Güler yüzle yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı

Güler yüzle yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 22:03
Güler yüzle yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Soyer “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisinde:

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisinde ulusal gayret periyodu ve cumhuriyetin kuruluşunda İzmir’in üstlendiği role değinerek “Bunun üstesinden geleceğiz. Hepimizin güler yüzle, birbirimize sarılarak yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Fuar İzmir’deki İzmir Kitap Fuarı (İZKİTAP) kapsamında düzenlenen “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisine katıldı. Gazeteciler Murat Ağırel, Timur Soykan ve Aytunç Erkin’in yer aldığı söyleşide konuşan Lider Tunç Soyer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak kelamlarına başladı.

İktisat Kongresi’ne doğru
Ulusal uğraş devrinde ve genç cumhuriyetin kuruluşunda İzmir’in üstlendiği role değinen Lider Soyer, Şubat 2023’te İzmir’de düzenlenecek İktisat Kongresi’nin ehemmiyetinden kelam etti. Soyer, “1923’te tekrar İzmir’de düzenlenen İktisat Kongresi’nde Atatürk ‘Arkadaşlar sizler direkt milletimizi oluşturan halk sınıflarının içinden geliyorsunuz. Sizin söyleyeceğiniz kelamlar direkt doğruya halkın lisanından söylenmiş üzere kabul olunur’ diyor. Düşünün 1923! İktisat Kongresi. Anadolu’nun her yerinden gelmiş delegelere Atatürk bu türlü hitap ediyor. Başından beri halkın sesine kulak veren bir başkandan bahsediyoruz” sözlerini kullandı.

Tam bağımsızlık vurgusu
Lider Soyer ekonomik kriz ve pandemide kendi kendine yeten bir iktisat olmanın ehemmiyetinin bir kere daha ortaya çıktığını vurgulayarak, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş stratejisinde de kuruluş stratejisinde de tam bağımsızlık yani dışarıya muhtaç olmamak, kendi gücüyle büyüyüp serpilmek, ayakta durmak var. Bugün bu türlü miyiz? Maalesef değiliz. Samanı, gübreyi, her şeyi ithal eder noktaya geldik. O evvelce kendi kendine yeten bir ekonomiyken bugün büsbütün dışa bağımlı hale geldik. Lakin bu bir mukadderat değil. Bu değişebilir. Yavuz olmamız lazım, umudumuzu kaybetmememiz lazım. Cetlerimiz biz huzurla yaşayalım diye yalın ayak mevte gitmiş. Bizim yaşadığımız ne ki! Bunun üstesinden geleceğiz. Göreceksiniz hepimizin güler yüzle birbirimize sarılarak yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı” diye konuştu.

Ağırel: Cumhuriyetin ideolojisi tam bağımsızlıktır
Aytunç Erkin konuşmasında Cumhuriyet’in kazanımlarına ve yaklaşan 100’üncü yıl dönümüne değindi. İzmirlilerin Cumhuriyet ve Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’e verdiği değere değinen Erkin, ayrıyeten Türkiye’nin bir siyasi değişimin arifesinde olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Cumhuriyet’in kurucu takımlarının ortaya koyduğu vizyona dikkat çeken Timur Soykan ise kalkınma ve eğitim atakları, bayan hakları, laiklik ve kültür ihtilalinin topluma kattığı bedeller başta olmak üzere pek çok alanda hayata geçirilen çalışmalardan örnekler sundu. “Cumhuriyetin bir ideolojisi var ve bunun ismi da tam bağımsızlıktır” diyerek kelamlarına başlayan Murat Ağırel de 99 yıllık süreçte izlenen yol haritasına ait konuştu. Cumhuriyet’e vakit zaman akınlar olduğunu da söyleyen Ağırel, “Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk o denli bir temel atmış ki ne yaparlarsa yapsınlar boş” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.