İzmir’de esnaf bayanlar CKD bünyesinde buluştu

İzmir’de esnaf bayanlar CKD bünyesinde buluştu

ABONE OL
Ekim 22, 2022 23:57
İzmir’de esnaf bayanlar CKD bünyesinde buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Bayanları Derneği’nin düzenlediği “Üretim ve İstihdamda Bayan Zirveleri”nin ikincisi İzmir’de oldu. İzmir’in esnaf bayanları bir ortaya geldi meseleler ve tahliller konuşuldu.

Cumhuriyet Bayanları Derneği İzmir Şubeleri İzmir’de Esnaf Bayanlar Tepesi düzenledi. Kuaförden, börekçiye, çanta üreticisinden emlakçıya İzmir’de esnaflık yapan tüm bayanlar CKD bünyesinde buluştu.

“KADININ İHTİLALİ ÜRETİMDEDİR”

Esnaf Bayanlar Zirvesi’nin açılış konuşmasını CKD İzmir Şubeleri ismine Hasret Göktoğan yaptı. Göktoğan, “Türkiye’de bir istihdam sorunu var. Bilhassa bayanlar yüzde 30 civarında istihdam ediliyor. Bayan sıkıntısı bayanlar ürettikçe çözülür” dedi.

CKD Genel Lider Yardımcısı Nuriye Kadan da oradaydı. Kadan bayanın ihtilali üretimde olacaktır diyerek şunları söyledi:

“Biz CKD olarak bayan gayretinin en değerli yakıcı sıkıntısının üretimden geçtiğini düşünüyoruz. Evet tarihten gelen bir eşitsizlik var. Bayan ürettikçe özgürleşiyor ve onunla birlikte ülke de özgürleşiyor. İzmir’e esnaf bayanlar tepesi düştü. Şubelerimiz esnaf arkadaşlarımızın kapısını tek tek çaldı. Tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. En büyük teşekkürü de esnaf bayanlarımıza ediyorum. Sıkıntılarımız varsa konuşacaklar bir arada tahlil teklifleri sunacağız. Âlâ ki varsınız uygun geldiniz. Bayanın ihtilali üretimdedir”

“2022 BİZİM İÇİN EN SIKINTI YIL OLDU”

Açılış konuşmalarının akabinde kelam esnaf kadınlarındı. Bayanlar, sırasıyla kürsüye çıkıp hem problemleri anlatan hem de tahlilleri konuştular. Kuaför Sanem Canoluk 14 yaşından beri kuaförlük mesleğini yaptığını söyledi. 2022 yılının getirdiği ekonomik krizden çok fazla etkilendiğini söyleyen Canoluk, “Vergi, elektrik ve su bizim belimizi çok büküyor. 3 ayda bir stopaj ödüyoruz. Biz küçük esnafız lakin biz ne için vergiye çalışıyoruz. Ben 4 eleman ile çalışıyorum fakat elemanıma sigorta yapmakta zorluk çekiyorum. Bu bayan erkek ayrılmıyor biz bayan erkek bu sorunu yaşıyoruz. Ben hayatımda en sıkıntı bu yılı geçirdim. En güç bu yıl sıkışıyorum ve yoruluyorum” dedi.

İzmir Emlakçılar Odası Başkanvekili Gönül Vural da konuşmacılar ortasındaydı. Vural, emlakçılığa başlarken yaşadığı zorlukları anlattıktan sonra salona tahlil teklifini sundu. Dünyayı değiştirmek bayanı değiştirmekten geçer diyerek, “Önce kendimizi tanımalıyız ve ayaklarımızın üzerinde durmalıyız. Buna nazaran çocuklarımız yetiştirirken bir ayrım yapmadan eşit davranmalıyız ki ilerde bayanlara bakış açısının değişmesini istiyoruz”

“ENGELLER AŞILMAK İÇİNDİR”

Konak Kemeraltı’nda optisyenlik yapan Ayçin Buyruk ise zincir firmaların küçük esnafın belini büktüğünü anlattı. Fakat her şeye karşın ayakta kalıp çaba ettiklerini söyleyen Ayçin Buyruk, “Ben kesime birinci başladığımda zincir firmaların baskıları ile ezilmeye başladık. Büyük firmalar küçük firmaları yok etmeye çalışıyor. Kibarca bizi tehdit ederek bizleri güç durumda bıraktılar. Bizler küçük esnaf ile birleşerek alım kooperatifleri kurduk, onların kaideleri yerine kendi koşullarımızı belirledik. Şayet maniler varsa aşılmak içindir” dedi.

Kemeraltı’nda deri gereçler üzerine çizim yapan Özge Özçiçek Tatar ise meslek edinmek için kursların olması gerektiğini söyledi. Birebir vakitte lokal idarelerin yerli yabancı turisti Kemeraltı’na daha fazla teşvik etmesi için çalışmalarının olması gerektiğini vurguladı.

İç giysi satıcısı Songül Anılan ise dolardan şikayetçi oldu. Anılan, “Ben yerli iç giysisi dolar üzerinden alıyorum ben Türkiye’de yaşıyorum neden dolar üzerinden çalışıyorum?” diyerek hükümetin derhal bir düzenleme getirmesi gerektiğini söyledi.

Toplantı börekçi Raziye hanımın 16 yaşından itibaren başladığı esnaflık serüveni ve hibe ve teşvik uzmanı Melike Ergün’ün konuşmalarıyla devam etti. Son olarak KOSGEB KOBİ Uzman Yardımcısı Beğenilen Gülen Tuncer girişimcilik üzerine esnaf bayanları bilgilendirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.