Ege Üniversitesinin “Sürdürülebilir” çalışmaları dünyaca tescillendi

Ege Üniversitesinin “Sürdürülebilir” çalışmaları dünyaca tescillendi

ABONE OL
Kasım 23, 2022 19:00
Ege Üniversitesinin “Sürdürülebilir” çalışmaları dünyaca tescillendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EÜ, QS Sürdürülebilirlik Raporu’nda dünyada birinci 500’de, Türkiye’de 4’üncü

Quacquarelli Symonds’in (QS), yükseköğretim kurumlarında toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik performansına odaklanarak hazırladığı birinci sürdürülebilirlik raporunda Ege Üniversitesi, tüm dünyada sıralamaya girebilen 700 üniversiteden biri olmayı başardı. Sürdürülebilir ve toplumsal tesir konusunda güçlü ve net kararlılığı olan 700 üniversitenin değerlendirildiği QS Sürdürülebilirlik Sıralaması 2023’te Ege Üniversitesi, 451-500 aralığında yer aldı. Türkiye’den 11 üniversitenin girebildiği sıralamada Ege, 4’üncü sıraya yerleşti. Asya üniversitelerinin yer aldığı bölgesel sıralamada ise EÜ, 159 kurum ortasında 79’uncu sırada yer aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, her alandaki çalışmalarda “Sürdürülebilirlik” kavramını öne çıkardıklarını belirtti. Prof. Dr. Budak, “ Dünyanın önde gelen kuruluşlarından QS tarafından birinci defa yayımlanan ‘Sürdürülebilirlik’ raporunda üniversitemiz, dünyada sıralamaya giren 700 üniversite ortasındaki yerini almayı başardı. Sıralama yapılırken göstergeler; sürdürülebilir kurumlar, sürdürülebilir eğitim ve sürdürülebilir araştırma dahil olmak üzere ‘Çevresel Sürdürülebilirlik Önlemleri’ ve eşitlik, bilgi alışverişi, eğitim tesiri, istihdam edilebilirlik ve fırsatlar ile ömür kalitesi dahil olmak üzere ‘Sosyal Tesir Önlemleri’ olarak ikiye ayrılarak hesaplandı. Üniversitemiz hâlihazırda her alanda sürdürülebilirlik ve etraf faktörlerini göz önünde bulunduran, çalışmalarını ve projelerini bu doğrultuda yürüten bir eğitim kurumu. Tam akreditasyona sahip bir araştırma üniversitesi olarak bu tıp muvaffakiyetlerin devamlılığını sağlamaya çaba ediyoruz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Üniversiteler, geniş kriterlerle değerlendirildi

Yapılan değerlendirmede çevresel tesir sıralamasında birinci 400 üniversite ortasına giren Ege Üniversitesi, sürdürülebilir kurumlar sıralamasında dünya genelinde 133’üncü sıraya yerleşerek 48.9 puan alırken sürdürülebilir eğitim kriterinde 39.3, sürdürülebilir araştırma kriterinde ise 3.4 puan aldı. Toplumsal tesir sıralamasında ise eşitlik alanında 48.9 puanla Türkiye’nin 4’üncü devlet üniversitesi olan Ege, bilgi değişimi kriterinde dünya sıralamasında 425’inci basamakta yerini aldı. Üniversite, eğitimin tesiri ile istihdam ve fırsatlar kriterlerinde 8’inci Türk üniversitesi olurken, ömür kalitesi kriterinde 6’ncı sıraya yerleşti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.