Alarko Carrier, Eko-Anksiyeteye Karşı Harekete Geçti İklim Krizi Uğraşında En Değerli Mevzu: Çocukların Tabiat İle Bağ Kurmasını Sağlamak

Alarko Carrier, Eko-Anksiyeteye Karşı Harekete Geçti İklim Krizi Uğraşında En Değerli Mevzu: Çocukların Tabiat İle Bağ Kurmasını Sağlamak

ABONE OL
Ekim 31, 2022 03:33
Alarko Carrier, Eko-Anksiyeteye Karşı Harekete Geçti İklim Krizi Uğraşında En Değerli Mevzu: Çocukların Tabiat İle Bağ Kurmasını Sağlamak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel iklim değişikliğinin insan psikolojisi üzerine tesirlerini ölçmek hedefiyle 10 farklı ülkede, 10 bin çocuğun katıldığı anket düzenlendi. Anket sonuçlarına nazaran her üç çocuktan ikisi tabiatın geleceğinden epey telaşlı; çocukların yüzde 40’ı çocuk sahibi olmak istemiyor, iştirakçilerin yarısı ise yakın gelecekte yaşanabilir bir dünya olmayacağını düşünüyor.

Çocukların tasalarının olağan olduğunu lisana getiren Psikolog Gizem Sürenkök ise bu tasaların, ebeveynlerin dikkat edeceği birkaç metot ile olumlu hislere dönüştürülmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

İklimlendirme dalının öncüsü Alarko Carrier, Taş Kâğıt Makas Atölyesi iş birliği ile, global iklim krizinin olumsuz tesirleri ile uğraş etmek ve en çok çocukların yaşadığı eko-anksiyetenin azaltılmasına takviye olmak maksadıyla başlattığı toplumsal sorumluluk projesi “Doğaya Güzel Bak, Geleceğe Gülümse” kapsamında yıl sonuna kadar devam edecek webinar serisinin birincisini oyuncu Ceyda Düvenci moderatörlüğünde gerçekleştirdi. Ebeveynlerin ilgiyle takip ettiği webinar kapsamında Yuvam Dünya Bilim Heyeti Üyesi Dr. Gizem Sürenkök, eko-anksiyetenin nasıl ortaya çıktığı, bu hisle başa çıkmak için neler yapılabileceği, çocukların tabiat şuurunu kazanmaları ve sağlıklı seviyede bir eko-kaygı hissini barındırmalarını sağlamak için neler yapılabileceği konusunda kıymetli bilgiler verdi.

“Çocuklarımızın Tabiat ile Empati Kurmasını Sağlamalıyız”

Küresel iklim değişikliğinin insan psikolojisi üzerine tesirlerini ölçmek emeliyle The Lancet Planetary Health tarafından 10 farklı ülkede, 10 bin çocuğun iştirakiyle gerçekleşen ankete nazaran; her üç çocuktan ikisi tabiatın geleceğinden hayli kaygılı; çocukların yüzde 40’ı çocuk sahibi olmak istemiyor. Farkındalığı yüksek çocuklar yetiştirmek için çocukların tabiata dönmeleri gerektiğine vurgu yapan Yuvam Dünya Bilim Şurası Üyesi Dr. Gizem Sürenkök, webinara katılan ebeveynlere şunları aktardı: “Çocuklarımızın eko-anksiyete ile baş etmesine yardımcı olmak için evvel husus ile ilgili ne hissettiğini anlamaya çalışmalıyız. Sonrasında bununla ilgili ne yapabiliriz, neler âlâ gelir üzerine bir arada düşünebileceğimiz alanlar açmamız gerekir. Çocuklarımızın esnek, sorun çözmeye odaklı olması için bizim de yanlışsız rol model olmamız son derece değerli. Öte yandan kadro çalışması için yönlendirme yapmak ve istekli çalışmalara katılmasını sağlamak da bahse dair farkındalık yaratmak açısından yararlı olacaktır.

Sadece kendisi için değil gereksinimi olan herkes için ve tabiat için ne yapabileceğini düşünen çocuklar yetiştirmek iklim uğraşında en değerli mevzularından biri olacaktır. Evvel tabiatın içinde olalım, sonra tabiat ile birlikte olalım ve en son tabiat ile çalışalım.” dedi.

“Çocukların iklim kaygısını küçümsemeyin”

Küresel İklim değişikliğinin yarattığı duygusal tesirleri yönetmek için çocukların telaşlarının küçümsenmemesi gerektiğini belirten Dr. Gizem Sürenkök “Çocuklara “hayır, dünyaya bir şey olmuyor; sen de bu türlü şeylere üzülme” üzere cümleler yerine, yaşanan olaylar gerçekçi bir biçimde ve yaşına uygun olarak anlatılmalı. Çocukların kesinlikle sürecin bir kesimi olması gerekiyor. Çocuklarımızla alışverişe gittiğimizde onlara plastik poşet kullanmadığımızı, onun yerine birçok sefer kullanılan bez çantayı neden tercih ettiğimizi detayları ile anlatmamız gerekiyor. Örneğin, bez çanta kullanıyoruz zira, plastik tabiat için ziyanlı diyebilmeliyiz, meskenden çıkarken su mataralarını yanlarına almalarını sağlamalı ve neden plastik şişe tercih etmemeleri gerektiğini anlatmalıyız.” biçiminde konuştu.

Evcil hayvan sahibi olmak çocukların tabiat ile bağ kurmasını sağlıyor

Çocukların tabiat ile bağ kurmak için yaş kümelerine nazaran yapılacaklar epeyce kolay ama ebeveynlere hayli iş düşüyor. Dr. Sürenkök’e nazaran çocukların evcil hayvan sahibi olmaları, onların muhtaçlıkları konusunda sorumluluk sahibi olmaları, meskende bitki bakımı üzere hususlar çocukların ben merkezci yapıdan uzaklaşmalarını ve etrafıyla irtibat halinde olmasını sağlıyor. Tabiat ile empati kuran çocukların dertlerini ve telaşlarını yönetmelerinin daha kolay olduğunu lisana getiren Dr. Gizem Sürenkök, küçük adımların büyük değişimleri getirdiğini çocuklara en gerçek halde anlatılmasının ehemmiyetini vurguladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.