Kemeraltı’nın aydınlatma projesi ödül aldı

Kemeraltı’nın aydınlatma projesi ödül aldı

ABONE OL
Ekim 23, 2022 21:54
Kemeraltı’nın aydınlatma projesi ödül aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemeraltı’nı aydınlatma projesi Memleketler arası Kent Aydınlatma Birliği’nin düzenlediği “Şehirler ve Aydınlatma Yarışması”nda birincilik mükafatına layık görüldü. Lider Tunç Soyer, projenin tarihi kent merkezindeki ömür kalitesini artıracağını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin memleketler arası mimarlık, planlama ve mühendislik firması Arup ile hayata geçirdiği tarihi Kemeraltı aydınlatma projesi, Milletlerarası Kent Aydınlatma Birliği (LUCI) tarafından birincilik mükafatına layık görüldü. Güney Kore’nin Busan kentinde düzenlenen LUCI Genel Heyeti kapsamındaki ödül merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer internet üzerinden katıldı. Lider Tunç Soyer kelamlarına 8 bin 500 yıllık İzmir’in tarihi, kültürel ve jeopolitik değerinden kelam ederek başladı. İzmir’deki kent mirasının en değerli merkezlerinden birisinin Kemeraltı olduğunu söz eden Lider Tunç Soyer, “Zengin kültürel mirasımızı gün yüzüne çıkarmak için Kemeraltı bölgesinde yürütmüş olduğumuz stratejik plan ve nazım imar planlarımız çok değerli bir yer tutmaktadır. Kemeraltı Aydınlatma Master Planı ve pilot uygulama projeleri bu vizyonun en başarılı çıktıları ortasındadır. Bu proje, tarihi kent merkezinde güç tasarrufu sağlayıp, karbon salımını azaltarak hayat kalitesini artıracaktır” biçimine konuştu.

Kemeraltı Aydınlatma Projesi olarak anılan “Kemeraltı ve Etrafı Aydınlatma Master Planı: Havra ile 848 sokak uygulamaları” tüm Kemeraltı’nı içine alan bir planın pilot uygulaması olarak isimlendiriliyor.

Başvuru süreci
2002 yılında Lyon Belediyesi’nin teşebbüsüyle kurulan LUCI dünya çapında 70’in üzerinde üyesiyle kentsel aydınlatma konusunda çalışıyor. Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Tarihi Etraf ve Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü, LUCI’nin Kentler ve Aydınlatma Ödül Programı’na güç verimliliği, toplumsal ve kültürel kalkınmayı hedefleyen “Konak Kemeraltı Aydınlatma Master Planı: Havra ve 848 Sokak uygulamaları” projesiyle başvurmuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.