Çin idaresinde piyasaları ilgilendiren iki kritik değişiklik

Çin idaresinde piyasaları ilgilendiren iki kritik değişiklik

ABONE OL
Ekim 23, 2022 23:06
Çin idaresinde piyasaları ilgilendiren iki kritik değişiklik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SADİ KAYMAZ/BLOOMBERG HT ASYA TEMSİLCİSİ

Çin’in başşehri Pekin’de bir haftadır süren ÇKP kongresi sona erdi. Siyaset, iktisat ve dış siyaset üzere en kritik bahislerde en kıymetli kararları alan Politbüro’da dikkat cazibeli değişiklikler göze çarptı. Reformcu ve liberal kanat karar organlarından büsbütün tasfiye edilirken, yeni isimlerin istisnasız hepsi Şi’ye yakınlıklarıyla dikkat çekti.

Öte yandan dünyanın ikinci büyük iktisadına istikamet veren iki durumda yapılan değişiklik piyasaları yakından ilgilendiriyor. Çünkü, Başbakanlık ve icradan sorumlu yardımcılığına önümüzdeki aylarda getirilecek isimler aşikâr oldu.

Müstakbel Başbakan Li Çiang

Şi’den sonra partinin iki numarası pozisyonu Şanghay’daki kapanmayla bilinen Li Çiang getirildi.

Li’nin salgından ve yol açtığı ekonomik hasardan sorumlu tutulabileceği, bu yüzden başbakanlık talihinin düşük olduğu kestirim ediliyordu.

Fakat, Çin önderi Şi Cinping kendisine sadakatiyle bilinen Li Çiang’ı merkezi hükümet deneyimi olmamasına karşın iki numaraya oturtmaktan çekinmedi. Parti içindeki kıdem sırası, Mart ayında misyondan ayrılacak olan Başbakan Li Keçiang’ın yerine geçeceği manasına geliyor.

Çin’de 1960’lardan bu yana başbakanlar taşra ve merkez idarelerinde kapsamlı deneyimler edindikten sonra başbakanlık koltuğuna oturuyordu. Li Çiang ise mesleğinin neredeyse tamamını Zhejiang ve Şanghay üzere varlıklı ihracat ve imalat üslerinde geçirdi.

Zhejiang eyaletinde özel kentler inşa etti, endüstriyel uzmanlaşmaya dikkat çekti. Şanghay’daki misyonunda ise en çok lokal yöneticilerine ek hasıla yaratmanın en büyük öncelik olmadığı iletisini vermesiyle dikkat çekti. Bu çerçevede Li Çiang başkanlığındaki mümkün hükümetin büyüme ile istikrarı dengelemeye çalışabileceği kestirim ediliyor.

Öte yandan, Li’nin Şanghay’da yabancı yatırıma bilhassa kıymet verdiği, Tesla’nın Şanghay fabrikasının inşasını hızlandırmak için pandeminin başlarında özel efor sarf ettiği de biliniyor.

Müstakbel başbakan çip sanayisine yakınlığıyla göze çarpıyor. Çin’in en büyük yarı iletken şirketlerinin yer aldığı Şanghay’da kesime takviye için etkin faaliyet gösteren Li Çiang, konuşmalarında bu alanda teknolojik atılım gerekliliği üzerinde duruyordu. Şanghay idaresi, çip teknolojilerine hibe ve başka dayanaklar konusunda da son derece etkin.

Diğer taraftan Li’nin terfisi Sıfır Kovid siyasetinin geleceği açısından özel bir mana taşıyor. Şanghay’da 20 milyon insanı iki ay boyunca konutlarına kapatan Li, sert kapanmanın sosyo-ekonomik maliyetine karşın ödüllendirilmiş oldu.

Dolayısıyla, terfisi önümüzdeki periyotta lokal yöneticilerin salgın önlemlerini öteki amaçların üstünde tutması gerektiğine işaret ediyor.

Son atamalarla kritik karar alma organlarında mutlak egemenliğe erişen Şi, Sıfır Kovid tedbirlerinin iktisatta iç istikrar sağladığını ve kamu sıhhatini koruduğunu savunuyor.

Ekonomiye yeni kaptan

Ekonomi ve finans portföyünden sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu He, ilerleyen yaşı nedeniyle beklendiği üzere Politburo üyeliğinden düşürüldü. Yerine gelen isim ise Çin’de devlet planlama teşkilatı görevi gören ve ülkenin en güçlü kurumlarından biri olan Ulusal Kalkınma ve Islahat Komisyonu’nun başındaki He Lifeng olacak.

Li, 24 şahıstan oluşan Politbüro üyeliğine getirildi. Bu üyelik beraberinde Merkezi İktisat ve Finans İşleri Komitesinin yöneticiliğini getirecek. Komite, son periyotta iktisat idaresinde bir tıp hükümet rolü oynuyor.

Ekonomistler, kelam konusu atamanın kritik kıymet taşıyabileceğini belirtiyor. Çünkü, Şi’nin çocukluk arkadaşı olan ve son derece geniş otoritesiyle geçtiğimiz beş yılda Başbakan Li Keçiang’ı gölgede bırakan Liu He’nın temel vasfı Çin’de borçluluk oranını düşürmeye yönelik finansal disiplindi.

Göreve gelişi öncesinde ÇKP yayın organı Halk Günlüğü’nde çıkan baş yazısıyla ekonomik rota çizen Liu He, ‘Ağaç göğe kadar yükselmez’ cümlesiyle tanındı.

Liu, Çin’de GSYH’nın üç katını aşan ve süratle yükselen borç yükünün ülkeyi bir finansal krize götürebileceğine inanıyordu. Münasebetiyle, onun periyodunda Çin çok nakdî genişlemeden, daha evvelki periyotlardaki üzere büyük teşviklerden kaçındı.

Buna rağmen Liu He’nın büyüme kıymetine finansal disiplin kararlılığı bilhassa konut kesiminde yıldan yıla ağırlaşan gerilime yol açtı. Büyümede irtifa kaybı barizleşti.

Politbüro’da onun koltuğuna oturan He Lifeng’ın ise iktisada öbür bir anlayış getirebileceği umuluyor. Analistler, Li’nin büyümedeki irtifa kaybını gidermek gayesiyle büyüme yanlısı daha faal siyasetler üretebileceğini belirtiyor.

Konut dalına aralı tavır sürebilir

Daha evvelki konuşmalarında büyümeye özel kıymet atfeden He Lifeng, özellikle devasa altyapı projelerinin itici gücü olarak biliniyor ve daha evvelki vazife yerlerinde otoyol, köprü ve tünel imaline özel değerle anılıyor. Buna rağmen o da konut bölümüne uzaklıklı tavrıyla biliniyor.

He, bu bağlamda geçen sene yayımlanan makalesinde ekonomik kalkınmanın hızlandırılmasının partinin bir numaralı görevi olduğunu vurgulamış, ülkenin sorunlarının bu yolla tahlil bulabileceğini kaydetmişti. Bu ortada, kredi genişlemesi konusunda selefine göre hoşgörülü tavır sergileyebileceği varsayım ediliyor.

He, çeşitli konuşmalarında katma paha zincirinde yükselmeye hassasiyetle dikkat çekerken, karbon emisyonlarının azaltılması konusundaki vurgularıyla da öne çıkıyor.

Öte yandan Çin’in ihracat üssü Fujian eyaletinde meslek basamaklarını tırmanan He Lifeng’in iş dünyasıyla yakın alakaları bulunduğu belirtiliyor.

Şi Cinping’le dostluğu 1980’lere uzanan He, ayrıyeten iktisat alanında doktora sahibi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.