Türkiye pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı

Türkiye pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı

ABONE OL
Ekim 30, 2022 22:09
Türkiye pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsung, pandemi sonrasında değişen uyku alışkanlıkları ile ilgili değerli bir araştırma yayınladı. Samsung’un Galaxy Watch akıllı saatlerinde toplanan bilgilere nazaran, ABD, Almanya ve Fransa uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Türkiye pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı.

Teknoloji devi Samsung, Galaxy Watch akıllı saatlerinde topladığı, Ar-Ge Merkezi ve Büyük Data Merkezi tarafından tahlil edilen bilgilerle, Türkiye ve dünyada değişen uyku alışkanlıklarını ortaya çıkardı.

Pandemi periyodunda günlük hayatımızda gerçekleşen değişiklikler, dünyanın her yerinde insanların daha uzun müddetler uyumasına sebep oldu. Fakat, Samsung’un elde ettiği bilgilere nazaran; uyku müddetiyle uyku verimliliği ortasında rastgele bir korelasyon olmadığı görülüyor. Aslında tüm ülkelerde, uyku mühleti ortalamaları salgın öncesi periyoda nazaran artarken, uyku verimliliğinde genel bir düşüş göze çarpıyor.

Türkiye, pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı

Verilere nazaran Türkiye, yüksek uyku verimliliğiyle öne çıkarken, uykuya dalma saatlerinde değişim gözlendi. Türkiye, pandemi öncesinde en geç yatma ve uyanma saatine sahip ülkeydi, bu durum hala devam ediyor. Pandemi sonrası Türkiye’de uyanma müddeti 13 dakika daha uzarken, Türkiye’deki beşerler, 48 dakika daha geç yatıp, dünya ortalamasından 40 dakika geç uyandılar. Öte yandan, daha uzun mühlet uyumak maalesef daha güzel bir uyku kalitesi manasına gelmiyor. Uyku müddeti, uyumaya çalışırken yatakta geçirilen süreyi de kapsarken, ‘uyku verimliliği’ ile gerçek manada uykuda geçirilen vakit kast ediliyor.

Erkeklerin uyku verimliliği, bayanlara nazaran daha fazla düşüş gösteriyor

Bununla birlikte, bilgiler cinsiyete nazaran de farklılık gösteriyor. Hem erkekler hem de bayanlar pandemi öncesinde olduğundan fazla dinlenirken, erkekler bayanlara nazaran daha uzun mühlet uyumakla kalmıyor, birebir vakitte uyku verimliliklerinde büyük bir düşüş de yaşıyor. Sonuçları değiştiren bir başka faktör ise yaş olurken, uyku verimliliği yaş ilerledikçe azalış gösteriyor. Uyku verimliliğinde değerli bir yükselme görülen 20 ila 39 yaş ortasındaki şahıslar, bu durum için istisna oluşturuyor. Ayrıyeten bu yaş kümesi, hem müddet hem de verimlilik konusunda değerli bir artış sergileyen tek yaş kümesi olarak öne çıkıyor.

Uyku alışkanlıkları global çapta değerlendirildiğinde öne çıkan sonuçlar aşağıdaki üzere oldu:

-Fransa, hem pandemi öncesi hem de sonrası en uzun uyku müddetine sahipken, ülkede uyku verimliliği kıymetli oranda azaldı.

-Kore’deki kullanıcılar, salgın periyodunda uyku mühleti ve verimliliğinde en büyük artışlardan birini yaşadı, lakin yeniden de global ortalamanın altında kaldı.

-ABD, ölçülen tüm bölgeler ortasında uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşadı.

-Almanya pandemi öncesi periyotta en yüksek global uyku verimliliği puanına sahipken, salgından bu yana uyku verimliliğinde gerçekleşen en büyük düşüşlerden birini yaşadı.

-Arjantin, salgın başlangıcından itibaren uyku verimliliğinde en yüksek artışı kaydetti.

-Salgından evvel uyku verimliliğinde en düşük orana Endonezya shipken, artık bu oran Vietnam’a ilişkin. -Ayrıca, incelenen 16 ülke ortasında Endonezya, salgın öncesi düzeyler ile pandemi sonrası düzeyler kıyaslandığında, uyku verimliliğinde en yüksek artışı yaşadı.

-Ayrıca Endonezya’da salgının başlamasının akabinde, uyku müddetinde ortalama 11 dakika artış gözlemlendi. Endonezya, geçmişte de bugün de en erken uyanma saati ortalamasına sahip ülke olma özelliğini taşıyor.

-Uyanma ve uyku saatlerinde en büyük değişikliğin görüldüğü ülkeyse Meksika. Uyku saati ortalama 11 dakika öne, uyanma saatiyse 17 dakika ileri kaydı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.