Hayvan Hakları Muhafaza Kanunu Forumda Ele Alındı

Hayvan Hakları Muhafaza Kanunu Forumda Ele Alındı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 04:12
Hayvan Hakları Muhafaza Kanunu Forumda Ele Alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Barosu Hayvan Hakları Kurulu tarafından düzenlenen “Kanunlar Çerçevesinde Sorumluluklarımız” başlıklı forumda yeni çıkan 5199 sayılı Hayvan Hakları Müdafaa Kanunu ele alındı.

Yeni çıkan 5199 sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak ilgili kamu kurumlarının sorumlulukları, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun birlikte düzenlediği forumda tartışıldı.

Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen “Kanunlar Çerçevesinde Sorumluluklarımız” başlıklı foruma Nilüfer, Gemlik, İznik ve Osmangazi Belediyelerinden gelen veteriner doktorlar ile Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 2. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa Şube Müdürlüğü’nden veteriner doktor ve orman koruma memuru katıldı.

Bursa Barosu Hayvan Hakları Kurul Üyesi Avukat Dilruba Uslu Cihan’ın konuşmacı olarak yer aldığı foruma Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Mehmet Temirtaş ile Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sanem Çetiner de katıldı.

Forumda yeni çıkan 5199 sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun hususları detaylı bir formda ele alındı; kanun hususlarındaki boşluklar ve sorumluluklar tartışıldı. Kanunun gayesinin hayvanlara âlâ ve uygun ortamların sağlanması olduğuna değinen Bursa Barosu Hayvan Hakları Komite Üyesi Av. Dilruba Uslu Cihan, “ Bu kanunun hedefi, hayvanların acı ve eziyet çekmelerinin önüne geçmek en güzel formda korunmalarını sağlamak. Bu kanun, hayvanların haklarını korumakla sorumlu kanundur. Sokak hayvanları meselelerini çözebilmek için kurumların da uzun bir vakit ayırıp plan yapmaları gerekiyor” dedi.

Foruma katılan veteriner tabipler kanunlardaki birtakım unsurların alanla uyuşmadığına, acil durumlarda karar alınması gerektiğinde bu kanunların yetersiz kalındığına dikkat çekti.

Av. Dilruba Uslu Cihan da , “Karar vericilerin bu kararları alırken hayvanları ne kadar bildiği, ortamı ne kadar bildiği ve alana ne kadar hakim olduğu kıymetlidir. Yasa görüşmelerinde bu bahiste ehli beşerler ve sıkıntıları bilen beşerler katılmadığı için bu meseleler orada tartışılamıyor. Bunları anlattığımız bireyler uygulamayı bilmediği için de tahlil getiremiyorlar. Kanunda birtakım açıklar ve tezat noktalar var. Burada hukukta yorum teorisi öne çıkıyor. Her şeyi kanun koyucu koyamaz mevzuata bu formda işleyen bir sistem değil. Biz yalnızca bunu düşünürken o kanunda hangi pozisyonda durup kimi müdafaaya çalışıyoruz ona bakmalıyız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.