Musk’tan, Twitter’da fiyatlı mavi tik planı

Musk’tan, Twitter’da fiyatlı mavi tik planı

ABONE OL
Kasım 30, 2022 09:00
Musk’tan, Twitter’da fiyatlı mavi tik planı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk’ın paralı hale getireceği mavi onay rozeti ile şirket, gelir kalemlerine bir yenisini daha eklemiş olacak.

Tesla ve SpaceX üzere dünyaca ünlü şirketlerin CEO’su Elon Musk, uzun süren tartışmalı bir sürecin akabinde 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldı.

Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformun genel merkezine bir lavabo ile giriş yaptı. Batı medyasında lavabo metaforunun Musk’ın şirkette yapacağı esaslı değişiklikleri işaret ettiği belirtilirken, Musk’ın son atakları bu gelişmeleri doğrular nitelikte bulunuyor.

Twitter’ın yeni CEO’su Musk, vazifeye geldikten sonra birinci olarak kıdemli birçok yöneticinin işine son verirken, şirketin en çok merak edilen mevzularından biri olan “mavi onay rozeti” ya da daha çok bilinen ismi ile “mavi tik” işareti ile ilgili de radikal adımlar atacağının sinyallerini verdi.

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Twitter’ın mavi onay rozeti olan yahut olmayanlar için mevcut lordlar/köylüler sistemi saçmalık. Bu işaret ayda 8 dolar” sözünü kullandı.

Musk’ın bu açıklamaları pek çok reaksiyona sebep olurken, ünlü iş adamının otomotiv kesimindeki en büyük rakibi General Motors, Twitter’a reklam verme sürecini askıya aldığını duyurdu.

BBC’nin haberine nazaran, birtakım şirketler de açıktan belirtmese bile Musk’ın idaresine geçen platformun yeni ataklarının nasıl tesirlere sahip olduğunu görene kadar reklamlarını askıya aldırdı.

Twitter’daki Bio’suna “Twitter Şikayet Çizgisi Operatörü” yazan Musk ise son periyotta ağır bir halde gelen şikayetlere “Şikayetçi olanlar lütfen şikayetlerinize devam edin, ancak fiyatı 8 dolar olacak” tweeti ile karşılık verdi.

Mavi onay rozeti nedir ?

Twitter’ın son periyotta çok konuşulan mavi tik hesabı, daha çok kamuyu ilgilendiren paylaşımlar yapan bireylere veriliyor. Şirket, mavi onay rozetinin fonksiyonunu şu halde açıklıyor:

“Twitter’daki mavi onay rozeti, kamu menfaatini ilgilendiren bir hesabın orjinal olduğunun bilinmesini sağlar. Mavi rozet alabilmeniz için hesabınızın özgün, tanınmış ve faal olması gerekir.”
Twitter yıllık 38,4 milyon dolardan fazla yarar elde edebilir.

Twitter’da yaklaşık 400 bin mavi onay rozetli hesap bulunduğu iddia ediliyor. Twitter CEO’su 8 dolarlık fiyatlanmanın satın alma gücü paritesi ile orantılı olarak ülkeden ülkeye nazaran değişeceğini de açıkladı.

Fiyatların hangi ülkede ne kadar olacağı şu için bilinmese de 400 bin kullanıcıdan ortalama 8 dolar fiyat alınırsa Twitter, bu yeni süreçten aylık 3,2 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon TL), yıllık ise 38,4 milyon dolar (715 milyon TL) gelir elde etmiş olacak.

Mavi onay rozetinin abonelik sisteminin sunacağı avantajlar

Musk, mavi onay rozetinin fiyatını açıkladığı tweet serisinde fiyatı ödeyen kullanıcılara sunacağı avantajlarla ilgili de bir ekip bilgiler verdi. CEO Musk tweetinde, fiyatlı kullanıcıların karşılıklar, mentionlar ve aramalarda öncelikli olacağı, uzun görüntü ve ses yayınlama ayrıcalığına sahip olacağı ve öteki kullanıcılara oranla yarı yarıya daha az reklam göreceğini açıkladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.