Atalık karakılçık buğdayı bir avuçtan 11 bin dönüme çıkıyor

Atalık karakılçık buğdayı bir avuçtan 11 bin dönüme çıkıyor

ABONE OL
Kasım 2, 2022 04:45
Atalık karakılçık buğdayı bir avuçtan 11 bin dönüme çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni dönemde karakılçık buğdayı tohumu dağıtımı Ödemiş’ten başladı

Ata tohumu karakılçık buğdayının üretimini İzmir’de tekrar hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 dönemi tohum dağıtımına Ödemiş’ten başladı. Üreticiden alım garantisiyle geçen yıl 4 bin dönüme ekilen karakılçık buğdayı tohumu bu dönem, İzmir başta olmak üzere Manisa, Burdur ve Denizli’de toplam 11 bin dönümde toprakla buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında atalık karakılçık buğdayı İzmir’in bereketli topraklarıyla buluşmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi 2023 dönemi tohum dağıtımı Ödemiş’te başlatıldı. Merasime Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Şevket Meriç, İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, meclis üyeleri, muhtarlar, kooperatif üyeleri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Merasimde Ödemiş’teki 28 üreticiye 8 bin 880 kilogram karakılçık tohumu verildi.

“Projeyi büyütüyoruz”
Merasimde konuşan Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Şevket Meriç, “İklim krizi her geçen gün üretim kaidelerini zorluyor. Sahip olduğumuz toprakları bizden sonraki kuşaklara olabildiğince sağlam ve sağlıklı bırakmak zorundayız. Bunun tek bir metodu var. Tabiatın bize verdiği lokal tohumlarla ve lokal hayvan ırklarıyla, bölgenin bize sunduğu mahallî imkanlarla üretmek zorundayız. 2009’da Seferihisar’da bir avuç karakılçık tohumuyla yola çıktık ve projeyi büyüterek ilerliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Atalık tohumlar açısından çok heyecan verici bir rakam”
İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler ise geçen yıl olduğu üzere bu yıl da üreticiye karakılçık buğdayı tohumu dağıtmanın heyecanı içinde olduklarını belirterek “Bu üretim döneminde İzmir ve ilçelerinde 11 bin dönüm yere ulaşıyoruz. Bu sayı atalık tohumlar açısından çok heyecan verici bir sayı. Dünyada her gün 12 milyar bireye yetecek kadar besin üretiliyor. Ancak dünyada 8 milyar insan var. Yani 4 milyarlık besin ziyan oluyor. Bize yıllarca atalık tohumlarla doyamazsınız, hibrit tohumlarla doyarsınız denildi. Ancak dünyada kimse açlığa tahlil bulamadı. Pandemi süreci de bize kendi tohumlarımızın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Bugün burada nitekim çok değerli bir iş yapıyoruz. Ödemiş halkının gösterdiği bu teveccüh bizim için çok kıymetli. 29 üretic imize yalnızca bu yıl aldığımız sayıları baz alırsak 1 buçuk milyon dayanak sağlamış olacağız. Yükselen enflasyonla birlikte önümüzdeki yılı hesapladığımızda bu sayı daha da artacak” dedi.


“Bu yolu çiftçimizle birlikte yürüyeceğiz”
Ödemiş Belediyesi olarak eserlerin ekim sürecinden sonra da üreticiyle birlikte hareket etmeye devam edeceklerini tabir eden Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, şunları söyledi: “Yıllar evvel Tunç Liderimizin yakmış olduğu meşalenin bir kıvılcımını da burada görüyoruz. Geçen yıl ekim yapmış ve ne kadar gerçek bir yatırım olduğunu görmüştük. Atalık tohumlarımıza sahip çıkmadığımız sürece birileri bu boşluğu dolduruyor. Ekim ayının sonuna geldik ve hava 28 derece. Toprağa bakarsak kesinlikle daha fazlasını veriyor. İzTarım’ın yaptığı çalışmayı biz de yürekten destekliyoruz. Bizim ziraî hizmetler müdürlüğümüz de ekilen her alanda üreticinin yanınızda olacak.”

Tunç Başkan’a teşekkür
Atalık tohumlarını alan üreticiler ise hallerinden şad. Emine Ceylan, “Tunç Liderimize teşekkür ediyorum. Bizlerin de üretici olarak katkıda bulunması gerekiyor. Susuz tarım çok değerli. En azından ovamızın suyunu az kullanmak gerekiyor. Atalık tohumu ekmemiz önemli” dedi.

“Bu tohumları daima birlikte çoğaltalım”
Cahit Dinç ise “Ben her türlü tarımı yaptım, en hesaplı olarak bunu buldum. Sulamadan, güçten, gübreden, ilaçtan kurtulacaksınız. Bunlar kıymetli girdiler. Her gün maliyetler artıyor. Bu tohumları daima birlikte çoğaltalım” tabirlerini kullandı.

Cahit Altuğ da atalık karakılçık buğdayı tohumunu daha çok üretip daha çok ekim yapmak için mümkün olduğu kadar fazla tohum olması gerektiğini vurgulayarak “Ukrayna’dan Rusya’dan ithal etmeyelim, kendi topraklarımızda yetişsin bu mahsuller. Yanlış tarım siyasetleri bizi bu noktaya getirdi. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da büyüteceğiz” halinde konuştu.

İzmirli markasıyla tüketiciye ulaştırıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022 döneminde 80 ton atalık karakılçık ve saz çavdarı tohumunun 4 bin dönümde ekilmesini sağladı. 2022 hasadında tam 350 ton eser elde edilerek alım garantisi verilen çiftçilere yaklaşık 4 milyon liralık dayanak sağlandı. Hasadı yapılan tohumların bir kısmı 11 bin dönüme ekilmek üzere 2023 üretim dönemi için ayrıldı. Bir kısmı ise taş değirmenlerde öğütülerek İzmir markasıyla karakılçık unu ve makarnası olarak tüketicilere ulaştırıldı.

İzmir’in ovalarından Türkiye’ye yayılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karakılçık projesi kentin ovalarından çıkarak etraf vilayetlerdeki çiftçilere de umut olmaya başladı. Bu yıl karakılçık buğdayı tohumunun Denizli Burdur ve Manisa’da da ekimi yapılacak. Karakılçık buğdayının yanı sıra nohut ve kuru fasulye tohum takviyesi çalışmaları da devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.