Tohumlar Atadan, Bohça Karşıyaka’dan

Tohumlar Atadan, Bohça Karşıyaka’dan

ABONE OL
Ekim 31, 2022 22:15
Tohumlar Atadan, Bohça Karşıyaka’dan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyanın karşı karşıya olduğu besin krizine karşı Karşıyaka’yı daha dirençli kılabilmek için faaliyetler yürüten Karşıyaka Belediyesi, bir projeye daha imza attı. Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafından Bostanlı Park Kafe içinde oluşturulan Karşıyaka Tohum Bohçası Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Atalık Tohum Merkezi hizmete açıldı.

Sağlıklı, adil ve pak besine ulaşma konusunda yapılacak çalışmaların başlangıç noktası olarak tariflenen tohum merkezinin açılışında tanıtımı da gerçekleştirildi. Başlangıçta merkezin açılmasına takviye olan Ayşe Dudu Sağıroğlu ve merkeze ismi verilen eşi şehit Polis Muhittin Sağıroğlu’nun öz geçmişi okundu.

“ONUR DUYUYORUM”
Tohum takaslarının yapılacağı, çeşitli eğitimlerin düzenleneceği merkezin açılışında konuşan emekli polis Ayşe Dudu Sağıroğlu atalık tohumları nasıl üretmeye başladığını anlattı. Toplum faydasına bir şeyler yapmaktan memnunluk duyduğunu belirten Sağıroğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Emekli olduktan sonra toplum faydasına bir iş yapmak istedim ve bu işlerle uğraşmaya başladım. Esasen çocukluğumdan beri toprakla ilgilenmeyi çok severdim. Tohum üretmeye başladıktan sonra çok kıymetli beşerlerle tanıştım, hoş dostluklarım oldu. Karşıyaka Belediyesi ile yolumuz kesişti ve bugün buradayız. Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay’a en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Eşim ve benim adıma bu merkezin açılması beni çok keyifli etti, onur duydum. Bu merkezi binin üzerinde çeşidi barındıran tohumlarla açtık, daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin her yerine bu tohumları yayacağız, gelecek nesillere bu tohumları aktaracağız.” Sağıroğlu, kendisine dayanak olan çocuklarına ve arkadaşlarına da teşekkür etti.

TUGAY: “ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ”
Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, şehit polis Muhittin Sağıroğlu’nu anarken Ayşe Dudu Sağıroğlu’na da “Bize bayram ikramı vermiş oldunuz, düzgün ki varsınız” diyerek teşekkür etti. Tarımın değerini vurgulayan Lider Tugay, Karşıyaka’da gerçekleştirilmesi planlanan öteki bir çalışmanın da muştusunu verdiği konuşmasında şu sözleri kullandı: “Yıllardır gitgide artan bir biçimde konuşuluyor ki lokal eserlerimizi, onların tohumlarını muhafazamız ve geliştirmemiz gerekiyor. Tarıma dayanak olmamız gerekiyor. Bununla ilgili yapılabilecek pek çok çalışma var. Kent içerisinde bu tohumlarla, bunların fideleriyle ve fidanlarıyla yapılacak üretimi asla küçümsemememiz gerekiyor. Lakin tıpkı vakitte kırsal alanda tarımla uğraşan vatandaşlarımıza da kentten elimizden geldiğince takviye olmamız gerekiyor. Açıkçası artık bu çalışmaların kenti yok, semti, hatta ülkesi yok. Dünyanın her tarafındaki beşerler yalnızca tüketen değil tıpkı vakitte üretime katkıda bulunan insanlara dönüşmek zorundalar. Bu günlerde hazırlığını yaptığımız bir çalışmayı da buradan duyurmak isterim. Biliyorsunuz yemediğimiz ya da yiyemediğimiz birtakım yiyecek artıklarını çöpe atıyoruz ve bunlar da çöp depolama alanına gidiyor, orada çürüyüp yok oluyor. Aslında onların her biri sahip oldukları organik içerikle çok bedelli eserler. Onları çöp depolama alanlarına atmak yerine; toprağın tekrar kullanacağı halde bir dönüşümü gerçekleştirdikten sonra, yani bir öteki deyişle onlardan kompost yaptıktan sonra tarım alanlarına, bahçelere hem bizim kentimizin içerisinde hem de tarım yapılan öbür kentlere göndermemiz ve kullanmamız gerekiyor. Biz belediye olarak evvel düzenleyeceğimiz eğitimlerle sonra vereceğimiz materyallerle, insanlarımızı konutlarında kompost yapmaya teşvik edeceğiz. Bunu yapma ve toplama işini, sistemini siz bedelli Karşıyakalılar ile bir arada gerçekleştireceğiz.”

“BİRBİRİMİZE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR”
Çalışmaları gerçekleştirirken iş birliği yapmanın da değerine dikkat çeken Tugay şöyle devam etti: “Topladığımız kompostu da topraklarını zenginleştirmeleri için iş birliği yaptığımız tarım üreticilerine göndereceğiz. Bu mevzuyu Menderes Belediye Lideri ile iki gün evvel konuştuk. İş birliği yapmaktan büyük memnunluk duyacaklarını, esasen buna çok gereksinimleri olduğunu söyledi. Zira gübre çok değerli ve esasen yapay, sentetik gübreler içerikleri ile toprağı aslında biraz da bozuyor, bu nedenle çok sağlıklı değil. Yani onların bize, bizim onlara muhtaçlığımız var. Bu çalışmalarda bize bu türlü köprü olacak, güç verecek birtakım yerler, kimi beşerler olacaktır. Ayşe Hanım da, onun arkadaşları da bu türlü beşerler. Bu gördüğünüz küçük lakin bizim için çok büyük ehemmiyet taşıyan bu merkez bunun örneklerinden birisi. Benzeri çalışmalara devam edeceğiz.”

Konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kutlayan Tugay, “Bu hoş açılışı, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 99. yılının arifesinde yapıyoruz. Cumhuriyet’imiz ile gurur duyuyoruz, Atatürk’ümüz ve onun çaba arkadaşları ile gurur duyuyoruz. Cumhuriyet’imizin bedellerini yaşayan ve yaşatan Karşıyaka’mızla, İzmir’imizle gurur duyuyoruz. Bizler Cumhuriyet kıymetlerinin dimdik gerisinde olmaya devam edeceğiz. Bizden sonra da evlatlarımız bu davanın gerisinde olmaya devam edecek. Ülkemize ziyan vermek isteyen herkes, karşısında dimdik Türk milletini bulacak. Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyor, hepinize hürmetler sunuyorum” tabirlerini kullandı.

10 BİN TOHUM DAĞITILDI
Açılışta günün anısına iştirakçilere ve vatandaşlara 10 bin tohum dağıtıldı. Karşıyaka Tohum Bohçası Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Atalık Tohum Merkezi’nde; 193 çeşit domates, 185 çeşit tatlı-acı biber, 62 çeşit patlıcan, 47 çeşit karpuz, 75 çeşit kavun, 53 çeşit yemeklik ve bal kabağı, 197 çeşit fasulye, 15 çeşit börülce, 47 çeşit mısır, 35 çeşit su kabağı, 55 çeşit kışlık zerzevat, 15 çeşit bamya, 12 çeşit salatalık ve 9 çeşit ayçiçeği olmak üzere farklı tohumlar bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.