İstanbul Bienali’nin Koç Holding Takviyesiyle Gerçekleştirdiği Üçüncü Kalıcı Eser: Ayşe Erkmen’in Yeni Üretimi Haliç Haliç’te İstanbul İle Buluşuyor

İstanbul Bienali’nin Koç Holding Takviyesiyle Gerçekleştirdiği Üçüncü Kalıcı Eser: Ayşe Erkmen’in Yeni Üretimi Haliç Haliç’te İstanbul İle Buluşuyor

ABONE OL
Ekim 22, 2022 03:06
İstanbul Bienali’nin Koç Holding Takviyesiyle Gerçekleştirdiği Üçüncü Kalıcı Eser: Ayşe Erkmen’in Yeni Üretimi Haliç Haliç’te İstanbul İle Buluşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali,
2007-2036 sponsoru Koç Holding takviyesiyle, 2017 yılından bu yana her bienalle birlikte kalıcı bir yapıtı kamusal alana kazandırma geleneğini sürdürüyor. İstanbul Bienali ile Koç Holding, dünyada yeni sanatın önde gelen isimleri ortasında yer alan sanatçı Ayşe Erkmen’in Haliç kıyısında sergilenen “Haliç Haliç’te” isimli yapıtını 17. İstanbul Bienali kapsamında kente armağan ettiklerini duyurdu. Günün farklı anlarında farklı ışıkları yansıtan ve Haliç’in karakteristik formuna odaklanan eser, Haliç’in üzerine akşamüstleri yansıyan ve altın renkli güneşle birleşince “altın boynuz” olarak anılan simgesine atıfta bulunuyor. İstanbul Bienali’nin otuzuncu yaşını kutladığı 2017 yılında, Koç Holding’in dayanağıyla dünyaca ünlü sanatçı Ugo Rondinone’nin “Buradan Nereye Gidiyoruz?” başlıklı neon heykeli, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolu üzerindeki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ne yerleştirilmişti. 2019’da ise Monster Chetwynd’in, “Gorgon’un Oyun Alanı” isimli işi, Maçka Sanat Parkı’nda çocukların içinde oyun oynayabildiği bir açık hava yerleştirmesi olarak kente kazandırılmıştı.

İstanbul Bienali ve Koç Holding, 2017 yılından bu yana her bienalde İstanbul’a kalıcı bir eser bırakma geleneğini sürdürüyor. Ülkemizde sanat ortamının gelişimine takviye olan, kültür ve sanatın herkes için erişilebilir olmasını hedefleyen Koç Holding, İstanbul Bienali’nin fiyatsız olarak ziyaret edilmesini de sağlıyor. 2007 yılından bu yana sürdürdüğü İstanbul Bienali sponsorluğunu, 2036 yılına kadar uzatan Koç Holding’in takviyesiyle bu yıl İstanbul’a armağan edilen kalıcı eser, kamusal alanın hudutlarını sanat aracılığıyla test eden, heyecan verici pratiğini farklı coğrafyalarda izleyiciyle buluşturan Ayşe Erkmen’in imzasını taşıyor. Haliç’in biçimine odaklanan “Haliç Haliç’te” isimli eser, günün farklı anlarında farklı ışıkları yansıtıyor.

Sanatçı Ayşe Erkmen, “Haliç Haliç’te” isimli yapıtını, “Yabancı lisanlarda ‘Golden Horn/Altın Boynuz’ olarak bilinen Haliç’in değişik biçimi benim için bir gemiyi andırıyor, bir gondolu yahut tuhaf biçimli bir kayığı, hatta bir dumanı… Baktıkça akla tuhaf kanılar getiren bu hareketli ve gizemli form, Haliç’in üzerine akşamüstleri yansıyan altın renkli güneşle birleşince altın boynuz ismini almış deniyor. Bu hal aslında bir kontur, bir dış çizgi. Ben bu çizginin içini doldurup bir yer, bir alan oluşturup, bunu Haliç’te pozisyonlandırmak istedim” kelamlarıyla anlatıyor.

Koç Holding İdare Heyeti Lideri Ömer M. Koç: “‘Haliç Haliç’te’ isimli bu yapıtla birlikte Bienal’in sanat dünyasına ve İstanbul’a getirdiği canlılığın, kentte bıraktığı ilham veren izlerin kalıcı hale gelmesini temenni ediyoruz.”

Koç Holding İdare Konseyi Lideri Ömer M. Koç, Koç Topluluğu olarak sanatın uygunlaştırıcı ve birleştirici gücüne çok inandıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “İstanbul Bienali ülkemizin kültür ve sanat hayatına değer biçilemez katkılar sağlıyor. Ne keyifli ki; daha yaşanır bir gezegeni mümkün kılma gayemizi de kuvvetlendiriyor, ortak akıldan besleniyor, tahliller sunuyor ve özgür söze alan açıyor. Biz de Koç Holding olarak İstanbul Bienali sponsorluğumuz ile çağdaş sanatın açtığı bu çok değerli alanların büyümesine takviye oluyor, geniş kitlelerin çağdaş sanata erişimini mümkün kılmak için Bienal’in fiyatsız ziyaret edilebilmesini sağlıyoruz. Bu yıl 2007 – 2026 yılları ortasını kapsayan sponsorluğumuzu, 2036 yılına kadar uzatma kararı aldığımızı duyurduğumda aldığımız müspet reaksiyonlar de ne kadar büyük bir muhtaçlığa karşılık verdiğimizi takviyeler nitelikte oldu. 2017 yılında aldığımız kararla İstanbul’a her Bienal periyodunda bir kamusal eser bırakmaya, âdeta kente bir eser armağan etmeye karar verdik. 2017’de dünyaca ünlü sanatçı Ugo Rondinone’nin ‘Buradan Nereye Gidiyoruz?’ başlıklı neon heykelini, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolu üzerindeki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde, 2019’da ise Monster Chetwynd’in, ‘Gorgon’un Oyun Alanı’ başlıklı açık hava yerleştirmesini Maçka Sanat Parkı’nda kalıcı eser olarak pozisyonlandırdık. 17. İstanbul Bienali kapsamında bu yıl üçüncü kere bir kamusal yapıtı kentle buluşturmanın heyecanı içindeyiz. Ülkemizin global ölçekteki temsiliyeti ve çok kıymetli başarılarıyla her daim gurur duyduğumuz sevgili Ayşe Erkmen tarafından hayata geçirilen, ‘Haliç Haliç’te’ isimli bu yapıtla birlikte Bienal’in sanat dünyasına ve İstanbul’a getirdiği canlılığın, kentte bıraktığı ilham veren izlerin kalıcı hale gelmesini temenni ediyoruz.”

İKSV İdare Konseyi Lideri Bülent Eczacıbaşı: “İstanbul’un kültür ve sanatla nefes alıp veren bir kent olması en değerli gayelerimiz ortasında.”

İKSV İdare Şurası Lideri Bülent Eczacıbaşı ise mevzuya ait değerlendirmesinde, “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak sanat üretimine dayanak vermeyi, İstanbul’un kültür ve sanatla nefes alıp veren bir kent olmasına katkıda bulunmayı en kıymetli gayelerimiz ortasında görüyoruz. Bu nedenle 2017’den bu yana her bienalle birlikte İstanbul’u bir kalıcı yapıtla buluşturabildiğimiz için büyük memnunluk duyuyoruz. Türkiye’nin en kıymetli yeni sanatkarlarından Ayşe Erkmen’in, yerleştirildiği mekânla direkt bir alaka kuran bu yapıtının kentimize kazandırılması konusundaki dayanakları için 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’e içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.