Yeni e-ticaret yasası medyayı nasıl etkileyecek?

Yeni e-ticaret yasası medyayı nasıl etkileyecek?

ABONE OL
Kasım 2, 2022 03:18
Yeni e-ticaret yasası medyayı nasıl etkileyecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlandığı günden beri tartışılan yeni e-ticaret yasası gündemde kalmaya devam ediyor.

Yeni kanunun, kesimde iş yapış biçimlerini değiştirmesi, maliyetleri artırarak yeni iş alanlarında büyüme üzerine tesiri, pazarlama faaliyetlerine yansıması ve istihdam çerçevesi tartışılıyor. E-ticarette yatırımcı davranışları çerçevesinde de gündem olan yasa, Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti.

Mahkeme, geçtiğimiz günlerde e-ticaret düzenlenmesi hakkında değişiklik öngören yasanın birinci incelemesini tamamlamış ve asıldan görüşülmesine karar vermişti.

Haberturk.com müellifi Kemal Öztürk, kaleme aldığı yazıda yasal düzenlemenin medya kesimine tesirini yorumladı. Öztürk’ün, yasanın bir gereksinim olduğunu belirttiği, lakin birtakım risklere dikkat çektiği yazısı şöyle:

“Hayatımızı kolaylaştıran e-ticaret tüm dünyada büyüyen en değerli ticari alan.

Hayatımızı kolaylaştıran e-ticaret tüm dünyada büyüyen en değerli ticari alan.Ancak tüm kolaylığına ve rahatlığına karşın birçok ülkede perakende alışverişin büyük kısmı hala klasik tarzla yapılıyor.

Kore % 42 ile tüm dünyada açık orta en çok online alışveriş yapan ülke. Onu Çin %29, İngiltere %27, ABD %21 ile takip ediyor.

Türkiye, %12 pazar hissesi ile şimdi online alışverişin gelişmekte olduğu ülkeler kategorisinde.

Sistem yeni olduğu için bölümün problemleri, devletler ve tüketiciler için de yeni. İade tarzından tutun vergilendirmelere, pazar yeri sitelerinin kurallarından tutun rekabete kadar, birçok yeni meseleyle yüzleşiyor kesim.

Bu nedenle e-ticaret hukukunun oluşması, kurallarının belirlenmesi, nizamın sağlanması gerekir.Bu açıdan yeni e-ticaret yasasının bir gereksinim olduğu aşikar.

Ancak çıkan maddeyle ilgili çeşitli tenkitler var.

Habertürk’ten meslektaşım Güntay Şimşek, birkaç yazı ile bu mevzuyu oldukça ayrıntılı kıymetlendirdi. Ayrıyeten Doç. Dr. Kerem Can Ulu, Mehmet Bedii Kaya da hukuksal açıdan yanlışları lisana getirdiler.

Bu değerlendirmelerde özetle, reklam yasağı, faaliyet yasağı, lisans zaruriliği, indirim yasağı, özel ödeme sistemi yasağı, lojistik altyapı kurma yasağı üzere, Avrupa’da örnekleri olmayan kısıtlara dikkat çekmişler.

Ben bir öbür mevzuyu, bizim mesleğimizi etkileyen tarafını yazmak istedim.”

Kemal Öztürk’ün yazısının tamamı için tıklayınız..

Haberturk.com muharriri Güntay Şimşek de daha evvel kaleme aldığı yazıda e-Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliklerle dünyanın hiçbir yerinde olmayan uygulamalar getirildiğini belirtmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.