Ipsos: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu

Ipsos: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 22:24
Ipsos: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik ve ısınma masraflarının arttığını belirten halk tahlili daha az elektrikli araç kullanmakta, ısınmak için doğalgazdan sobaya geçmekte arıyor.

Ipsos tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, bireylerin yüzde 80’inden daha fazlası hem elektrik hem de doğalgaz fiyatlarının çok arttığını düşünüyor. Artan doğal gaz ve elektrik fiyatları karşısında güç muhtaçlığını karşılamak için ortaya çıkan bir seçenek olan Odun/ Kömür fiyatları konusunda da görüşleri benzeri.

Araştırmaya nazaran, hanelerin yüzde 23’ünün elektrik masrafları geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 100 artmış durumda. Bu sene kış aylarında doğalgaz masrafları konusunda hanelerin yüzde 43’ü masrafların yüzde 75’in üzerinde artacağı görüşünde.

Doğalgaz yerine soba

Ankete katılanların yüzde 76’sı elektrik masraflarını kıstıklarını ve bunun için ütü, çamaşır makinesi vb. aletleri daha az kullandıklarını, ailecek bir odada oturup öteki odalarda elektrik yakmamak üzere tedbirler aldıklarını belirtirken hanelerin yüzde 67’si de bu kış doğalgaz masraflarını kısacağını aktardı.

Katılanların yüzde 41’i konutta yokken doğalgazı açmamaya ya da minimumda yakmaya çalıştıklarını, yüzde 14’lük bir kesim de doğalgaz yerine kömür yahut oduna geçmek, kaloriferi kapatıp soba kurmayı düşündüklerini söz etti.

“Elektrikten tasarruf eğilimi daha güçlü”

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik datalarla ilgili, “Bu şartlar altında büyük bir çoğunluk her iki kalemde de tasarruf etmeye çalışacak. Elektrik harcamasında tasarruf eğilimi ısınmaya kıyasla biraz daha güçlü. Vazgeçilebilecek yahut azaltılabilecek uygulamalar olduğu düşünülüyor. Lakin tabi ısınma tarafında da tasarruf ehemmiyetleri alınacak, ısıtılacak oda sayısını azaltmak, kalorifer yerine soba kullanmak üzere tedbirler gündemde” değerlendirmesini yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.