Bu can bu vücutta durdukça yanınızda olacağım

Bu can bu vücutta durdukça yanınızda olacağım

ABONE OL
Kasım 22, 2022 15:00
Bu can bu vücutta durdukça yanınızda olacağım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Soyer zelzelenin ikinci yılındaki anma merasiminde konuştu:

30 Ekim sarsıntısında hayatını kaybeden 117 kişi İzmir’de merasimle anıldı. Zelzelenin ikinci yılında en çok hasar alan ilçelerden Bayraklı’daki anma merasiminde his dolu anlar yaşandı. Kayıp yakınlarına ve depremzedelere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise “Bu can vücutta durdukça yanınızda olmaya devam edeceğim” dedi.

İzmir, 30 Ekim zelzelesinin ikinci yıldönümünde kayıplarını andı. Sarsıntıda ömrünü yitiren 117 kişi için sarsıntıdan en çok etkilenen Bayraklı’da anma merasimi düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen merasime Lider Tunç Soyer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi İhtilal Barış Çelik, CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç ve Atila Sertel, Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Lideri Haydar Özkan, depremzede aileler, siyasi parti, dernek ve odaların temsilcileri katıldı.

Anma programı zelzelede hayatını kaybeden 117 can için Kur’an-ı Kerim okunması ve ölenler için dua edilmesiyle başladı. Daha sonra Bayraklı Hasan Ali Yücel Parkı’ndaki Zelzele Anıtı’na karanfil bırakıldı. Lider Soyer burada kayıp yakınlarıyla bir ortaya gelerek, hepsiyle teker teker ilgilendi. Anma programı çerçevesinde 30 Ekim Sarsıntı Anıtı alanında, hayatını kaybedenler için lokma da döküldü.

“Bilimsel çalışmalar yürütüyoruz”
Lider Tunç Soyer, hayatını kaybedenlerin acısını hala yaşadıklarını belirterek, “Bu kenti dirençli hale getirmek için bilimsel çalışmalar yürütüyoruz. 33 bin 100 binanın zelzele karnesini çıkardık, 60 bin civarında binanın zelzele karnesini çıkarmak üzere çalışmaya devam ediyoruz. Çok pahalı hocalarım Türkiye tarihindeki en büyük jeolojik çalışmayı yürütüyor. İzmir’in yeraltının fotoğrafını çekiyorlar. Biz zelzeleden evvel zelzele dairesini kurmuş bir belediyeyiz. Umarım Türkiye’nin her yerinde yaşayan vatandaşlarımız, mahallî yöneticilerimiz bu hassasiyeti gösterirler. Sarsıntı olmasını beklemeden önlem almak için deva üretirler” dedi.

“Dayanışma ve umudun korunması gerekiyor”
Lider Soyer zelzelenin akabinde oluşturulan dayanışmaya değinerek, “Dayanışma umudu büyüten bir şey. O gün de gördük. Türkiye’nin hiçbir yerinde İzmir’deki dayanışma örneği görülmemiştir. Sarsıntıdan 30 gün sonra çadırda yaşayan hiçbir vatandaşımız kalmamıştı. 30 günden sonra herkesin başını sokacağı bir yer bulabilmiştik. Uzundere’de 224 konutu 1 ay içinde dayalı döşeli hale getirdik. Hilton’un 380 odasını açtık. Bir Kira Bir Yuva Kampanyası’yla tahminen Türkiye’nin en büyük kampanyalarından birini yaptık. Bütün bunları övünmek için anlatmıyorum. Bunlar mümkün. Dayanışmayla deva üretmek mümkün. Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. O nedenle birbirimize kol kanat germek zorundayız. Bizi ayıran sebeplerden çok daha fazla birleştiren sebep var. Bunu aklımızdan çıkarmamalıyız ” diye konuştu.

“Krediyi onaylamadılar, vatandaşlarımızı mağdur bıraktılar”
Türkiye’ye örnek bir model olan Halk Konut projesiyle ilgili de konuşan Lider Soyer, “Vatandaşlarımızı kendi konutlarının müteahhidi haline getiriyoruz. Nasıl? Kamu gücünü kullanarak. Belediyelerin imkanlarını kullanarak, müteahhit karını ortadan kaldırarak. Büyükşehir Belediyesi’nin tam kapasitesiyle vatandaşlarımızın en uygun şartlarda kendi meskenlerini yapmasına imkan yaratıyoruz. Bir küçük sitemi iletmek mecburiyetindeyim. Dünya Bankası’ndan 4 aylık bir çalışma sonucunda 344 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 25 yıl vadeli bir krediyi çıkarmıştık. 6 bin orta hasarlı ve az hasarlı binanın inşaatında kullanılmak üzere. Ne yazık ki o krediyi kullandırtmadılar ve onaylamadılar. Vatandaşlarımızı mağdur bıraktılar. Buradan da bu sitemimi tekrar söylemek istiyorum. Şikayet etmek için konuşmuyorum. Şikayet etmek bizim işimiz değil. Biz mevcut şartlarda daha fazlasını nasıl yaparız, bunun derdindeyiz” tabirlerini kullandı.

Depremzedelere de seslenen Lider Soyer, kelamlarını şöyle tamamladı: “Her daim, sonuna kadar bu can bu vücutta durdukça sizin yanınızda durmaya devam edeceğim. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Sonuna kadar elimden ne geliyorsa yapacağım.”

“Soyer’e şükranlarımızı sunuyoruz”
Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal da kuvvetli bir süreci daima birlikte atlattıklarını vurgulayarak “İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer iki yıldır hiçbir an bizleri yalnız bırakmadı. Türkiye’ye örnek olacak emsal artışları, Halk Konut projesi, yer etüdü ve yapı envanteri çalışmalarıyla yaptıkları ortada. Biz Bayraklı halkı olarak size şükranlarımızı sunuyoruz. Sağ olun var olun” dedi.

“Hep önümüzü açtı”
İZDEDA Lideri Haydar Özkan da Lider Tunç Soyer’e teşekkür ederek “Önümüzü açtı, daima yanımızda oldu. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki herkese yalvarıyorum, ne olursunuz çocuklarınızı sağlam konutlarda oturmak için elinizden gelen uğraşını gösterin diye…” tabirlerini kullandı.

Anma programı kapsamında hususun uzmanları ve ilgili meslek odalarının temsilcileri İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kenti dirençli hale getirmek için yaptığı çalışmaların değeri hakkında konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.