İş dünyasından Cumhuriyet iletileri

İş dünyasından Cumhuriyet iletileri

ABONE OL
Ekim 30, 2022 01:21
İş dünyasından Cumhuriyet iletileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜSİAD

TÜSİAD Lideri Orhan Turan, BESİAD-GESİFED İş İnsanları Doruğu’nda yaptığı konuşmada Cumhuriyet ile ilgili bildiriler da verdi.

Turan, “99 yıl evvel cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da; cumhuriyetimizin temellerini insanımıza yatırım yaparak, bilimin yolundan giderek ve siyasal, ekonomik ve toplumsal kurum ve kurallar üzerinden inşa ettiler. Laiklik başta olmak üzere akıl, bilim, hukuk ve özgürlük üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet pahaları bizlerin de kılavuzudur. Bu çerçevede gayemiz, toplumsal refah düzeyi yüksek, milletlerarası arenada saygın, AB entegrasyonunu sağlamış, hukuk devletini güçlendirmiş, toplumsal olarak eşitlikçi ve adil, gençlerine hoş bir gelecek vaat eden bir Türkiye için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam etmektir” dedi.

TİSK

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol, “Cumhuriyetin asırlık kazanımlarının bugün de Türkiye’yi daha güçlü bir geleceğe taşımak için ilham verdiğini” vurguladı.

Akkol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yayımladığı bildiride, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünün kutlandığına işaret etti ve milletin büyük gurur, coşku ve memnunluk içinde olduğunu belirtti.

Cumhuriyet’in, dünya tarihinin eşsiz zaferlerinden birinin akabinde güçlü bir Türkiye yaratma azmi ve kararlılığı ile kurulduğunu tabir eden Akkol, “Cumhuriyetimizin asırlık kazanımları bugün de ülkemizi daha güçlü bir geleceğe taşımak için bizlere ilham vermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük zorluklar sonucunda kurulduğuna dikkati çeken Akkol, bildirisinde şunları kaydetti:

“Büyük zorluklar sonucunda bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, gelecek jenerasyonlara daha güçlü kazanımlarla miras bırakmak için hiç yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu his ve niyetlerle, şahsım ve konfederasyonumuz ismine, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize hürmet ve minnetlerimi sunuyorum. Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

TESK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, Cumhuriyet’in ilanının Türk tarihinin en kıymetli dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, “Bu bayram gururun, onurun, inanmışlığın ve bağımsızlığın bayramıdır. Cumhuriyeti koruyup, koruma etmek hepimizin vazifesidir.” tabirini kullandı.

Palandöken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hasebiyle yayımladığı iletide, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünün heyecanının yaşandığını anımsattı.

Türk halkının, her türlü imkansızlığa karşın tarihte eşine rastlanmayan bir destansı çabanın sonucunda Cumhuriyeti kazandığını ve bugüne kadar koruma ettiğini vurgulayan Palandöken, “Bu bayram gururun, onurun, inanmışlığın ve bağımsızlığın bayramıdır. Cumhuriyeti koruyup, koruma etmek hepimizin vazifesidir zira geleceğimize itimatla bakmamızı sağlayacak yegane şey cumhuriyettir.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, esnaf ve sanatkarlar olarak her vakit demokrasinin ve cumhuriyetin bekçisi olduklarını belirtti. Cumhuriyetin ilanının Türk tarihinin en değerli dönüm noktalarından biri olduğuna işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet yalnızca bir idare biçimi değil, birebir vakitte çağdaşlaşma, bağımsızlık ve hürriyet çabasıdır. Cumhuriyet’in ilanıyla Türk milletinin azmi, kararlılığı ve çalışkanlığı bir sefer daha gözler önüne serilmiştir. Millet olarak, atalarımızdan aldığımız bu tarihi mirasın sorumluluğunu her daim üzerimizde hissetmeli ve ona uygun bir halde yaşamalıyız. Cumhuriyete uygun, geleceğe ışık tutan ilme, irfana sahip gençler yetiştirip, ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine çıkarmalıyız. Bu his ve fikirlerle tüm esnaf ve sanatkarlar topluluğu ismine istiklal uğraşımızın başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi şükran, hürmet ve rahmetle anıyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.