İtalya’da çok sağcı Meloni, sağ koalisyon hükümetini kurdu

İtalya’da çok sağcı Meloni, sağ koalisyon hükümetini kurdu

ABONE OL
Ekim 22, 2022 21:15
İtalya’da çok sağcı Meloni, sağ koalisyon hükümetini kurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoda temsil edilen partilerle dün ve bugün yürüttüğü siyasi istişarelerin akabinde parlamentonun her iki kanadında çoğunluğu bulunan sağ ittifakın başkanı Giorgia Meloni’yi akşam üstü cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’ye davet etti.

Mattarella, 1 saatten fazla görüştüğü Meloni’ye yeni hükümeti kurma vazifesini verdi. Misyonu kabul eden Meloni, kabine listesini Cumhurbaşkanı Mattarella’ya sundu ve onay aldı.

Giorgia Meloni, yeni kabine listesini düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

Meloni, sağ ittifak içinde iştirak yaptığı partilerden Forza Italianın lider yardımcısı Antonio Tajani’yi Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı misyonlarına getirdi. Tajani, 2017-2019 periyodunda Avrupa Parlamentosu Başkanlığı yapmıştı.

Bir öbür ortak Lig Partisinin başkanı önderi Matteo Salvini de Başbakan Yardımcılığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı vazifelerine atandı.

Savunma Bakanlığına FdI’den Guido Crosetto, Adalet Bakanlığına eski yargıç ve FdI’den Carlo Nordio, İçişleri Bakanlığına eski Roma Valisi Matteo Piantedosi getirildi.

Ekonomi Bakanlığına Mario Draghi hükümetinde Ekonomik Kalkınma Bakanlığı vazifesini yürüten Lig Partili Giancarlo Giorgetti, Ekonomik Kalkınma Bakanlığına da FdI’den Adolfo Urso getirildi.

Meloni, yeni kabinesini açıkladıktan sonra Cumhurbaşkanı Mattarella da kısa bir basın açıklaması yaparak, vazifesi yarın devredecek evvelki hükümet ve başbakan Mario Draghi’ye teşekkür etti, yarın yemin ederek misyona başlayacak yeni hükümete muvaffakiyetler diledi.

Meloni ve kabine üyeleri için yarın sabah Quirinale Sarayı’nda yemin merasimi düzenlenecek. Yemin merasimiyle birlikte Meloni hükümeti resmen vazifeye başlayacak.

Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin birinci işi ise gelecek hafta içinde parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinde güvenoyu aramak olacak.

Meloni’nin başbakanlığı “ilk”leri beraberinde getiriyor

45 yaşındaki Giorgia Meloni, İtalya’da birinci bayan başbakan olarak tarihe geçecek.

Meloni, ülkede 2008 yılındaki erken seçimleri kazanarak Başbakan olan Silvio Berlusconi’den bu yana seçim kazanarak başbakanlığa gelen birinci isim olmasının yanı sıra ülkede 1922-1943 periyodunda iktidarda kalan faşist diktatör Benito Mussolini’den bu yana iktidara gelen birinci çok sağcı başbakan olacak.

Bu ortada, faşist diktatöre sempatiyle baktığını gizlemeyen Meloni’nin ekimde başbakanlığı üstlenecek olması Mussolini’nin tarihi Roma Yürüyüşü’nden tam 100 yıl sonraya denk gelmesi prestijiyle değişik bir tesadüf oluşturdu. Mussolini, 27-31 Ekim 1922’de “Kara Gömlekliler” olarak anılan faşist kümeyle Roma’ya yürümüş ve iktidarı ele geçirmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.