, lakin tıpkı vakitte gerçek vakitli hızlanma, sürat ve yönelim dataları üzere bilgileri kullanarak avantaj elde etti. Bir küme simülasyon drone’u sayesinde pisti öğrenen Swift, sonunda en süratli yolu bulmak için bu yolları optimize etti.

Daha sonra gerçek dünya uçuşundan elde edilen bilgilerle ayarlarını geliştirdi ve bir havaalanı hangarında fizikî bir pistte yarıştı.

Ancak, insanların değişen şartlara daha düzgün ahenk sağlayabildiği gözlemlendi. Bu, yapay zeka sistemlerinin makul misyonlarda inanılmaz performans gösterebileceğini, lakin daha geniş ve dinamik misyonlarda insanların hala üstün olduğunu gösteriyor.

Yapay zeka alanındaki ilerlemelere karşın, esneklik ve yaratıcılık gerektiren alanlarda insanların üstünlüğü devam ediyor üzere görünüyor. Lakin gelecekte daha da enteresan rekabetlere şahit olabiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.