12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda Mükafatlar Sahipleriyle Buluştu

12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda Mükafatlar Sahipleriyle Buluştu

ABONE OL
Ekim 23, 2022 22:57
12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda Mükafatlar Sahipleriyle Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milas Belediyesi 10’uncu Sanat Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen ve iki oturum halinde gerçekleşen Turhan Selçuk’un Sanatı Sempozyumu tamamlandı. Sempozyum öncesinde yarışa başvuran karikatürler ortasından seçilen yapıtların yer aldığı stant açılışı yapıldı.

22 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de Belediye Evlendirme Salonu’nda gerçekleşen stant açılışında konuşan Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat; Milas Belediyesi’nin karikatür alanında Türkiye’nin en güçlü koleksiyonuna sahip bir kuruluş olduğunu vurguladı. Memleketler arası seviyede hazırlanan müsabakada emeği geçen tüm isimlere teşekkür ettiğini de kelamlarına ekleyen Lider Tokat “Yarışmaya başvuran tüm yapıtlarımız arşivleniyor. İçlerinden seçilenlerle her yıl katalog oluşturuyoruz. Bu kataloglarımız meraklılarına fiyatsız olarak verilmektedir. Karikatür müsabakasını her yıl geliştirerek sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Aldığımız karar doğrultusunda bu sene birinci olan Esmaeil Babaei seneye heyette yer alacaktır. Öbür yıllarda da bu işleyişi sürdüreceğiz.” dedi.

12. Turhan Selçuk Karikatür Müsabakası Ödül Töreni’nde dereceye giren isimlere tek tek teşekkür edilirken birinci İran’dan Esmaeil Babaei’ye Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat, üçüncü İran’dan Ali Ghanaat’ya Ruhan Selçuk, TEMA Vakfı Özel Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Murat Şeker’e Kamil Masaracı ve Eskişehir Özel Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Eda Uzunoğlu’na İzel Rozental tarafından mükafatları takdim edildi.

Programda heyet vazifesini üstlenen isimlere teşekkür plaketi de verildi. Heyette yer alan isimlerden Lider Tokat’a Lider Yardımcısı Harun Reşit Çavuşoğlu, Ruhan Selçuk’a Elif Tokat, Kamil Masaracı’ya Meclis Üyesi Murat Muharrir, İzel Rozental’a Meclis Üyesi Şakir Özdemir, Zeynep Gargi’ye Meclis Üyesi Cüneyt İlter, Sevda Deniz Anıl’a Meclis Üyesi Ali İstek Öner, Yoshiaki Yokota’ya Meclis Üyesi Cemil Zeybek, Hayati Boyacıoğlu’na Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Bekir Güney ve Mehmet Nergiz’e Paşalar Mahallesi Muhtarı Recep Panay tarafından teşekkür plaketleri verildi.

“ABDÜLCANBAZ BİZİM ÜLKÜ TİPİMİZ”

Karikatüre, sanata, edebiyata kendini adamış kıymetli isimlerin katıldığı sempozyumun ikinci gününde Şair Halim Şafak Şanlıdağ moderatörlüğünde Karikatürist İzel Rozental ‘Turhan Selçuk’un Editoryal Karikatüründe Stereotipler, Klişeler’, Gazeteci-Yazar Zeki Coşkun ‘İmgesel Bir Otoportre Olarak Abdülcanbaz’ ve Şair Oktay Yivli ‘Turhan Selçuk’ta Çizgi Anlatıbilimsel Yaklaşım’ hususlarında konuşmalarını gerçekleştirdi.

Sempozyumda ana çizgileriyle Karikatürist İzel Rozental, “Turhan Selçuk’a sahip olduğu için Milas mı şanslı, yoksa Milas’ın Turhan Selçuk’a bu derece sahip çıkması nedeniyle Turhan mı şanslı bilemiyorum. Kıymetli Muhammet Tokat’a ve Ruhan Hanım’a bu noktada çok şey borçluyuz.”;

Gazeteci-Yazar Zeki Coşkun, “Biz iki gündür birebir isimden bahsediyoruz. Turhan Selçuk ve Abdülcanbaz. Bu herkese nasip olmayacak bir durumdur. Abdülcanbaz yaratıcısından bağımsız yaşayan bir karakterdir. Keşke Turhan Selçuk yaşasaydı ve Abdülcanbaz’ın ne yaptığını öğrenebilseydik.”;

Şair Oktay Yivli, “Turhan Selçuk üzere halkçı bir sanatçı ile karşı karşıyayız. Abdülcanbaz, 1957’de Milliyet için çizilmeye başlıyor. Selçuk, başlangıçta Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’dan yardım alır. Sonrasında yalnızca kendisi kaleme alır. Abdülcanbaz’ın bu kadar sevilmesinin sebebi bizim ülkü tipimiz olmasıdır.” diye konuştu.

İZEL ROZENTAL, FAHRİ HEMŞEHRİMİZ OLDU

Sempozyumun akabinde iki gün boyunca sunum yapan isimlere Lider Tokat tarafından teşekkür plaketleri ve çiçekleri takdim edilirken Belediye Meclisi’nin kararıyla Fahri Hemşehrilik kararı alınan İzel Rozental’a “Aramıza beğenilen geldiniz” denilerek Fahri Hemşehrilik Beratı sunuldu.

“İÇİ DOLU, HUZUR DOLU BİR PROGRAM”

Sempozyumun sonunda genel bir kıymetlendirme yapan Lider Tokat; “Sanat ve Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler bizler için uzun bir yürüyüştü. Halim Şafak Şanlıdağ hemşehrimizin yetenek ve birikimleriyle bu noktaya geldik. İki gün boyunca içi dolu dolu geçen, huzur dolu bir program oldu. Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden isimler bu iş için buraya geldi. Bu manada da içime ziyadesiyle sinen bir çalışmaydı.” dedi.

Sempozyuma katılan tüm konuklarla birlikte çekilen hatıra fotoğrafının akabinde 12. Turhan Selçuk Milletlerarası Karikatür Müsabakası Ödül Merasimi ve Turhan Selçuk’un Sanatı Sempozyumu programı sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.