Avrupalı emeklinin kış tercihi Türkiye

Avrupalı emeklinin kış tercihi Türkiye

ABONE OL
Ekim 31, 2022 04:45
Avrupalı emeklinin kış tercihi Türkiye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başta doğalgaz krizi olmak üzere hayat maliyetleri nedeniyle Türkiye’de tatil yapmak Avrupa’da kışı geçirmekten daha ucuz hale geldi. Bu nedenle Avrupa’daki emekliler Türkiye’ye akın etmeye başladı. Avrupa’daki 150 milyon emekliyi maksadına koyan turizm kesimi de emeklilere özel programlar düzenliyor. SPA merkezlerine büyük ilgi gösteren emekliler, böylece hem uygun fiyata tatil yapıyor hem de sıhhatlerine kavuşuyorlar.

SPA’ya ilgi büyük

Yabancı emeklilerin Türkiye’ye olan ilgisi hakkında bilgi veren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Lider Yardımcısı, Sanitas SPA Kurucu Ortağı, Medulux Sıhhat Turizmi Acentası Kurucusu Dr. Şebnem Akman Balta, “Başta doğal gaz olmak üzere hayat maliyetleri nedeniyle birçok Avrupalı farklı alternatifler bulmaya başladı. Bilhassa rastgele bir işte çalışmayan, farklı bir ülkede yaşamasının önünde mani bulunmaya emeklilerden Türkiye’ye olanlar talepleri arttı. Zira artık Avrupa’da yaşamak Antalya’da tatil yapmaktan daha kıymetli hale geldi. Türkiye’ye gelip hem kışı geçirmek hem de tatil yapmak istiyorlar. Bilhassa de SPA merkezlerine büyük ilgi var” dedi.

‘Sağlıkta iddialıyız’

Türkiye’nin sıhhat turizmi başarısı hakkında bilgi veren Sanitas SPA Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta “Bu alanda bizim tezimiz en kaliteli ve en aktüel tedaviyi vermek. Hizmet İhracatçıları Birliği bilgilerine nazaran 2021’de Türkiye’ye sıhhat hedefli 643 bin hasta geldi. Bu şahıslardan 1,6 milyar dolarlık gelir elde edildi. 2022’nin birinci 6 ayında bu gelir geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 71 artış gösterdi. 2023’te 1.5 milyon hastanın gelmesi hedefleniyor. Milletlerarası Antalya Sıhhat Turizmi ve Eğitim Derneği’ne nazaran ise 2023 amacımızın şu anda çok üstündeyiz, 10 milyar doları çoktan geçtik. Türkiye hem sahip olduğu sıhhat hizmetleri hem de turizm hoşlukları açısından fark yaratıyor. Türkiye’ye gelip sıhhat hizmeti alan bir kişi, unutulmaz bir tatil yaşayıp ülkesine geri dönüyor. Ayrıyeten bu turistlerin harcamaları öbür turistlere nazaran de çok yüksek. Bir hastadan, yüzlerce otel turistinden gelecek parayı kazanıyorsunuz” dedi.

Yüzde 41’ini oluşturuyor

SPA’ların sıhhat turizmindeki yer hakkında ise Şebnem Akman Balta “Bugün 438,6 milyar dolara ulaşan wellness sanayisinde konaklama tesisleri 93,4 milyar dolarla birinci sırayı alırken, wellness alışverişleri sıralamada 64,8 milyar dolar ile bulunuyor. Wellness sanayisi içinde değerli bir hisseye sahip SPA da büyümesini sürdürüyor. SPA, wellness turizminin yüzde 41’ini oluşturuyor. SPA turizmi yıllık ortalama yüzde 11,1 büyürken, SPA seyahat sayısı ise yılda ortalama yüzde 9,6 oranında büyüme kaydediyor. Ülkelerin iç turizmine bakıldığında SPA pazarı yüzde 25 oranla 108,1 milyar dolara ulaşıyor” diye konuştu.

‘İlk 5’i hedefliyoruz’

Dünyadaki SPA konseptleri içerisinde yalnızca Türkiye’ye mahsus olan Türk hamamının coğrafyamıza, kültürümüze özel bir SPA konsepti olduğuna dikkat çeken Balta, “Ülkemiz, dünya SPA ve wellness dalında Türk hamamı ile markalaşıp dünyadaki eşsiz tecrübelerden biri haline gelebilir. Markalaşmanın değerinden her turizm kongresinde yahut Türk turizmini tanıtmak için yapılan toplantılarda konuşuyoruz. Bilhassa tüm beş yıldızlı otellerimizde bulunan ve yalnızca bize has olan Türk hamamı ile dünyada markalaşmak daha kolay olacaktır. Birebir vakitte, çağın ihtiyaçlarına uygun bir halde Türk hamamını modernize etmek de çok kıymetli. Biz, Türkiye’de bulunan 13 şubemizde Türk hamamını günümüz şartlarına uyarlayarak yeni konseptler üretiyoruz, hamam ritüellerini zenginleştiriyoruz. Sıhhat Turizmi bölümünde dünyada birinci 10 ülke ortasında yer alıyor. Gayemiz birinci 5’e girebilmek olmalı. Türkiye’nin hak ettiği pozisyonu elde edebilmesi için kesimdeki tüm paydaşların yanlışsız bir sıralama ile yer aldığı bir strateji geliştirilmeliyiz. Biz işte buna talibiz. Yanlışsız adımlar atarsak Türkiye turizmde ve sıhhatte parlayan yıldız olur” tabirlerini kullandı.

2020’de pandemiye karşın Türkiye’ye gelen sıhhat turistlerinin sayısı 726 bin civarında olduğunu aktaran Balta, Türkiye’nin sıhhat bölümündeki sermayesi ve güçlü altyapısı ile pandemide, sıhhat kuruluşlarının kapasite ve niteliklerinin âlâ durumda olduğunu kanıtladığını kaydetti.

Türk kahvesinden sonra hamam

Türkiye’nin sağlık çalışanı, coğrafi zenginlikleri ve fiyat avantajıyla wellness turizmi açısından dünyada eşi bulunamaz bir pozisyona sahip olduğunu lisana getiren Balta, “Özellikle saç ektirmeye, diş tedavisi, estetik operasyonlar, onkoloji ve geriatri, yani ileri yaşın gerektirdiği bakımlar için ülkemize gelen wellness turistleri, burada Türk kahvesinden sonra Türk hamamını deneyimlemeden ayrılmak istemiyor çünkü hamamın dünyada bir muadili yok. Sıhhat turizminde de çok kıymetli bir noktaya geldik. Yabancı konuklarımız en düzgün cilt bakımlarını, diş, saç ekimi, burun, kalça, yüz gerdirme üzere estetik operasyonları, yaşlı bakımı olan geriatri hizmetlerini en pahalı doktorlardan, kur avantajı ile ülkemizde alabiliyorlar. Bunun yanı sıra ülkemize geldiklerinde seyahat ederek, Türkiye’nin coğrafik ve kültürel zenginliklerinden de faydalanabiliyorlar. Biz de bu sene Medulux isimli sıhhat ve seyahat acentamızı kurarak yerli ve yabancı konuklarımıza hizmet vermeye başladık. Ülkemiz, dünyada sıhhat ve seyahat turizmini güçlü hizmet seçenekleri ile birleştirebilen en başarılı ülkelerden biri konumunda” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.