Yükseköğretim Kalite Konseyi ve British Council, Londra’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi

Yükseköğretim Kalite Konseyi ve British Council, Londra’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi

ABONE OL
Ekim 30, 2022 23:24
Yükseköğretim Kalite Konseyi ve British Council, Londra’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

British Council ve Yükseköğretim Kalite Konseyi, Türkiye’deki öğretim ve tahsilde harikalığı geliştirmeye yönelik iş birliğini genişleterek Birleşik Krallık’taki yeterli örnekleri ve bu alandaki çalışma modellerini Londra’da inceledi.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerde yürütülen öğretme ve öğrenme harikalığı uygulaması hakkında bilgi edinmeyi amaçlayan Yükseköğretim Kalite Konseyi (YÖKAK) ve British Council heyeti, 8-15 Ekim tarihleri ortasında Londra’da üst seviye görüşmeler gerçekleştirdi.

British Council tarafından, Advance HE kurumu ile organize edilen saha ziyaretlerine, Yükseköğretim Kalite Konseyi Lider Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, YÖKAK Uzmanı Doç. Dr. Salih Bardakçı’nın yanı sıra British Council’dan Eğitim Yöneticisi Ayşen İtimat ve Eğitim Projeleri Müdürü Ali Murat Güçlü katıldı. Türkiye heyeti, University College London, City University of London, University of East London, UK Science Council, Advance HE ve MEB Londra Eğitim Müşavirliğini ziyaret ederek, kurumların üst seviye yöneticileri ile çalışma toplantılarını gerçekleştirdiler.

Bir hafta süren ziyaretle, YÖKAK ve British Council ortasında ortak çalışma alanlarının belirlenmesi ve Birleşik Krallık üniversitelerinde kurulmuş öğretme ve öğrenme mükemmeliyet merkezlerinin çalışma modellerinin incelenmesi amaçlandı. Son ziyaretini British Council’ın Londra ofisine gerçekleştiren YÖKAK heyeti, British Council’ın İngilizce, Yükseköğretim ve Ölçme-Değerlendirme Programları yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirerek iki kurum ortasındaki ortak çalışma alanlarını kıymetlendirdi.

Yükseköğretim Kalite Heyeti Lider Yardımcısı Prof. Mustafa Çufalı, “Yükseköğretim Kalite Konseyi olarak milletlerarası alanda iş birliği ve deneyim paylaşımlarımızı sürdürüyoruz. Londra’da gerçekleştirdiğimiz akademik ziyaretlerde öğretme ve öğrenme mükemmeliyet merkezlerinin temsilcileri ile kapsamlı ve yararlı görüşmelerde bulunduk. British Council ile başlattığımız bu çalışma ziyaretleriyle ile hem Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz çalışmaları anlattık hem Birleşik Krallık üniversitelerinin çalışmalarını yerinde gözlemleme fırsatı bulduk hem de kaliteli eğitim konusunda iki ülke kurumlarındaki uygulamalar ve yenilikler hakkında deneyimlerimizi paylaştık” dedi.

British Council Eğitim Yöneticisi Ayşen Güven, “Türkiye yükseköğretiminde başarılı ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştiren Yükseköğretim Kalite Heyeti ile süren stratejik paydaşlığımız devam ediyor. YÖKAK heyeti ile Londra’da altı farklı kurumu ziyaret ettik. Öğretme ve öğrenme mükemmeliyeti konusunda bilgi paylaşımında bulunduk. Birleşik Krallık ve Türkiye kurumları ortasında stratejik paydaşlıklar kurmaktan ve bu iştirakleri derinleştirerek desteklemekten ötürü çok mutluyuz. Ortak çalışma alanlarımızı belirleyip, YÖKAK ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

2021 yılında Yükseköğretim Kalite Konseyi ve British Council Türkiye ortasında imzalanan mutabakat beyanı çerçevesinde, iki kurum ortak çalışma alanlarını çeşitlendiriyor. Birleşik Krallık’a yapılan çalışma ziyareti, Türkiye’de öğretim ve tahsilde harikalığı geliştirmeye yönelik iş birliğinin devamı olarak hayata geçirildi. Bu paydaşlığın birinci çalışması, British Council, YÖKAK ve Advance HE iş birliğiyle 150’den fazla üniversiteden 190 akademisyenin iştirak gösterdiği, Türkiye’deki üniversitelerde öğretme ve öğrenmede mükemmeliyet merkezlerinin kurulması ve burada misyon alacakların desteklenmesini amaçlayan çift lisanlı bir eğitim programıydı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.