Merkez Bankası’ndan bankalara ikaz

Merkez Bankası’ndan bankalara ikaz

ABONE OL
Kasım 1, 2022 22:21
Merkez Bankası’ndan bankalara ikaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara birtakım uygulamaları konusunda ihtarda bulundu.

TCMB’den Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilen ve Bloomberg tarafından görülen dokümana nazaran, kredi kullandırımlarında mevduat mecburiliği da olmak üzere birtakım hususlarda ihtar yapıldı.

TCMB’den gönderilen yazıda alınan makro ihtiyati önlemlerin kesim tarafından uygulanma formunun TCMB müfettişleri tarafından yakından takip edildiği, bankalara mevcut siyasetlerin aktifliği ve finansal sistemin sıhhat işleyişi açısının ehemmiyetinin hatırlatılmasında yarar görüldüğü belirtildi.

Yazıda; kredi kullandırılan müşterilerin elde ettikleri fonları kur korumalu mevduatta kullanmasına müsaade verildiği, kredi kullandırılan müşterilere kredi konusu fonların bir kısmının ya da tamamının bir mühlet vadesiz mevduat olarak kıymetlendirilmesi yükümlülüğünün getirildiği, menkul değer tesisi mevzuatında yer alan TL mevduat kaynaklı yükümlülüklerden kaçınmak maksadıyla piyasa mevduat faizinin çok üzerinde oranlarla TL mevduat toplandığı, yurt dışı yerleşik bankalar ile off saatlerde yüksek dengeli Döviz alım-satım süreçlerine devam ettiği bahislerinin tespit edildiği belirtildi.

TCMB bu uygulamaların bankanın düzenlemelerinin ruhuna uygun olmadığı ve bankanın düzenleme talimatlarına uyulmasına azami dikkat gösterilmesi gerektiğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.