10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin İkinci Günü Özel Gösterimlerle Devam Etti

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin İkinci Günü Özel Gösterimlerle Devam Etti

ABONE OL
Ekim 23, 2022 21:15
10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin İkinci Günü Özel Gösterimlerle Devam Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin ikinci gününde Ulusal Uzun Metraj ve Ulusal Belgesel Müsabakalarında yer alan sinemaların gruplarının katıldığı söyleşiler gerçekleşti. Ayrıyeten Lav Diaz’ın “When The Waves Are Gone” ve Biket İlhan’ın “Bir Doktorun Anıları” sinemalarının özel gösterimi yapıldı.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin 21 Ekim Cumartesi günü Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşen programında Lav Diaz’ın “When The Waves Are Gone” ve AKM Yeşilçam Sineması’nda Biket İlhan’ın “Bir Tabibin Anıları” sinemalarının özel gösterimi seyircisiyle buluştu.

“When The Waves Are Gone” Sinema Takımı Seyirciyle Buluştu

“When The Waves Are Gone” sinemasının özel gösteriminin akabinde sinemanın direktörü Lav Diaz ve oyunculardan Ronnie Lazaro seyirciyle bir ortaya geldi. Söyleşinin moderatörlüğünü şenliğin koordinatörü Berfin Demirat yaptı.

Yönetmen Lav Diaz, sinemanın çekimleri sırasında bir yandan da senaryosunu yazmaya devam ettiğini belirtirken, dans sahnesini de bu halde eklediğini tabir etti. Diaz, yaratım sürecinin açık uçlu olduğunu söylerken, “Oyuncuların hareketleri de beni geliştiriyor.” dedi.

Filmin oyuncularından Ronnie Lazaro, “Diaz ile çalışınca her şey bizatihi gelişiyor ve her an her şey olabiliyor.” sözlerini kullandı. Lazaro, çekimler sırasında en çok dans sahnelerinde yorulduğunu ancak çok keyifli olduğunu kelamlarına ekledi.

“Bir Tabibin Anıları”nın Özel Gösterimi Yapıldı

“Bir Tabibin Anıları” sinema gösteriminin akabinde gerçekleşen söyleşiye sinemanın direktörü Biket İlhan, senaristi Aydan Gündüz ve oyunculardan Bahtiyar Engin katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü sinema muharriri Gökşen Aydemir üstlendi.

Yönetmen Biket İlhan, bu sinemayla yakın tarihimize ilişkin olayları ve bir kadro pahalı insanları tekrar gündeme getirdiklerini ya da tarihimizi bilmeyenlere fark etmeleri için imkan tanıdıklarını belirtti. İlhan, pandemi devrine denk düşen sinemasıyla hekimlere selam vermek istediğini de lisana getirdi.

Filmin oyuncularından Bahtiyar Engin, oynadığı rolden yola çıkarak yakın tarihi zannettiği üzere uygun bilmediğini bu sinemayla fark ettiğini söyledi. Engin, “Ne yazık ki Besim Ömer Akal’ın ismini daha evvel hiç duymamıştım. Yakın tarihimiz ıskalanan, eski tarihimiz ise arbede ettiğimiz bir şey.” dedi.

Filmin senaristi Aydan Gündüz ise Türkiye’de arşiv konusuna değinerek, dokümanları bir ortaya getirip aktarmanın çok meşakatli bir süreç olduğunu lakin ortaya çıkan sinema için değdiğini söyledi.

Ulusal Belgesel Yarışı Sinemaları Seyirciyle Buluştu

Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan Mehmet Güreli’nin “Bir Vakitler Yeşilçam: Abdurrahman Keskiner” ve Nihan Belgin’in “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” sinemaları, 21 Ekim günü AKM Yeşilçam Sineması’nda seyirciyle buluştu.

“Karanlık Kutunun Doğu Serüveni” sinema gösteriminin akabinde gerçekleşen söyleşiye sinemanın senaristi ve direktörü Nihan Belgin ve imalcisi Umut Beşkırma katıldı. Söyleşi, Akşam Gazetesi muharriri Ali Demirtaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Tarihte çekilen birinci fotoğraftan, İstanbul ve Doğu’ya dair fotoğraf arşivlerinden, Osmanlı periyodu fotoğrafçı ve öykülerinden bahsedilen söyleşide direktör Nihan Belgin, “Osmanlı’ya gidiyoruz fakat daima bugünden bakıyoruz. Bugünde, çok fotoğraflı zamanlardayız.” dedi. Üretimci Umut Beşkırma ise sinemada Abdülhamit’in arşivi olan 36 bin fotoğraftan yararlandıklarını belirtti.

Festivalin ikinci gününde ayrıyeten Atlas 1948 Sineması’nda Ümran Safter’in “Kabahat”, Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedik’in “Tebessüm”, Özcan Alper’in “Karanlık Gece” sinemaları seyirciyle buluştu. Kadıköy Sineması’nda ise Miloš Pušić’in “Working Class Heroes”, Mihai Mincan’ın “To The North”, Lola Quivoron’ın “Rodeo” sinemaları sinemaseverlerle bir ortaya gelirken; Enyedi’nin “The Story of My Wife” sinemasının özel gösterimi yapıldı.

Festivalde 23 Ekim Programı

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin üçüncü günündeAtlas 1948 Sineması’nda saat 13.00’da Filipinli direktör Lav Diaz masterclass verecek. Saat 16.00 seansında Cem Demirer’in “Mendirek”, 18.30 seansında Bianca Lucas’ın “Love Dog”, 21.00 seansındaSelcen Ergun’un “Kar ve Ayı” sinemaları seyircisiyle buluşacak.

Sinemaseverler, AKM Yeşilçam Sineması’nda saat 18.30 seansındaUlusal Belgesel Yarışması’nın kısa sinemalarını seyredebilecekler. 21.00 seansında ise Ildikó Enyedi’nin “The Story of My Wife” sinemasının özel gösterimi olacak.

Kadıköy Sineması’nda saat 13.00 seansındaMichal Blaško’nun “Victim”, 16.00 seansında Noémi Veronika Szakonyi’nin “Six Weeks”, 18.30 seansında Davit Pirtskhalava’nın “A Long Break” sinemaları seyircisiyle bir ortaya gelecek. 21.00 seansında ise Lav Diaz’ın “When The Waves Are Gone” sinemasının özel gösterimi yapılacak.

Festival Biletleri Mobilet’te!

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin sinema gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Şenlik biletleri 30 TL, belgesel ve kısa sinema gösterimleri ise 20 TL olmak üzere mobilet üzerinden satışa sunuluyor. Ayrıyeten biletler, şenlik müddetince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün dayanağı, VakıfBank’ın Ana Sponsorluğu, TRT’nin Kurumsal İş Paydaşlığı, Anadolu Ajansı’nın Küresel Bağlantı İştiraki ile gerçekleşecek “10. Boğaziçi Sinema Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve şenliğe dair şimdiki haberlere bogazicifilmfestivali ve şenliğin resmî toplumsal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.