Türkiye spor kampında rekora koşuyor

Türkiye spor kampında rekora koşuyor

ABONE OL
Aralık 5, 2022 07:00
Türkiye spor kampında rekora koşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Spor Turizmi İhtisas Lideri Recep Yaşacan, “Spor turizminde Antalya’nın hatta Türkiye’nin dünyada artık rakibi yok. Koronadan evvel kap sayısında 3 bin sayısına ulaşmıştık, önümüzdeki süreçte yıllık 4 binlere yanlışsız gidiyoruz. Kış kampı için Antalya’da FİFA standartlarında 200 tane saha var” kelamlarına yer verdi.

Son yıllarda ağırladığı turist sayısı ve ağırlama hizmetleri ile turizmin başşehri olan Antalya, kış aylarında da çeşitli ülkelerden gelen birçok kadronun kamp merkezi haline geldi. 200’e yakın halı alanı ile her yıl binlerce grubu ağırlayan Antalya’da kış kampları için hazırlıklar tamamlandı. Kamp için birinci kafilenin ise Kasım ve Aralık ayından itibaren gelmesi bekleniyor.

“Spor turizminde Antalya’nın hatta Türkiye’nin dünyada artık rakibi yok”

Spor turizminde Antalya’nın değerine değinen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Spor Turizmi İhtisas Lideri Recep Yaşacan, “Spor turizminde Antalya’nın hatta Türkiye’nin dünyada artık rakibi yok. Olanları toplasan bizim yarımızı etmezler. Biz bunu âlâ değerlendirip spor turizmini Türkiye’nin tanıtımı için kullanabiliriz. Şuan ülkemizde yapılan kamp sayısında 3 bini geçtik. Koronadan evvel 3 bin sayısına ulaşmıştık, önümüzdeki süreçte yıllık 4 binlere yanlışsız gidiyoruz. Biz bunu daha da arttıracağız. Bunların içerisinde futbol, bisiklet, tenis, yüzme kümelerini sayabiliriz. Yaz ve kış olarak yapıyoruz. Yalnızca kışın Antalya’da değil yaz aylarında yüksek rakım kamp tertipleri da yapıyoruz. Erzurum, Isparta, Kartepe, Topuk Yaylası öne çıkıyor. Yurt dışına yazın kamp için giden gruplarımız artık ülkemizde kalmak isteyecek” kelamlarına yer verdi.

“Spor turizmi tanıtım için çok âlâ bir fırsat”

Yaz kampı için her türlü şartların sağlandığını belirten Yaşacan, “Kayak merkezleri artık 12 ay açık kalmaya başladı. Erzurum mesela 12 ay açık kalmaya başladı. Kışın kayak turizmi var, yazın ise çeşitli sporlar yapılıyor. Biz bu yaz Erzurum’a yüzme kümeleri verdik. Bunların sonucunda turizm döneminde çalışan çalışanlarımız 12 ay çalışabilecekler. 12 ay otellerimiz açık kalıyor. Spor turizmi tanıtım için çok güzel bir fırsat. Bir atletin toplumsal medyada milyonlarca takipçisi var. Tanınan atletler bir öz çekim yaptığı vakit ya da görüntü çektiği vakit milyonlarca kişi görüyor. Konuk direkt temas ediyor” açıklamasını yaptı.

“Antalya artık bir futbol pazarı oldu”

Sporun turizmin tanıtım yüzü olduğuna dikkat çeken Yaşacan, “Özel dalın Antalya’da 200 tane alanı var. Kemer’den başlayalım Alanya’ya kadar FİFA standartlarının üzerinde alanlarımız var. Şuanda hazır bekliyorlar. Gruplarımıza önümüzdeki günlerde gelecek. Antalya’yı neden tercih ediyorlar? Antalya’yı en çok hava durumu, otellerin kalitesi, alanların yeterli olması, lojistik açıdan uygun olması. En uzaktan gelen kadro 3.5 saatte buraya geliyor. Antalya artık bir futbol pazarı oldu. Futbolu konuşacaksak; Ocak, Şubat ve Mart ayları Antalya’da futbolun pazarı oldu. Bütün takımalar burada bir ortaya geliyor. Burada birbirleri ile maç yaparak herkes kendi gücünü görüyor. Antalya dünya arenası oldu” dedi.

“Futbol sayesinde okullar 12 ay açık kalıyor”

Yaşacan yaptığı açıkılamada, “Takımların gelme durumları ülkelerindeki iklimine nazaran değişebiliyor. Fikstüre nazaran de geliyorlar. Futbol sayesinde oteller 12 ay açık kalıyor. Daha evvel 7 ay açıp kapatıyorlardı, ancak şuanda 12 ay açık kalıyor. Şuan zati bütün otellerimiz dolu. Dünya Kupası nedeniyle ülkemizde de Dünya’da liglere 13 Kasımdan itibaren orta veriliyor. Futbolda 42 günlük bir orta olacak. Türk kadroları Kasım ayından itibaren Antalya’ya gelmeye başlıyor. Pandemide Turizm ve Kültür Bakanlığımız 10 numara iş yaptı. Otellerimize İnançlı Turizm Dokümanını verdi” diyerek spor turizminden çok umutlu olduklarını söz etti. – ANTALYA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.