Erdoğan: Merkez Bankamız kripto parayla ilgili bir çalışma yürütüyor

Erdoğan: Merkez Bankamız kripto parayla ilgili bir çalışma yürütüyor

ABONE OL
Ekim 22, 2022 01:18
Erdoğan: Merkez Bankamız kripto parayla ilgili bir çalışma yürütüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen “Blokzincir İstanbul” programına katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada fiber altyapısına ait, “Hızlandırmamız gerektiğinin farkındayız. İnşallah yakında bu hususta çok değerli adımları süratle hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

Erdoğan “internette fiber altyapı konusunda biraz yavaş gidiyoruz, onu da hızlandırmamız gerektiğinin farkındayız. Ülkemizin son 20 yılda araştırma geliştirme konusunda kat ettiği yol çok kıymetlidir.” tabirini kullandı.

Erdoğan blokzincir teknolojisine dair “Bu teknolojinin besin tedarik zincirlerinden bankalara, lojistik süreçlerinden sanat yapıtlarına kadar uzanan geniş faaliyet alanını cazip kılan asıl konu ve özelliği ise süratli, verimli, inançlı ve düşük maliyetli süreç yeteneğidir.

Dijital varlık deposuna yakıt koyan olmaktan çok, şahsen bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz. Amacımız bu alanda da üretici, takip eden değil takip edilen pozisyonuna ulaşmaktır.” yorumunu yaptı.

“Merkez Bankası çalışma yürütmektedir”

Başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine bizatihi kendi evrenimizi kurmak peşindeyiz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası’nın bünyesinde kripto parayla ilgili bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Yeni idare sistemini kurarken, dijital dönüşüm ofisine de yer verdiklerini söz eden Erdoğan “Dijital dünyamızı nasıl organize edeceğiz? Tüm bunların adımlarını cumhurbaşkanlığı sistemini kurarken ortaya koyduk. Daha birkaç gün evvel E-İnsan projesi tanıtım törenindeydik. Her teknofest şenliğinde yer alıyorum. Çeşitli kentlerimizdeki teknoloji merkezlerinin açılışını şahsen yapıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız yapıtların birden fazla tıpkı vakitte teknoloji mükemmelidir. Milletlerarası iştirakçileri, kamu ve özel bölümümüzün temsilcileri ile buluşturacak bu aktiflik değer taşıyor.” dedi.

Gençlere kripto para tavsiyesi

Erdoğan gençlere de tavsiyelerde bulunarak “Siber dünya kavramı genişlerken, Türkiye’yi de çağın önüne getirecek gelişmeleri hazırlayacağız. Gençlerimize hiçbir desteği olmayan kripto para kumarlarına yönelmek yerine blokzincir teknolojilerinin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve münbid mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.