Brisa, yılın üçüncü çeyreğinde, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi, istikrarlı işletme sermayesi ve finansal risk idaresi ile güçlü bir performans sergiledi

Brisa, yılın üçüncü çeyreğinde, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi, istikrarlı işletme sermayesi ve finansal risk idaresi ile güçlü bir performans sergiledi

ABONE OL
Kasım 24, 2022 23:00
Brisa, yılın üçüncü çeyreğinde, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi, istikrarlı işletme sermayesi ve finansal risk idaresi ile güçlü bir performans sergiledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirket, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, ihracat gelirlerini dolar bazında 18, 2 artırdı. Birinci dokuz ayda ihracat gelirleri 242 milyon dolara ulaştı. 27 ülkede ise pazar hissesi artırma muvaffakiyetini gösterdi.

Brisa’nın net karı, dokuz ayda toplam 1.480 milyon TL’ye ulaştı.

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, 1 Ocak – 30 Eylül 2022 devrine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2022 üçüncü çeyrek devrinde güçlü performans sergileyen şirketin cirosu birinci dokuz aylık periyotta 9.575 milyon TL olarak gerçekleşti. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde şirket, memleketler arası pazarlarda toplam 27 ülkede pazar hissesini artırdı. Şirketin ihracat gelirleri ise üçüncü çeyrek periyodunda geçen yılın birebir periyoduna kıyasla dolar bazında 18,2 artarak, birinci dokuz ayda 242 milyon dolara ulaştı. Şirketin net karı birinci dokuz ayda toplam 1.480 milyon TL’ye ulaştı.

Şirketin güçlü performansında istikrarlı işletme sermayesi ve finansal risk idaresi, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi tesirli oldu. Şirket, dalının çok ilerisinde bir performans ile işletme sermayesi gün sayısını tek haneli sayılarda tutma muvaffakiyetini gösterdi. Şirketin borçluluk düzeyi de 0,25x ile çok düşük bir düzeyde gerçekleşti.

Brisa’nın 2022 yılı üçüncü çeyrek performansını kıymetlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; “Koceli ve Aksaray’da iki üretim tesisimiz ve 3000’i aşkın çalışanımızla; müşterilerimizin seyahatlerini sağlama alma vizyonuyla geleceğe öncülük ettiğimiz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Brisa’yı salt bir lastik üreticisi olarak değil, mobilite önderi olarak konumlandırıyoruz. Bu maksatla bünyemize kattığımız Arvento Taşınabilir Sistemler ile ortak projelerimize bu periyotta sürat kazandırdık. Mobilite seyahatimizde odak alanlarımızdan olan Otopratik mağazalarımızda E-şarj işbirliği ile elektrikli araç şarj istasyonu hizmetlerini yaygınlaştırdık, istasyon sayımızı 15 vilayette 20’ye çıkardık. İhracatta da güçlü bir performans sergiledik. Avrupa ve Avrupa dışı pazarlarda, pazarın üzerinde performans gösterdik ve toplamda 27 ülkede pazar hissesi artışı gerçekleştirdik. Bu periyotta çalışmalarımızın itibarlı platformlarda ödüllendirilmesi de bizleri gururlandırdı. Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda dalımızda en fazla Ar-Ge yatırımı yapan şirket olduk. Sürdürülebilirlik alanında uzun devirli amaçlarımıza yönelik çalışmalarımıza bu periyotta de güçlü formda devam ettik. Tüm aksiyonlarımızı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyumlu tahliller üretmek üzere ele alıyoruz. Şirketimiz, 1,5 derece senaryosuna nazaran sorumluluk alarak çalışmalarını eksiksiz uygulamaya almaya devam ediyor, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP Türkiye) Türkiye İklim Değişikliği Önderleri ve Su Başkanları ortasında yer alıyoruz. Tedarikçi Münasebetleri Değerlemesinde ise, A düzey ile Küresel Önderler ortasındayız. Bu muvaffakiyetlerin gerisinde emeği olan tüm çalışanlarımıza, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve bize inanan hissedarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.