Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği “Cumhuriyet Sergisi”, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Lideri Güçlü Töre’nin iştiraki ile açıldı

Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği “Cumhuriyet Sergisi”, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Lideri Güçlü Töre’nin iştiraki ile açıldı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 02:51
Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği “Cumhuriyet Sergisi”, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Lideri Güçlü Töre’nin iştiraki ile açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin, Cumhuriyetin 99’uncu kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlediği “Cumhuriyet Sergisi”, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Lideri Şiddetli Töre’nin iştiraki ile Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Stant Salonunda açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesinden 16 sanatkarın fotoğraf, heykel, seramik, vitray ve baskı fotoğraflardan oluşan 50 yapıtını bir ortaya getiren “Cumhuriyet Sergisi”, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Stant Salonunda açıldı. KKTC’de, Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi tarafından ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlenen Cumhuriyet Sergisi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Lideri Güçlü Töre tarafından yapıldı.

Sergi 13 Kasım’a kadar fiyatsız olarak ziyarete açık olacak standın açılışında sırasıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Aygenç, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Cumhuriyet Meclisi Lideri Şiddetli Töre ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlenen böylesine manalı bir kültür sanat aktifliğinin açılışında olmaktan büyük memnunluk duyuyorum.”

Cumhuriyet Sergisi’ni açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlenen böylesine manalı bir kültür sanat aktifliğinin açılışında olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirerek, “Bugün yaşadığımız bu refah ve özgür hayatı Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz” tabirini kullandı.

Yaklaşık 3 hafta sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de 39’uncu yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Cumhuriyetimizin kuruluşunu egemenlik şuuru ile birleştirerek kutlamalıyız. Egemenlik demek, devletin tapusu demektir. Şayet bir egemenliğiniz yoksa ayakta duramazsınız” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Yakın Doğu Üniversitesi, akademik muvaffakiyetlerinin yanı sıra; sanata ve sanatkara verdiği kıymet ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ismini her vakit duyurmaya devam ediyor. Bugün burada sergilenen eserler de Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi bünyesinde yer alan bütün sanat yapıtları üzere gelecek jenerasyonlara ışık olacak” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Lideri Şiddetli Töre: “Ülkemize ve cumhuriyetimize sahip çıkmak hepimizin asli misyonlarıdır.”

Cumhuriyet Standının açılışında konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Lideri Şiddetli Töre, “Cumhuriyet; Atatürk’ün de dediği üzere en büyük hazine, en büyük eser, en büyük bayram, en büyük fazilettir. Türk milletine yakışan en hoş yönetim stili cumhuriyettir” tabirlerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümüne ithafen açılan bu özel stantta bulunmaktan ötürü onur duyuyorum” diyen Meclis Lideri Töre, “Ana vatanımızın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizin ebediyen yaşaması için hepimiz elimizden geleni yapacağız” dedi.

Her devletin kendi ulusal uğraşını vererek kendi devletini ayakta tutmaya çalıştığını söyleyen Töre, “Ülkemize ve cumhuriyetimize sahip çıkmak hepimizin asli vazifesidir. Bu vazifesi hakkıyla yerine getirmek ise Atatürk’e ve aziz şehitlerimize en büyük ikramdır. Bugün bizleri bu özel stantla buluşturan Yakın Doğu Üniversitesi’ne de ayrıyeten teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü, cumhuriyet coşkusuna yaraşır bir sanat şöleniyle kutluyoruz.”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü cumhuriyet coşkusuna yaraşır bir sanat şöleniyle kutladıklarını söyleyerek başladığı konuşmasına, Atatürk’ün “Büyük davamız, en uygar ve en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir. Bu; yalnız kurumlarında değil, kanılarında temelli inkılâp yapmış olan büyük Türk milletinin dinamik ülküsüdür. Bu ideali, Türk gençliğinin dimağında ve Türk milletinin şuurunda ebediyen canlı bir halde tutmak; üniversitelerimiz ve yüksek okullarımıza düşen esas vazifedir” kelamlarına vurgu yaparak sürdürdü.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak işte bu vazifeyi, Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İrfan Günsel, Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel ve Günsel Ailesi’nin çizdiği vizyonla; eğitim, sanat, bilim, teknoloji alanlarında üreterek varlığımızı geleceğe taşıyarak Akdeniz’de kök salmaya devam eden KKTC’ye can suyu olarak yerine getirmek, en büyük hedefimizdir” dedi.

Londra merkezli Times Higher Education’ın iki gün evvel yayımladığı “2023 Dünya Üniversite Sıralaması”nın alan sıralamalarında Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en yeterli üniversitesi olarak 6 kategoride yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Bilgisayar Bilimleri’nde dünyada 151-175 bandında, Türkiye’de birinci; Mühendislik alanında dünyada 176-200 bandında, Türkiye’de ikinci; Eğitim alanında dünyada 401-500 bandında, Türkiye’de beşinci; Klinik ve Sıhhat alanında dünyada 501-600 bandında, Türkiye’de üçüncü; Hayat Bilimleri alanında dünyada 601-800 bandında, Türkiye’de üçüncü ve Toplumsal Bilimler alanında dünyada 601-800 bandında, Türkiye’de altıncı sırada yer aldık. İşte bu muvaffakiyet bu gayeye olan inancımızın ve bağlılığımızın bir göstergesidir” dedi.

Prof. Dr. Erdal Aygenç, Bitmiş sanat yapıtını bedene getirmek saatler, günler, hatta bazen yıllar alsa da, izleyicinin yapıtı görüp algılaması birkaç saniyesini alır.”

Yakın Doğu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Aygenç ise “İşgal altında yok olmaya yüz tutmuş bir ülkeyi bağımsızlık ateşi ile bir ortaya getiren, Kurtuluş Savaşı ile yedi düvele diz çöktüren, ülkeyi aydınlığa ve çağdaşlığa kavuşturmak için çağının ilerisinde bir devlet yaratıp bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’e, silah ve çalışma arkadaşlarına en derin şükranlarımızı sunuyor; aziz anıları önünde hürmetle eğiliyoruz” kelamlarıyla başladığı konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bir alıntı ile devam etti: “Cumhuriyet, demokrasi sistemiyle devlet biçimi demektir ve çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.”

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in, “Yüksekçe bir yerden Yakın Doğu Ünivesitesi’nin yerleşkesine bakmak yalnızca üç dakika alıyor. Halbuki o üç dakikalık seyrin ardında 40 yıllık emek, uğraş, alın teri, sabır, gayret; her bir tuğlanın ardında inançla çırpınan yürekler, bir 40 yıl daha uğraşsanız her anını yazmakta zorlanacağınız bir büyük zihnin yapıtı, bir tarihi var” kelamlarını hatırlatan Prof. Dr. Erdal Aygenç, bir sanat yapıtının oluşumunu da birebir formda açıklayarak “Sanat yapıtı, bir dizi fırça darbesi, binlerce keski vuruşuyla yavaş yavaş ortaya çıkar; büyük bir incelik ve titizlikle hazırlanır. Bitmiş sanat yapıtını bedene getirmek saatler, günler, hatta bazen yıllar alsa da, izleyicinin yapıtı görüp algılaması birkaç saniyesini alır” sözünü kullandı.

Prof. Dr. Erdal Aygenç, konuşmasının sonunda yapıtları ile Cumhuriyet Standına paha katan tüm sanatkarları, stant küratörü Doç. Erdoğan Ergün’ü ve emeği geçenleri kutlayarak teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.