Tahıl muahedesini askıya alan Rusya’dan kritik bir karar daha! Koridor boyunca gemilerin hareketini de durduruldu

Tahıl muahedesini askıya alan Rusya’dan kritik bir karar daha! Koridor boyunca gemilerin hareketini de durduruldu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 04:12
Tahıl muahedesini askıya alan Rusya’dan kritik bir karar daha! Koridor boyunca gemilerin hareketini de durduruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik hücumlar düzenlenmesi nedeniyle tahıl koridorunda gemilerin geçişlerinin de askıya alındığı belirtildi. Açıklamada, ” Ukrayna’nın 29 Ekim’de Sivastopol kentinde savaş gemilerine ve sivil gemilere yönelik düzenlediği terör aksiyonuyla ilgili durum netleşene kadar, Karadeniz Teşebbüsü tarafından belirlenen güvenlik koridoru boyunca hareket (gemilerin) askıya alındı” tabirleri kullanıldı.

GEMİ HAREKETİ DURDU

Tahıl sevkiyatı için belirlenen koridordan şimdilik gemilerin hareket etmesinin kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada, “Ukrayna idaresi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri komutanlığı bunu Rusya Federasyonu’na karşı askeri operasyonları yürütmek için kullandığından gemilerin güvenlik koridoru boyunca hareketi kabul edilemez.” denildi.

Açıklamada, Ukrayna’nın tahıl koridorunu askeri hedeflerle kullandığı savunuldu. Gelişmeler bu formda olduğu surece tahıl koridorundaki rastgele bir objenin güvenliğini garanti etmenin imkansız olduğu vurgulanan açıklamada, Rusya’nın Karadeniz Girişimi’nden çekilmediği ancak muahedeyi askıya aldığı belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan muahedeyi askıya aldığını bildirmişti.

AB ÇAĞRIYI YİNELEDİ

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan muahedeyi askıya almasını kınadı ve tahıl koridoru mutabakatını hemen uygulamasını istedi. AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ismine yaptığı açıklamada, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü isimli muahede sayesinde Ukrayna’dan dünya piyasalarına 9,5 milyon ton tahıl ve besin ulaştırıldığını belirtti. Rusya’yı besin ve açlığı silah olarak kullanmakla suçlayan Borrell, “AB, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü askıya almasını kınamaktadır ve Rusya’ya kararını geri alma, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün uygulanmasını ivedilikle sürdürme davetinde bulunmaktadır.” tabirini kullandı. Borrell, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in tahıl koridoru muahedesinin uzatılması istikametindeki davetini desteklediklerini kaydetti.

ERDOĞAN DA REAKSİYON GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın tahıl koridoru muahedesinden çekilmesi hakkında dün birinci kere konuştu. Erdoğan, ”Ukrayna buğdayının 9,3 milyon tonunu dünyanın hizmetine sunarak, besin krizinin nispeten azaltılmasını sağladık. Her ne kadar Rusya kendisi için birebir kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu mevzuda mütereddit davransa da biz insanlığa hizmet için çabamızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

ZELENSKİ DE REAKSİYONSUZ KALMADI

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ise, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan muahedeyi askıya alması kararını kıymetlendirerek, “Rusya besin krizini kasıtlı olarak eylül ayında ağırlaştırmaya başladı” tabirlerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.