Muayene ücretleri arttı! SES Ankara Şube Başkanı Yalçınkaya: Kaosu büyütür

Muayene ücretleri arttı! SES Ankara Şube Başkanı Yalçınkaya: Kaosu büyütür

ABONE OL
Ağustos 27, 2023 09:00
Muayene ücretleri arttı! SES Ankara Şube Başkanı Yalçınkaya: Kaosu büyütür
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki yeni düzenlemelere nazaran Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), satın aldığı sıhhat hizmetlerine en az yüzde 50 artırım yaptı. “Ayaktan müracaatlarda ödeme listesinde yer alan hadise başı muayene tutarlarında” artışa gidildi. Böylelikle devlet hastanelerinin döner sermayelerine artış olurken vakıf üniversiteleri ile özel hastanelere giden yurttaşlar ise bu artışa bağlı olarak ödedikleri ek fiyat bedelinin yüzde 50 daha fazlasın ödeyecek. Sıhhat Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) artışın TÜİK enflasyonunun altında olduğuna dikkat çeken Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Lideri Kubilay Yalçınkaya, “Hastalerin artan elektrik, doğalgaz, çalışan maliyetlerinin altında SUT artışı, kaosu büyütür” dedi.

Yapılan yeni değişikliklerle; muayene, ameliyat, tetkik, girişimsel süreçler, KVC-kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği, ağır bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum, yardımcı üreme tedavileri ve bununla ait genel tetkikler, sünnet, kadavradan donör temini, diş tedavisi süreçleri ve tıbbi materyallerin süreç puanları artırıldı. Böylelikle SGK, sıhhat hizmeti satın alım kontratı yaptığı tüm sıhhat hizmet sunucularından satın aldığı sıhhat hizmetleri için yüzde 50, kullanılan tıbbi materyaller için de yüzde 75 ile yüzde 150 oranında artırım yapmış oldu. Değişiklikten evvel yurttaşlar, özel hastanelerde göğüs kanseri tedavisinde yapılan “basit mastektomi” (eme dokusunun çıkartılması) için 8 bin 900 TL öderken bundan sonra 13 bin 353 TL ödeyecek. 

(Kubilay Yalçınkaya)

‘EMEKÇİ YORULDU’

SUT’taki artışın gerçek enflasyondan çok uzak TÜİK enflasyonunun da altında olduğuna dikkat çeken Yalçınkaya, “Sorun, AKP devrinde hizmet üretenle hizmeti alan kurumların ayrışması. 2005 öncesi SGK kendi sıhhat hizmetini kendi hastanelerinde üretirdi” dedi.

Yalçınkaya, “SGK’nin ve bütçenin düzgün yönetilmemesinin bedelini halk, sıhhate erişememekle, sıhhat işçisi de iş yükü ve düşük fiyatla ödüyor. Bir kamu işçisinin ne kadar çok üretirsem o kadar çok kazanırım, bir kamu hastanesinin ne kadar çok sömürürsen o kadar gelirimi arttırırım sarmalı hasta ile sıhhat işçisini yordu” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.