Çikolata uzmanı anlattı: Çikolata diye satılan kokoline dikkat!

Çikolata uzmanı anlattı: Çikolata diye satılan kokoline dikkat!

ABONE OL
Eylül 9, 2023 09:00
Çikolata uzmanı anlattı: Çikolata diye satılan kokoline dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 31’inci kere düzenlenen Milletlerarası Besin Eserleri ve Teknolojileri Fuarı’na yerli ve yabancı birçok besin şirketi katılıyor. Şirketler burada inovatif eserlerini sergilerken, besinlerde kullanılan eserlere de dikkat çekiyor.

Çikolata Uzmanı Elif Aslı Yıldız, çikolata gibisi eserlerin ziyanlı olduğuna dikkat çekti.

Yıldız, “İnsan sıhhatini tehdit eden, çikolata dahi diyemeyeceğimiz kokolini çikolata diye satıyorlar. Kokolin; içinde süt yerine peynir altı suyu tozu barındıran, kakao yağı yerine margarin, kakao yerine kakao tozu barındıran çikolata gibisi bir tatlıdır. Bu esere, çikolatanın kalitesini belirlemede değerli rol oynayan kakao yağını bulundurmadığından ötürü kokolin ismi verilir. Bu da insan sağlına ziyanlı bir üründür” dedi.

“ÇİKOLATA DİYE SIHHATSİZ ESER SATIYORLAR”

“Çikolata alınırken hakikaten o eserin çikolatamı olduğuna bakılması lazım. Bunu nasıl anlarız dersek; eserin etiketine dikkat edilmesi gerekir. Açıkta satılan eserlerden kaçınılmalı. Üreticisi aşikâr olmayan merdiven altı eserlerden uzak durulmalı. Çikolatada kakao yağı dışında bir yağ bulunmaması gerekir. Bitkisel yağ denilen alternatif yağlar olmaması gerekir. Gerçek çikolata yüzde 100 kakao yağından yapılan eserdir. Bilhassa çikolata tüketiminde çocukların yediği eserlere dikkat edilmesi lazım. Çocuklara çikolata yedirirken gerçek çikolatalar yedirilmeli. Aslında çok kıymetli ve hoş bir eser farklı biçimde üretildiğinde ziyana dönüşebiliyor. Kakao yağı, beden ısısının altında eriyebilen tek yağdır. Uygun fiyatlı ve ne olduğu belirli olmayan eserlerden kaçınılmalı. Kokolin, içinde süt yerine peynir altı suyu tozu barındıran, kakao yağı yerine margarin, kakao yerine kakao tozu barındıran çikolata gibisi bir tatlı çeşididir. Bu eser, çikolatanın kalitesini belirlemede kıymetli rol oynayan kakao yağını bulundurmadığından ötürü kokolin ismi verilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.