Çin’deki iPhone üretiminde Kovid tehlikesi

Çin’deki iPhone üretiminde Kovid tehlikesi

ABONE OL
Kasım 1, 2022 04:21
Çin’deki iPhone üretiminde Kovid tehlikesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Apple’ın iPhone’larını üreten Foxconn’un en büyük üretim tesisinde çalışanların Kovid nedeniyle fabrikayı terk ettiği haberi üretimin daha da yavaşlayacağı telaşlarına neden oldu.

Tayvan ve Çin’de Hon Hai Technology Group, global olarak ise Foxconn olarak bilinen şirketin, Çin’in Zhengzhou kentinde bulunan ana fabrikasındaki üretim, Kovid-19 nedeniyle sekteye uğrama riskiyle karşı karşıya. Bu gelişmenin, Apple’ın tatil periyodundaki satışlarını etkileyebileceği beklentisiyle şirketin Tayvan Borsasındaki payları yüzde 2.4 paha kaybetti. Şirket, Zhengzhou fabrikasının yanında, Shenzhen kentindeki fabrikasıyla, dünyadaki iPhone’ların çoğunluğunu üretiyor.

‘Sıfır Kovid’ politikası

Haftasonu toplumsal medyada ortaya çıkan fotoğraf ve görüntülerde, 200 bin emekçiden kimilerinin Zhengzhou fabrikasından ayrıldığı görüldü.

Fabrikada süratle alınan Kovid-19 tedbirlerinden kaçarak kilometrelerce uzaktaki konutlarına dönen çalışanlara bölge halkından bireyler yiyecek ve kalacak yer sağladı.

Foxconn tesisinde artan tansiyon, Şi Jinping’in titizlikle yürütülen “Sıfır Kovid” siyasetinin ekonomik ve toplumsal maliyetlerini gösterir nitelikte. Toplu testler ve kapanmalara sebep olan siyaset halk tarafından olumsuz karşılanırken, global tedarik zincirlerine de risk oluşturuyor.

Morgan Stanley analistleri, dördüncü çeyreğin iPhone satışlarının en yüksek olduğu devir olduğu için bundan sonraki gelişmelerin kıymetli olacağını düşünüyor.

Foxconn’dan ayrılan personellerin sayısı bilinmezken, iPhone 14 dahil olmak üzere, elektronik alet montajı gayesiyle, şirketin yakın bölgelerden birçok yeni çalışanı süreksiz olarak işe aldığı bildiriliyor. Foxconn ise durumu küçük bir salgın olarak tanımlıyor.

Kovid hadiselerinin “kapalı bir döngüye” girdiği Foxconn’un Zhengzhou’daki ana fabrikasında, “iPhone şehri” olarak bilinen kısmın kafeteryalarının kapanmasının akabinde, yemek konusu da başka bir rahatsızlık kaynağı haline geldi. Üretim çizgisindeki emekçilere yemek sağlanırken, hasta ve şirketin sağladığı yatakhanelerinden çıkmaktan korkan çalışanlara yalnızca ekmek ve hazır makarna verildiği bildirildi. Şirket ise, bölgesel idarenin, kafeteryaları tekrar açmak için müsaade verdiğini duyurdu.

Foxconn’dan açıklama

Foxconn’dan yapılan açıklamada, “Zhengzhou’daki 200 bin personelin güvenliğini sağlamanın, uzun müddetli bir savaş olduğunun farkındayız. Hükümetin salgına karşı aldığı tedbirlerle koordine biçimde, Zhengzhou işletmesi, kademeli olarak denetim altına alınıyor. Birebir vakitte, potansiyel bir etkiyi azaltmak gayesiyle, öbür işletmelerle yedek üretim kapasitesi konusunda çalışıyoruz.” dendi.

Foxconn’daki bu durum, Apple için çok kıymetli bir devirde gerçekleşiyor. Global elektronik alet talebinde gibisi görülmemiş bir düşüşün yaşandığı bir periyotta çıkan iPhone 14, öteki telefon üreticilerinin yeni eserlerinden daha başarılı oldu. Ama buna karşın Apple, yeni iPhone’un üretimini arttırma planlarından vazgeçti.

Avrupa ve Asya’dan binlerce kesim, montajı yapılması için Zhengzhou’ya gönderiliyor. Buradaki süreç tamamlandıktan sonra eserler Zhengzhou’dan dünyanın geri kalanına gönderiliyor. Bu yüzden Zhengzhou’daki rastgele bir aksama, Apple’ın düzgün bir formda işleyen tedarik zincirine tehdit oluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.