Karşıyaka’yı Bayram Coşkusu Sardı

Karşıyaka’yı Bayram Coşkusu Sardı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 23:03
Karşıyaka’yı Bayram Coşkusu Sardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen “29 Ekim Cumhuriyet Korteji” her yaştan binlerce Atatürk sevdalısının iştirakiyle büyük coşkuya sahne oldu. Akşam saatlerinde Şehitler Bulvarı’nda bir ortaya gelen Karşıyakalılar, ellerinde Türk Bayrakları, lisanlarına marşlarla daima birlikte Demokrasi Meydanı’na yürüdü. CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter ile Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay’ın da yer aldığı kortejin önünde dev Atatük posteri taşındı. Meydanda düzenlenen merasimde ise oyuncu Yüksel Ünal okuduğu şiirle Karşıyakalılara his dolu anlar yaşatırken, Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergilediği tango gösterisi de büyük hayranlıkla izlendi.

“BU ONURLU MİRASA SÜREKLİ SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, meydanda yaptığı ve vatandaşların sık sık alkışlarla karşılık verdiği konuşmasında şunları kaydetti: “Bundan 100 yıl evvel cetlerimiz bir onur çabasıyla, ülkemizi işgal etmeye kalkan emperyalistlere derslerini verdiler. Ve gerisinden Mustafa Kemal Atatürk’ümüz ve onun gayret arkadaşları; bu ülkedeki adaletsizliklere, saltanata, cahiliyeye son verip, halkın iradesinin ülkeyi yöneteceği, yani demokrasinin, çağdaşlığın, laikliğin olduğu, bayanlara gerçek manada gereken pahanın verildiği, insanların bilgisiz değil eğitimli olduğu ve dünyanın en saygın ülkelerinden birisi olarak bu ülkeyi kurmayı amaçladılar ve Cumhuriyet’i ilan ettiler. Bu fikirle yaptıkları çabanın sonunda bize bu onurlu mirası bıraktılar. Hepsine teşekkür ediyoruz, hepsine minnet duyuyoruz, hepsine dua ediyoruz. Ruhları şad olsun. Cumhuriyet’imizin 100. yılına bir yıl kala, bizler artık bir gayretin nihayetine varmak zorundayız. Siz yurtsever beşerlerle bir arada bir karar vermek zorundayız. Biz, o gün bu ülkeyi kuran onurlu insanların bizlere bıraktığı mirasa sonuna kadar sahip çıkacak mıyız? Yurt dışına gitmeyi düşünen, bu ülkeden ayrılmayı kurtuluş olarak gören o bedelli gençlerin önünde set olacak mıyız? Bayanlara hala haklarını vermemekte direnen, şiddete ceza vermekten inatla kaçınan, çocuklarımızın adil ve eşit bir eğitim almasına mani olan, Ata’mızın kurduğu, Cumhuriyet’in kurduğu fabrikaları satan insanların önünde dimdik duracak mıyız? Bizlere bırakılan onurlu bir miras var. Bu miras, bu ülkede yaşayan herkese fakat herkese insan olarak büyük bir hürmet duymamızı emrediyor, gericiliğe karşı kararlılıkla dimdik durmamızı emrediyor. Bizler Atatürk’ün Karşıyaka’sında bunu yapmaya elbette karalıyız. Elbette, her vakit olduğu üzere dimdik durmaya devam edeceğiz. İçimizdeki Cumhuriyet aşkını, o inancı bütün Türkiye’ye buradan yayacak mıyız? Hoş çocuklarımızı görüyorum; göğüslerinde Atatürk’ün resmi ve ay-yıldızımız var. Onlar çok hoş bir geleceği hak ediyorlar. Bizlere düşen misyon, onlara bu geleceği sağlamaktır. Bunun için daima birlikte sonuna kadar çalışacak mıyız? Atatürk Karşıyaka’yı çok severdi biliyorsunuz, o denli ki annesini bu topraklara emanet etti. Biz bu emanete bugüne kadar daima sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkacağız. Eminim, şu anda burada olsaydı, bir şeyler söyleyebilseydi sizlere duyduğu minneti ve teşekkürü söz ederdi. Bizler Atatürk’ün gerçek askerleriyiz ve her vakit o denli kalacağız. Mustafa Kemal’in askerleri olarak her vakit dimdik duracağız. Hepinize teşekkür ediyorum, Cumhuriyet Bayramı’mızı yürekten kutluyorum. Sağ olun, var olun.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.