TBMM Kurulu’ndan Büyükşehir’in projelerine övgü

TBMM Kurulu’ndan Büyükşehir’in projelerine övgü

ABONE OL
Ekim 22, 2022 23:03
TBMM Kurulu’ndan Büyükşehir’in projelerine övgü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisince yaşlı vatandaşların çeşitli alanlarda yaşadıkları sıkıntıların araştırılması için kurulan kurulun birinci durağı Kocaeli oldu. Komite üyelerinden Büyükşehir’in Türkiye’ye örnek olacak projelerine övgüler yağdı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yaşlı vatandaşların çeşitli alanlarda yaşadıkları meselelerin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için komite kurdu. 19 üyeden oluşan ve 3 ay misyon yapması planlanan kurul üyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik proje ve faaliyetlerini inceledi.

YAŞLI HİZMETLERİ HAKKINDA BRİFİNG VERİLDİ

Türkiye’de yaşlı vatandaşların yaşadıkları meseleleri araştırmak, ortaya çıkan problemlere tahlil üretmek ve gerekli önlemlerin alınması için TBMM tarafından kurulan komite, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti ve yaşlılara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

YAŞLILARIN YAŞADIKLARI PROBLEMLER ARAŞTIRILACAK

TBMM Genel Kurulu’nda siyasi partilerin tıpkı mevzuda verdikleri önergelerin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan ‘Yaşlıların Hayatın Çeşitli Alanlarında Yaşadıkları Meselelerin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesini öngören Araştırma Komisyonu’ 19 üyeden oluşuyor. Buna nazaran Meclis Araştırma Komisyonu’nda Erol Kaya Lider, İbrahim Halil Fırat Lider Vekili, Lütfiye Selva Çam Sözcü, Abdurrahman Lider Katip, Müzeyyen Şevkin, Kemal Peköz, Arife Polat Düzgün, Yavuz Subaşı, Mustafa Esgin, İmam Hüseyin Filiz, Dilşah Canbaz Kaya, İffet Polat, Nazır Cihangir İslam, Cemal Bekle, Sefer Aycan, Emine Zeybek, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Neslihan Hancıoğlu ve Semiha Ekinci üye olarak misyon yapıyor.

“YAŞLILARA YÖNELİK BİRÇOK PROJE YÜRÜTÜYORUZ”

Maide Restoran’da TBMM Komitesi üyelerini ağırlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Büyükşehir olarak yaşlılara yönelik birçok proje yürüttüklerini söz etti. Lider Büyükakın yaptığı konuşmada, “Sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren çalışmalar aslında büyük risk alanındadır. Toplumsal Bilimler içinde hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlama açısından en kirik sorunlardan biridir. Mesela bir hizmeti sağladığınızda o hizmeti keyfi olarak vermek popülizm tarafına yaklaşmak ile sürdürülebilirliğini sağlamak ortasında gerçekten çok ince çizgi vardır ve vakit zaman bunlar gözden kaçırılır. Bir mühlet sonra bilhassa 90’ların başından itibaren gelişmiş ülkelerde yaşlanan nüfusa dair sıkıntılarla birlikte tartışılan bir toplumsal siyaset sorunu vardır. Ülkemiz bununla daha yüz yüze gelmedi. Nüfustaki yaşlanma sorunu ile birlikte hem sıhhat harcamalarında hem de toplumsal harcamalarda önemli meşakkatler artmaya başlayacak. Sigorta sistemi öteki kahırlara maruz kalacak. Bunun sürdürülebilirliği başlı başına bir sorun olacak” sözlerini kullandı.

KAYA: ÖMRÜ UZAYAN YAŞLI BİR NÜFUSUMUZ VAR

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Komite Lideri Erol Kaya, yaşlılara yönelik pek çok faaliyet ve proje geliştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Kurul Lideri Erol Kaya yaptığı konuşmada, “Bizim komite olarak birinci çalışmamız. Bizim buradaki temel gayemiz 1 Haziran’da başlattığımız ve 31 Aralık ortası izleyeceğimiz komite çalışmamızdır. Yaklaşık 8 kamp yaptık. Kurum, STK ve Akademisyenlerle fikir alış verişinde bulunduk. Maksadımız projeleri uygulamalarıyla görmek. Ülkemizin yaşlı nüfusu artmaktadır. Türkiye üzerinden yüzde 8 yaşlı bireyi olan Kocaeli’de sirenler çalmaya başladı diyebiliriz. Zira Avrupa yüzde 10 düzeyinde olan yaşlı nüfusunu yaşlı bir toplum olarak görüyor. Türkiye bu skalaya girmek üzere. Bizim bunun önüne geçmemiz mümkün değil. Bu aslında çok âlâ bir şey. Sağlıklı yaşayan ve ömrü uzayan yaşlı bir nüfusumuz var” dedi.

“KOCAELİ ÖRNEK BİR BELEDİYE”

Konuşmasında Kocaeli’nin örnek bir belediye olduğunu belirten Kaya, “Başkana ve grubuna teşekkür ederim. Büyükşehir Belediye Liderimiz Tahir Bey’den bir ricam var. Kocaeli örnek bir belediyedir, bu sebeple birinci ziyaret durağımız Kocaeli oldu. Buradaki çalışmalardan bir rol model oluşturmalıyız. Bunu örf, adet ve tekliflerle bize sunabilirsiniz” sözlerini kullandı.

GENİŞ AİLEM NEDİR?

Geniş Ailem projesi, kendi muhtaçlıklarını gidermekte zorlanan ve yardımcı kimsesi olmayan 65 yaş üstü bireylere dayanak olmak hedefiyle sunulan hizmetlerin bütünüdür. Bu kapsamda 2019 yılında hayata geçirilen çalışmalarda şuana kadar 314 bin 238 hizmet sunumu gerçekleşti.

PROJE HEDEFLERİ

Hedef kitlenin ömür şartlarını uygunlaştırmak, sıhhat, eğitim, barınma ve ulaşım üzere temel gereksinimlerin karşılanmasını sağlayarak birbirini tamamlayan hizmetler bütünü sunmak. Yaşlı bireyleri kendi ömür alanlarında ruhsal olarak destekleyerek olumlu yaşlanma gereksinimini karşılamak ve manevi tamir sağlamak. Sosyo-kültürel aktiviteler düzenleyerek bireylerin akranları ile toplumsallaşmalarına, yalnızlık hislerinin giderilmesine takviye olmak. Refakat hizmeti ile vatandaşlara gidecekleri kurumlarda eşlik etmek. Yasal süreçlere dair süreçleri yürütmek, sonuçlanıncaya kadar takip etmek ve muhtaçlık hissi yaşamalarını önlemek Geni Ailem projesinin gayelerini oluşturuyor.

GENİŞ AİLEM KAPSAMINDAKİ HİZMETLER

Geniş Ailem toplumsal dayanak hizmetleri, resmi işlerde takviye hizmetleri, sıhhat takviye hizmetleri, öz bakım hizmeti, konut paklığı hizmeti, elektrikli hasta karyolası yatağı, bakım aparatları hizmeti, gönül kazan hizmeti, hasta nakil hizmetleri, manisiz taksi, eğitim hizmetleri, hayata tutun projesi, tedbir-i yer projesi, şifalı balkonlar ve hayatın içindeyim projeleriyle hizmet veriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.