Başşehir Kültür Yolu Festivali’nde Ankaralılar Klasik El Sanatları’yla Buluşuyor

Başşehir Kültür Yolu Festivali’nde Ankaralılar Klasik El Sanatları’yla Buluşuyor

ABONE OL
Ekim 22, 2022 21:39
Başşehir Kültür Yolu Festivali’nde Ankaralılar Klasik El Sanatları’yla Buluşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın beş kentte çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri bünyesinde düzenlenen Başşehir Kültür Yolu Festivali’nde Hacı Bayram Veli Camii ‘Geleneksel El Sanatları’ atölyelerinde Ankaralıları ağırlamaya devam ediyor. Şenlik boyunca farklı günlerde farklı klâsik el sanatlarıyla ilgili sanatkarların hem bilgi verdiği hem de el sanatlarını uygulamalı olarak anlattığı atölyeler birbirinden renkli imgelere sahne oluyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda klâsik bir sanat olarak icra edilen, günümüzde unutulmak üzere olan ‘Yumurta Kabuğu Sürece Sanatı’ atölyesinde sanatçı Ali İnem, sanat ile ilgili iştirakçilere bilgi veriyor. İnem, gayelerinin bu sanatı yaşatmak, geliştirmek, tanıtmak ve yeni kuşaklara aktarmak olduğunu tabir ediyor. Canlı performans ile yumurta kabuğu sürece sanatının inceliklerinin de gösterildiği atölyede, talepler doğrultusunda satış da gerçekleştiriliyor.

Hacı Bayram Veli Camii’nde gerçekleşen bir başka atölyede ise Ebru sanatkarı Ayşen Avcı Çavdar ‘Ebru Sanatı’ hakkında bilgi vererek, iştirakçilere ebru imalini uygulamalı olarak anlatıyor. ‘Kaligrafi Sanatı’ atölyesinde ise sanatçı Mehmet Nuri Ünver, kaligrafi sanatını canlı icra ederek, ziyaretçilere isimlerinin yazılı olduğu armağanlar veriyor.

Tokat kumaş baskı sanatkarı Nuran Araz ise Hacı Bayram Veli Camii’nde ‘Tokat Kumaş Baskı’ atölyesinde ziyaretçileri ağırlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.