Nilüfer’de Cumhuriyet Bayramı gururla kutlandı

Nilüfer’de Cumhuriyet Bayramı gururla kutlandı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 00:27
Nilüfer’de Cumhuriyet Bayramı gururla kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet’in ilanının 99. yılı kutlamaları Nilüfer’de çelenk sunma merasimiyle başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasimde konuşan Lider Turgay Fazilet, Cumhuriyet’in, eşitlik, özgürlük, uygarlık olduğunu belirterek “Bizim için Cumhuriyet tek idare biçimidir. Cumhuriyet tek, sonsuza dek” dedi.

Nilüfer’de Cumhuriyet’in ilanının 99. yılı kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan merasime Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ve eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, CHP Bursa Milletvekilleri NurhayatAltaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Yüksel Özkan ile evvelki devir Nilüfer Belediye Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Lideri Fırat Yılmaz, YETERLİ Parti Nilüfer İlçe Lideri Levent Öncü, Deva Partisi Nilüfer İlçe Lideri Mine Rana Kahramanoğlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Merasimde konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, “Bugün yeni bir yüzyılın eşiğinde Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyor ve bu kutsal emaneti, ikinci yüzyıla taşımanın gururunu paylaşıyoruz” dedi.

99 yıl evvel bu topraklarda verilen özgürlük uğraşının, Cumhuriyet kazanımlarının ve Anadolu halkına adeta çağ atlatan Atatürk ihtilallerinin değerini her geçen gün daha düzgün anladıklarını vurgulayan Lider Fazilet, “Cumhuriyet yalnızca savaş meydanlarında kazanılmış bir zafer değildir. Tıpkı vakitte Anadolu topraklarında hayatın her alanını kapsayan bir zihniyet devrimidir” dedi.

Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte yaşanan dönüşümden ve aydınlanma zihniyetiyle atılan adımlardan rahatsızlık duyanların her vakit olduğunu belirten Lider Fazilet şöyle devam etti:“Bugün bile; ‘Cumhuriyet bizim alfabemizi, lisanımızı, bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir’ diyenler var. Bu türlü düşünenlere şunu hatırlatmak isterim ki, bizim lisanımız daima Türkçe idi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda da Anadolu halkı Türkçe konuşuyordu.‘Bir gecede bilgisiz kaldık’ diyenlere şunu da hatırlatmak isterim ki Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda toplumun yüzde 95’i okuma-yazma bilmiyordu. Osmanlı’da neredeyse her toplum diğer bir alfabe kullanıyordu. Harf ihtilali çoklu alfabeyi ortadan kaldırarak okuma-yazma kolaylığı getirdi. Millet Mekteplerindeki eğitim seferberliği sayesinde okur-yazar oranı süratle yükseldi. O nedenle Latin alfabesine geçiş aslında aydınlanma yolunda atılmış çok kıymetli bir adımdır. Özetle, tarihin gördüğü en büyük ihtilaller bu topraklarda yaşandı. Buna sahip çıkmak yerine 21. yüzyılda bugün hala daha Cumhuriyet ihtilallerine karşı hazımsızlık olduğunu görmek çok üzücü. Cumhuriyet, eşitlik, özgürlük, uygarlıktır. Bizim için Cumhuriyet tek idare biçimidir. O nedenle ‘Cumhuriyet tek, sonsuza dek’ diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısı önünde hürmetle eğiliyorum. Ceddimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

Merasimde konuşan CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da Cumhuriyet’in 99. yıldönümü gururunu yaşadıklarını belirterek herkesin bayramını kutladı. Özkan “Gazi Mustafa Kemal Atatürk der ki ‘Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’, dün o gündü ve Cuma idi. Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma hutbesinde Kurtuluş Savaşı’nı veren Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından kelam etmedi. Bugün milliyiz, yerliyiz diyenler Cumhuriyeti ağzına alanlar hiç samimi değil“ dedi.

Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere ve yeni kuşaklara emanet ettiğini belirten CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da; “Bizlerin misyonu Cumhuriyeti ebediyen yaşatmak ve bizden sonraki jenerasyonlara emanet etmektir. Lakin 100 yıl evvel kurdukları fabrikalarla kurum ve kuruluşlarla Osmanlı’dan kalan borçları kuruşu kuruşuna ödeyen ve dünyada eşi gibisi görüşmemiş bir kalkınma sağlayan Cumhuriyet’in devrimcilerine karşı son 20 yıldır ülkeyi yönetenler de boş durmadı. 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde referandum yaptılar ülkeyi fetöcülere teslim ettiler. Yetinmediler akabinde halka verilen yetkileri tekrar halktan alıp saraya verdiler. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar Cumhuriyet sevdalıları, bu ülkeyi sevenler, demokrasiye inananlar bu oyunları 100 yıl evvel nasıl bozduysa bu yüzyılda da bozacaktır” dedi.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise herkesin Cumhuriyet Bayram’ını kutlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhuriyet köylüyü milletin efendisi yapmış, gençlere güvenmiş kendisini gençlere emanet etmiş, bayanları özgürleştirmiş, hepimizi kulluktan çıkarıp birey yapmış bir vicdan sıkıntısıdır. Ceddimizin manevi huzurunda burada bulunan bütün dostlarımızla kelam veriyoruz Cumhuriyetimizi 100. yılında demokrasi ile taçlandıracağız, Cumhuriyeti ebediyen yaşatacağız.”

Çelenk sunma merasiminin akabinde, bayraklarla donatılmış klasik arabalar kent çeşidi için Halk Meskeni önünden hareket etti. Osmangazi Rotary Kulübü’nün 29 Ekim Cumhuriyet Rallisi temasıyla düzenlediği 10. Klasik Araba Turu’nda klasik arabalar kentin caddelerinde gezerek vatandaşlara da bayram sevinci yaşattı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.